Κάθε ερώτημα πρέπει να περιλαμβάνει σύνδεσμο προς τον ιστότοπο όπου εμφανίζεται το συζητούμενο ζήτημα. Καμία δημοσίευση που περιλαμβάνει σύνδεσμο προς ιστότοπο για σχολιασμό ή επίλυση προβλήματος δεν πρόκειται να διαγραφεί ό,τι κι αν συνεπάγεται αυτό για τα αποτελέσματα των μηχανών αναζήτησης ή τις σχέσεις με τους πελάτες σας. Διαβάστε τους κανόνες δεοντολογίας πριν δημοσιεύσετε.

Πως βλέπετε το μέλλον του Joomla?

Περί ανέμων και υδάτων, για να περάσει η ώρα...

Πως βλέπετε το μέλλον του Joomla?

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την Emmanouil » 12 Μάι 2015, 16:05

Καλησπέρα σας κύριοι,

είμαι αρκετά χρόνια στο χώρο του Joomla και άρχισα να αναρωτιέμαι το τι μέλη γενέσθαι!

Διακρίνω πολύ μειωμένη κινητικότητα στο χώρο του Joomla και τεράστια κινητικότητα στο χώρο του Wordpress.

Ίσως να είναι και ιδέα μου βέβαια αλλά θα ήθελα και την γνώμη των πιο παλιών εδώ μέσα.
Άβαταρ μέλους
Emmanouil

Re: Πως βλέπετε το μέλλον του Joomla?

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την ribo1972 » 12 Μάι 2015, 17:28

Όταν λες κινητικότητα, που εννοείς στα forum;
Άβαταρ μέλους
ribo1972
Star

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την Emmanouil » 12 Μάι 2015, 17:33

Και στα forum. Ακόμη και στο ελληνικό έχω την εντύπωση πως οι νέοι χρήστες δεν στρέφονται σε Joomla λόγω "πολυπλοκότητας" και προτιμούν Wordpress που να λέμε την αλήθεια με τα content builders κάνει site και η γιαγιά μου.
Άβαταρ μέλους
Emmanouil

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την ribo1972 » 12 Μάι 2015, 18:06

Την απορία σου έτυχε να την διαβάσω σήμερα από ένα χρήστη στο org. Διάβασα επίσης και μία απάντηση από άλλον χρήστη η οποία με έπεισε. Όταν μία ερώτηση έχει απαντηθεί πολλές φορές σωστά πολλοί χρήστες δεν μπαίνουν στον κόπο να ρωτήσουν εκτός από αυτούς που δεν googleαρουν. Να ένας λόγος να μειωθεί η κίνηση σ ένα forum. Και για να μην αναλυθώ σε άλλα παραδείγματα, να μπαίνεις σε υποψίες όταν μένουν πολλά αναπάντητα ερωτήματα που ούτε κι ένας joomla master δεν θα μπορεί να δώσει λύση, όταν σταματούν οι αναβαθμίσεις, όταν δεν βλέπεις νέα πράγματα σε ένα λογισμικό, όταν σταματούν να βγαίνουν νέα πράγματα στα πρόσθετα, κ.λπ.
Όσο για την ''γιαγιά σου'' :) έχει πολλές επιλογές να φτιάξει ένα site, αλλά είμαι σίγουρος ότι δεν θα έχει το αποτέλεσμα το δικό σου γενικώς.
Άβαταρ μέλους
ribo1972
Star

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την Emmanouil » 12 Μάι 2015, 18:12

Παραθέτεις στην ουσία την απάντηση του άλλου χρήστη στο post σου; Γιατί να σου πω την πάσα αλήθεια φίλε Ribo με μπέρδεψες!
Άβαταρ μέλους
Emmanouil

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την ribo1972 » 12 Μάι 2015, 18:30

Παραθέτω μία απάντηση άλλου χρήστη στην οποία έχω πιάσει τον εαυτό μου να κάνει πάρα πολλές φορές εκτός από πολύ ελάχιστες περιπτώσεις γι αυτό και με έπεισε. Δηλαδή να βρίσκω απάντηση χωρίς να ρωτήσω. Άρα μείον ένας που δεν μπαίνει σ ένα forum να ρωτήσει. Σαν παράδειγμα στο φέρνω. Ξέρεις πόσοι τέτοιοι υπάρχουν; Πολλοί.
Σημείωση, δεν μιλάω αποκλειστικά για τους Έλληνες χρήστες ή για Ελληνικά Forum
Άβαταρ μέλους
ribo1972
Star

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την Emmanouil » 12 Μάι 2015, 19:58

Ναι η αλήθεια είναι πως έχει ένα σημαντικό point αυτό που λέει.

Συνεχίζω να πιστεύω πάντως πως οι νέοι στρέφονται στο Wordpress λόγο ευκολίας αλλά και φοβερού makreting που γίνεται αφού το βλέπεις πλέον να διαφημίζεται παντού.

Αυτό που με προβληματίζει είναι πως αν σιγά σιγά αρχίζει ο κόσμος να φεύγει ή να επιλέγει άλλα συστήματα στο τέλος θα εγκαταλειφθεί και το project.
Άβαταρ μέλους
Emmanouil

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την pcrikos » 12 Μάι 2015, 20:44

Το θετικό είναι ότι πολύς κόσμος είναι "εκπαιδευμένος" στο Joomla. Και ότι γνωρίζει κανείς συνήθως, αν δεν είναι του χώρου, δεν το αλλάζει.

Από την πλευρά μου, μπορώ να πω ότι το wordpress με απογοήτευσε στο βασικό του shop plugin, το woocommerce. Δεν το λέω ως χρήστης. Αλλά, όταν είδα τη βάση δεδομένων του, έπεσα από τα σύννεφα.

Τα προϊόντα ήταν posts!

Θα μου πείτε: το virtuemart είναι καλύτερο. