Κάθε ερώτημα πρέπει να περιλαμβάνει σύνδεσμο προς τον ιστότοπο όπου εμφανίζεται το συζητούμενο ζήτημα. Καμία δημοσίευση που περιλαμβάνει σύνδεσμο προς ιστότοπο για σχολιασμό ή επίλυση προβλήματος δεν πρόκειται να διαγραφεί ό,τι κι αν συνεπάγεται αυτό για τα αποτελέσματα των μηχανών αναζήτησης ή τις σχέσεις με τους πελάτες σας. Διαβάστε τους κανόνες δεοντολογίας πριν δημοσιεύσετε.

Τα επόμενα βήματα της ελληνικής κοινότητας

Συζητήσεις για το δικτυακό τόπο της ελληνικής κοινότητας ενημέρωσης και υποστήριξης για το joomla. Ιδέες, προτάσεις, απόψεις.

Τα επόμενα βήματα της ελληνικής κοινότητας

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την Άρης Ντάτσης » 23 Νοέμ 2017, 18:35

Αναδημοσιεύσω και εδώ, ένα κείμενο που μόλις ανάρτησα στο joomla.gr

Πριν 10 μέρες, δημοσίευσα ένα κείμενο που ανέφερε πως η ελληνική κοινότητα του joomla, το joomla.gr δηλαδή, κάνει μια νέα αρχή. Με την επιστροφή μου από τη Ρώμη, όπου παρακολούθησα το Joomla! World Coference 2017, θέλω να δώσω κάποιες διευκρινήσεις, να εξειδικεύσω το πως φαντάζομαι αυτό το νέο ξεκίνημα.

Εικόνα

Θυμίζοντας πως joomla! σημαίνει όλοι μαζί, πρώτα από όλα πρέπει να ζητήσω την εθελοντική συμμετοχή όσων περισσότερων φίλων του joomla! είναι δυνατόν. Συμμετοχή σε όποια από τις νέες διαδικασίες ο καθένας θέλει και μπορεί. Και οι διαδικασίες αυτές είναι πολλές.

Ας τις σκιαγραφήσουμε, ξεκινώντας από το τι δεν θα αλλάξει, στην ελληνική κοινότητα του joomla!: Μιλάω για τις σταθερές μας:
- είναι το όνομά μας, θα συνεχίσουμε να υπάρχουμε ως joomla.gr
- ο σεβασμός σε όλους τους φίλους του joomla, σε όσους το χρησιμοποιούν και χρειάζονται υποστήριξη και ενημέρωση
- ο εθελοντικός χαρακτήρας της προσφοράς όσων συμμετέχουν στις διαδικασίες της κοινότητας
- η αναγνώριση της προσφοράς όσων αφιερώνουν χρόνο και δυνάμεις για να υπάρχει και να αναπτυχθεί η ελληνική κοινότητα
- η υπεράσπιση του ελεύθερου λογισμικού και του ανοικτού κώδικα
- η σχέση μας με τη διεθνή κοινότητα του joomla!, όπως αυτή εκφράχεται μέσα από το joomla.org

Από κει και πέρα, θα ζητούσα να αλλάξουμε τα πάντα:
- το εικαστικό μας, το λογότυπό μας και την εμφάνιση της ιστοσελίδας μας. Να γίνει πιο λειτουργική και χρήσιμη στον αναγνώστη, που είναι ο φίλος του joomla!
- το περιεχόμενο της διαδικτυακής μας παρουσίας, που είναι αναγκαίο να διευρυνθεί, όσο γίνεται περισσότερο. Δίνοντας κάποιες ιδέες, θα πρότεινα
- την άμεση υλοποίηση της απόφασής μας να δημοσιευσουμε έναν κατάλογο ελληνικών ιστοσελίδων βασισμένων στο joomla!
- την επαναενεργοποίηση της παρουσίας μας στο youtube, με video παρουσιάσεων και οδηγιών για τη χρήση του joomla!
- τον εμπλουτισμό του κομματιού του joomla.gr που παρουσιάζει οδηγίες, tutorials και tips, για την καθημερινή διαχείριση της εφαρμογής
- η δραστηριότητά μας πρέπει να αποκτήσει μια δυναμική εξωστρέφεια.
- πρότασή μου είναι να διοργανώσουμε, μέσα στο 2018, δυο δημόσιες εκδηλώσεις, για παράδειγμα ένα workshop την άνοιξη και μια ημερίδα το φθινόπωρο.
- θα πρέπει να επιδιώκουμε την παρουσία μας σε εκδηλώσεις που σχετίζονται με το αντικείμενό μας, όπως για παράδειγμα το συνέδριο Fosscom ή κάτι ανάλογο, όπου η ελληνική κοινότητα του joomla! θα πρέπει να είναι παρούσα, με όποιον τρόπο μπορεί.

