Κάθε ερώτημα πρέπει να περιλαμβάνει σύνδεσμο προς τον ιστότοπο όπου εμφανίζεται το συζητούμενο ζήτημα. Καμία δημοσίευση που περιλαμβάνει σύνδεσμο προς ιστότοπο για σχολιασμό ή επίλυση προβλήματος δεν πρόκειται να διαγραφεί ό,τι κι αν συνεπάγεται αυτό για τα αποτελέσματα των μηχανών αναζήτησης ή τις σχέσεις με τους πελάτες σας. Διαβάστε τους κανόνες δεοντολογίας πριν δημοσιεύσετε.

JoomlaDay 2016 Λάρισα

Συζητήσεις για το δικτυακό τόπο της ελληνικής κοινότητας ενημέρωσης και υποστήριξης για το joomla. Ιδέες, προτάσεις, απόψεις.

Re: JoomlaDay 2016 Λάρισα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την Χάρης_Α » 20 Οκτ 2016, 17:36

Croc έγραψε:Το θεμα ειναι οτι δεν ξυπναει κανένας....

Είναι αρκετοί αυτοί που δεν κοιμούνται... Απλώς οι συνθήκες -αυτή την χρονική στιγμή- δεν ευνοούν την διοργάνωση ενός joomladay στην Ελλάδα...
joomla.gr - Η επίσημη σελίδα της Ελληνικής κοινότητας υποστήριξης του JOOMLA - Απευθυνθείτε στους Eιδικούς!
joomla.gr/FreeTemplates - Δωρεάν joomla templates απο το JOOMLA.GR
[ joomla! = Όλοι μαζί! ]
Άβαταρ μέλους
Χάρης_Α
Διαχειριστής
Star Star
Maths , Joomla! website design

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την Γιώργος Φάκας » 22 Οκτ 2016, 20:27

Είναι προτιμότερο, να γίνουν όλα με αργά, αλλά σωστά βήματα.
Ας ενεργοποιηθούμε σαν ομάδα, να δούμε ποιος μπορεί να προσφέρει και για πόσο χρόνο είναι διαθέσιμος...
Κι αν μπούμε σε μια σειρά όπως πριν λίγα χρόνια, τότε κάνουμε και μια εκδήλωση την άνοιξη ή και αργότερα,

Κατά την γνωμη μου ούτε κοιμάται κάποιος ούτε είναι απαραίτητο να ξυπνήσει.
Μέσα στα 11+ χρόνια για πολλούς αλλάξανε πράγματα.
Είναι λογικό να φεύγουν κάποιοι και να συνεχίζουν οι επόμενοι.

Προς το παρόν εγώ θα πρότεινα μια συνάντηση, όσων έχουν την διάθεση και τον χρόνο να βοηθήσουν,
Ας οργανωθούμε πρώτα και μετά κάνουμε και τα υπόλοιπα.
Άβαταρ μέλους
Γιώργος Φάκας
Διαχειριστής
Τα 5/4 των ανθρώπων μπερδεύουν τα κλάσματα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την Χάρης_Α » 24 Οκτ 2016, 12:53

Ας οργανωθούμε πρώτα διαδικτυακά, και μετά διοργανώνουμε και events…
Πρόσφατα ξεκίνησε μια προσπάθεια επανεκκίνησης του joomla.gr:

viewtopic.php?f=13&t=29094

Όποιος θέλει -και μπορεί- να δώσει το παρών και να βοηθήσει, έχει την ευκαιρία να το αποδείξει στην πράξη, στηρίζοντας -με έργα- αυτή την προσπάθεια επανεκκίνησης του joomla.gr…
Από εκεί και πέρα -όταν έλθει το πλήρωμα του χρόνου- μια ώριμη, ζωηρή, συμπαγής και ενημερωμένη joomla! κοινότητα, μπορεί εύκολα να διοργανώσει events με επιτυχία…
joomla.gr - Η επίσημη σελίδα της Ελληνικής κοινότητας υποστήριξης του JOOMLA - Απευθυνθείτε στους Eιδικούς!
joomla.gr/FreeTemplates - Δωρεάν joomla templates απο το JOOMLA.GR
[ joomla! = Όλοι μαζί! ]
Άβαταρ μέλους
Χάρης_Α
Διαχειριστής
Star Star
Maths , Joomla! website design

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την bkotsias » 27 Οκτ 2016, 12:15

Χρειάζεται οργάνωση και το κυριοτερο εθελοντικη προσφορα. Ειμαι χρόνια ενεργός συντονιστής σε κοινότητα αλλού τομέα και με τον εθελοντισμό έχουμε παει ακόμα και στο εξωτερικό.

