Κάθε ερώτημα πρέπει να περιλαμβάνει σύνδεσμο προς τον ιστότοπο όπου εμφανίζεται το συζητούμενο ζήτημα. Καμία δημοσίευση που περιλαμβάνει σύνδεσμο προς ιστότοπο για σχολιασμό ή επίλυση προβλήματος δεν πρόκειται να διαγραφεί ό,τι κι αν συνεπάγεται αυτό για τα αποτελέσματα των μηχανών αναζήτησης ή τις σχέσεις με τους πελάτες σας. Διαβάστε τους κανόνες δεοντολογίας πριν δημοσιεύσετε.

Πρόβλημα με κείμενα ιστότοπου

Πρόβλημα με κείμενα ιστότοπου

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την gnosisiga » 04 Νοέμ 2015, 19:28

Παιδιά καλησπέρα, έχουμε ένα site το www.gnosis-iga.gr και δεν ξέρω για ποιο λόγο παρουσίασε πρόβλημα με τα κείμενα. Υπάρχει κάποιος που μπορεί να βοηθήσει? Δεν έχω ιδέα τι να κάνω, δεν ειμαι σχετικός με το θέμα και δεν μπορώ να επικοινωνήσω και το παιδί που μας το έφτιαξε. Εχω κάτι κωδικούς που μου έχει αφήσει αλλά δεν ξέρω ούτε που ούτε πως να τους χρησιμοποιήσω. Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ.
gnosisiga

Re: Πρόβλημα με κείμενα ιστότοπου

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την Χάρης_Α » 04 Νοέμ 2015, 20:06

Το site είναι παλαιάς τεχνολογίας(joomla 1.5)… Αν δεν είναι δικό σου λάθος, υπάρχει πιθανότητα ο server που φιλοξενεί το site να έκανε κάποια αναβάθμιση στις υποδομές του, με την οποία δεν είναι συμβατό το site, και προέκυψε το πρόβλημα…
joomla.gr : Κοινότητα υποστήριξης του joomla! - Απευθυνθείτε στους Eιδικούς για την Κατασκευή της Ιστοσελίδας σας!
joomla.gr/FreeTemplates - Δωρεάν joomla templates απο το JOOMLA.GR
[ joomla! = Όλοι μαζί! ]
Άβαταρ μέλους
Χάρης_Α
Διαχειριστής
Star Star
Maths , Joomla! website design

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την gnosisiga » 04 Νοέμ 2015, 21:10

Ευχαριστώ για την απάντηση. Μπορώ να κάνω κάποια αναβαθμιση εγώ στην εκδοση του joomla? Και αν ναι πως γίνεται?
gnosisiga

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την gnosisiga » 04 Νοέμ 2015, 21:11

Επίσης αν συνέβη το δευτερο που αναφέρεις πως λύνεται το πρόβλημα?
gnosisiga

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την Χάρης_Α » 04 Νοέμ 2015, 21:42

gnosisiga έγραψε:Ευχαριστώ για την απάντηση. Μπορώ να κάνω κάποια αναβαθμιση εγώ στην εκδοση του joomla? Και αν ναι πως γίνεται?

Είναι δύσκολο -ως αδύνατο- να κάνεις αναβάθμιση μόνος σου... Καλύτερα να στήσεις το site από την αρχή σε joomla 3... Φαίνεται ταλαιπωρία, αλλά δεν είναι... Κερδίζεις περισσότερα από όσα χάνεις...
joomla.gr : Κοινότητα υποστήριξης του joomla! - Απευθυνθείτε στους Eιδικούς για την Κατασκευή της Ιστοσελίδας σας!
[ joomla! = Όλοι μαζί! ]
Άβαταρ μέλους
Χάρης_Α
Διαχειριστής
Star Star

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την Χάρης_Α » 04 Νοέμ 2015, 21:44

gnosisiga έγραψε:Επίσης αν συνέβη το δευτερο που αναφέρεις πως λύνεται το πρόβλημα?

Ρώτησε την εταιρία φιλοξενίας αν το πρόβλημα έχει σχέση με αυτούς, και αν μπορούν να το λύσουν...
[ joomla! = Όλοι μαζί! ]
Άβαταρ μέλους
Χάρης_Α
Διαχειριστής
Star Star

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την gnosisiga » 04 Νοέμ 2015, 22:06

haris_a έγραψε:
gnosisiga έγραψε:Επίσης αν συνέβη το δευτερο που αναφέρεις πως λύνεται το πρόβλημα?

Ρώτησε την εταιρία φιλοξενίας αν το πρόβλημα έχει σχέση με αυτούς, και αν μπορούν να το λύσουν...

Ευχαριστώ πολυ και πάλι!! Θα δω τι θα κάνω... Δεν εχω ιδέα από joomla για να το στήσω..
gnosisiga

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την Χάρης_Α » 04 Νοέμ 2015, 22:20

gnosisiga έγραψε: Δεν εχω ιδέα από joomla για να το στήσω..

Ευκαιρία να μάθεις joomla, λοιπόν... Ποτέ δεν είναι αργά...
[ joomla! = Όλοι μαζί! ]
Άβαταρ μέλους
Χάρης_Α
Διαχειριστής
Star Star

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την pcrikos » 09 Νοέμ 2015, 11:56

το πρόβλημα που έχεις έχει να κάνει με την κωδικοποίηση που έχεις στη βάση δεδομένων για τα κείμενα.

ίσως να μην είναι utf-8 πλέον (έγινε κάποια αλλαγή; Μήπως το επαναφέρατε από backup; )

Χλωμό αλλά δοκίμασέ προσωρινά να αλλάξεις template (αν και βλέπω ότι έχεις meta tag για charset utf-8 και δε θα είναι αυτό).
Άβαταρ μέλους
pcrikos
Star Star Star Star Star

Επιστροφή στoν Προβλήματα χρήσης

Συνδεδεμένα μελη

Συνδεδεμένοι: nikos2204