Θα ήθελα να ακούσω τις προτάσεις όλων των φίλων από την ελληνική κοινότητα, παλιών και καινούριων. Και περισσότερο, θα ήθελα να δω τη διαθεσιμότητά τους, για μια συμμετοχή και βοήθεια, που έχει από μόνη της ιδιαίτερη σημασία.

Φιλοδοξώ μέσα στο Δεκέμβρη να οργανώσουμε μια πρώτη συνάντηση όσων θέλουν να συζητήσουμε και να υλοποιήσουμε αυτή τη νέα αρχή. Περιμένω λοιπόν προτάσεις, και διαθεσιμότητα, με ένα μήνυμα στο contact@joomla.gr

Να τα πούμε, σύντομα.
Onscreen Web Services - ολοκληρωμένες υπηρεσίες joomla και ανοικτού λογισμικού
hosting services | dedicated servers | support & consulting | domain names
Joomla! 3 Certified Administrator
Άβαταρ μέλους
Άρης Ντάτσης
Διαχειριστής
Star Star Star Star Star

Re: Τα επόμενα βήματα της ελληνικής κοινότητας

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την panagiotiss » 24 Νοέμ 2017, 20:46

Στη διάθεση της κοινότητας

:)
| Centiva Software Solutions | κατασκευή ιστοσελίδων | ηλεκτρονικό εμπόριο | ηλεκτρονικό βιβλιοπωλείο |
Άβαταρ μέλους
panagiotiss
Διαχειριστής
Star Star Star Star

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την Άρης Ντάτσης » 24 Νοέμ 2017, 21:49

Παναγιώτη, σε ευχαριστούμε.

Μπορείς να στείλεις στο contact@joomla.gr το skype id σου, σε παρακαλώ; Ή αναζήτησέ με στο aris.ntatsis για να πιάσουμε το νήμα πάλι από την αρχή. ;)
Άβαταρ μέλους
Άρης Ντάτσης
Διαχειριστής
Star Star Star Star Star

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την Tassos Marinos » 25 Νοέμ 2017, 11:00

Αν και ο χρόνος μου είναι αρκετά περιορισμένος, είμαι στη διάθεση της ελληνικής κοινότητας. Άρη, σου στέλνω και στο Skype.
Lead Developer at Tassos.gr
Tassos Marinos

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την bkotsias » 25 Νοέμ 2017, 13:20

Κανεις μας δεν εχει χρόνο (ουτε εγω), ομώς μπορουμε να βοηθήσουμε όλοι απο λίγο.

Εγω + 1 ακομα τεχνικος της ομάδας μου στην διάθεση της κοινότητας για να βοηθήσουμε όπως μπορούμε και με συγκεκριμένα κομματια. ;D ;D
bkotsias

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την Άρης Ντάτσης » 25 Νοέμ 2017, 16:48

Ευχαριστώ όλους για την ανταπόκριση. Ήδη, έχουμε πάνω από 10 συμμετοχές, σε μια μέρα.

Για να μπορέσουμε να συντονιστούμε, έχουμε δημιουργήσει ένα skype group, όπου και θα συζητάμε, καταρχήν διαδικτυκά (και ομαδικά), θα ανταλλάσουμε απόψεις και προτάσεις.

Στη συνέχεια θα βρεθούμε και από κοντά, τυχεροί είναι για αρχή όσοι βρίσκονται Αθήνα, όπου είναι πιο εύκολο να κανονίσουμε ένα joomla cafe να τα πούμε.

Όσοι θέλουν να συντονιστούμε με αυτό τον τρόπο, ας με αναζητήσουν στο skype στο aris.ntatsis ώστε να δημιουργήσουμε μια επαφή και να τους εντάξω άμεσα στο γκρουπ των εθελοντών.
Άβαταρ μέλους
Άρης Ντάτσης
Διαχειριστής
Star Star Star Star Star

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την tzimisbo » 25 Νοέμ 2017, 19:58

Και εγώ στη διάθεση της κοινότητας, για κάθε βοήθεια.
Φιλικά Δημήτρης
tzimisbo
Star Star Star
Μουσική

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την Άρης Ντάτσης » 25 Νοέμ 2017, 22:25

tzimisbo έγραψε:Και εγώ στη διάθεση της κοινότητας, για κάθε βοήθεια.
Φιλικά Δημήτρης

Γειά σου Δημήτρη.