Εγώ προσωπικά χρόνο ελεύθερο δεν έχω παρά πολύ αλλά όπως το εχω ξαναδηλώσει και στο fb από τον λίγο χρόνο που διαθέτω μπορώ να τον αφιερώσω εθελοντικά στο να βοηθήσω όπου μπορώ . Επίσης μπορώ να βοηθήσω και πρακτικά - υλικά - οικονομικά όσο μπορώ.

Το joomla day πρέπει να καθιερωθεί κάθε έτος. Εχω στειλει κάποιες βελτιωτικές προτάσεις στον στέργιο που θα δώσουν "πνοή" και "στίγμα".

Δεν αρκεί ενα forum μόνο, χρειάζεται να "Συστηθούμε" στο κοινό.
bkotsias

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την Croc » 04 Νοέμ 2016, 21:33

Το JoomlaDay να ενημερώσω πως προχωράει και θα γίνει τέλος Φεβρουαρίου καθώς πολλά άτομα δήλωσαν ότι δεν βόλευε η παλιά ημερομηνία και λιγο πολυ έχουν δίκιο καθώς ολοι είναι στην μπριζα να δουλέψουν τα μαγαζια / eshop κτλ.

Το νεο site ετοιμάζεται, και σιγά-σιγά όποιος θέλει να σκεφτεί θέμα που θα ήταν χρήσιμο να παρουσιάσει.
Καλό είναι οι ενδιαφερόμενοι να παρακολουθούν την σελίδα στο facebook. Μόλις υπάρχουν ανακοινώσεις θα γράψω κ εδώ.

Σχετικά με το αλφαβητικά ανά νομό κτλ δεν μπορεί να γίνει ενα JoomlaDay για πολλούς λόγους. 1ος και κυριότερος η συμμετοχή. Κακά τα ψέματα ο μεγαλύτερος όγκος θεατών είναι από Αθήνα. Πάνω απ' τους μισούς νομούς (Πχ Καρδίτσα Τρίκαλα, κτλ ) δεν μπορούν να υποστηρίξουν ένα μεγάλο event. Παίζει τεράστιο ρόλο που δραστηριοποιούνται μεγάλες εταιρείες του χώρου.

Αυτό που θα μπορούσε να γίνει παντού, είναι να δημιουργηθεί ένα ημερήσιο Joomla MeetUp (σαν Joomla Frappe) που θα προωθείται απ το forum και θα γινεται 1-2 φόρες τον χρόνο σε διαφορετικές πόλεις, χωρίς πολλές απαιτήσεις, έξοδα , χώρους κτλ

Εγώ Βόλο (Αλμυρό...) μένω αλλά επέλεξα να το διοργανώσω στην Λάρισα. Του χρόνου (2017-18) νομίζω πρέπει να ανέβει πιο ψηλά, Θεσσαλονίκη....και μετά να επιστρέψει Αθήνα.

Περιμένω
Άβαταρ μέλους
Croc
WHMCS & Joomla Developer

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την bkotsias » 04 Νοέμ 2016, 21:45

Πολυ ωραια νεα να ετοιμαζομαστε για το συνεδριο ;)

Συμφωνω με τον στεργιο. Το συνεδριο πρεπει να εχει επικεντρο τις 2 μεγαλες πολεις και καθε χρονο να μεταλαμπαδευεται σε διαφορες πολεις.

Εχω μια προταση η οποια δεν ειναι δυσκολη να γινει απλα θελει εθελοντισμο απο ολους μας. Απλα βασικα σεμιναρια στους κατα τοπους δημους. Να δειξουμε και να ενημερωσουμε τον κοσμο για το λογισμικο.

Δεν ειναι δυσκολο να γινει και δεν απαιτει τρελα πραγματα σχεδον ανεξοδο ειναι.

Πρωτα απο ολα ομως να καταφερουμε να καθιερωσουμε το συνεδριο. Αυτο ειναι το βασικο
bkotsias

Προηγούμενη

Επιστροφή στoν To joomla.gr

Συνδεδεμένα μελη

Συνδεδεμένοι: Bing [Bot]