Για να μπορέσουμε να συντονιστούμε, έχουμε δημιουργήσει ένα skype group, όπου και θα συζητάμε, καταρχήν διαδικτυκά (και ομαδικά), θα ανταλλάσουμε απόψεις και προτάσεις.

Στη συνέχεια θα βρεθούμε και από κοντά, τυχεροί είναι για αρχή όσοι βρίσκονται Αθήνα, όπου είναι πιο εύκολο να κανονίσουμε ένα joomla cafe να τα πούμε.

Αν θέλεις, λοιπόν, να συντονιστούμε με αυτό τον τρόπο, αναζήτησέ με στο skype στο aris.ntatsis ώστε να δημιουργήσουμε μια επαφή και να σε εντάξω άμεσα στο γκρουπ των εθελοντών.
Άβαταρ μέλους
Άρης Ντάτσης
Διαχειριστής
Star Star Star Star Star

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την Άρης Ντάτσης » 26 Νοέμ 2017, 10:13

Ήδη προγραμματίζουμε την πρώτη διαδικτυακή συζήτησή μας, στο skype, την Πέμπτη το απόγευμα.
Άβαταρ μέλους
Άρης Ντάτσης
Διαχειριστής
Star Star Star Star Star

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την angelis » 26 Νοέμ 2017, 12:17

Άρη υπολόγισε και στη δική μου βοήθεια.
Άβαταρ μέλους
angelis
Star

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την TaDrik » 27 Νοέμ 2017, 09:58

+1 και από εμένα. Θα στείλω skype
upward CrossMedia Agency - https://upward.gr
Άβαταρ μέλους
TaDrik
Star Star Star

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την Volga » 29 Νοέμ 2017, 06:44

Καλημέρα και από μένα! :)
Είμαι μέσα σε οτι χρειαστείτε. Έστειλα και mail.
Άβαταρ μέλους
Volga
Star Star Star Star

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την Άρης Ντάτσης » 29 Νοέμ 2017, 08:49

Νομίζω πως κάτι κινείται.

Όπως έχω ήδη γράψει, αύριο, Πέμπτη το απόγευμα, έχουμε μια πρώτη συζήτηση, γνωριμίας, μέσω του Skype Group μας.

Όποιος δεν το έχει ακόμη κάνει και έχει εκδηλώσει ενδιαφέρον, ας με αναζητήσει στο skype στο aris.ntatsis ώστε να δημιουργήσουμε μια επαφή.

Κανείς δεν περισσεύει, διάθεση για προσφορά να υπάρχει και ανάγκες είναι πολλές.
Άβαταρ μέλους
Άρης Ντάτσης
Διαχειριστής
Star Star Star Star Star

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την Άρης Ντάτσης » 04 Δεκ 2017, 19:48

Η συζήτηση, διαδικτυακή, της Πέμπτης 30/11, ήταν ένα μεγάλο πρώτο βήμα στη συνάντηση όσων έχουν τη διάθεση να βοηθήσουν στην ανάπτυξη της ελληνικής κοινότητας του Joomla.

Με βάση τη συζήτηση αυτή, και για την καλύτερη οργάνωση της εθελοντικής μας δουλειάς και προσφοράς, δημιουργήσαμε τις παρακάτω 6 ομάδες εργασίας, που η κάθε μια τους θα ασχοληθεί με:
1. Γραφιστική Δουλειά - Δημιουργία Εικόνας
2. Προγραμματιστική Υποδομή SIte
3. Επικοινωνία - Κείμενα Site και Social Media
4. Κείμενα Υποστήριξης - tutorials, tips, video
5. Μετάφραση
6. Οργάνωση Εκδηλώσεων

Αν κάποιος επιπλέον επιθυμεί να συνεισφέρει, ας στείλει ένα μήνυμα στο contact [at] joomla [dot] gr, δλινοντας μας και το skype username του, ώστε να έρθουμε σε επαφή μαζί του.
Άβαταρ μέλους
Άρης Ντάτσης
Διαχειριστής
Star Star Star Star Star

Επιστροφή στoν To joomla.gr

Συνδεδεμένα μελη

Συνδεδεμένοι: Δεν υπάρχουν συνδεδεμένα μέλη.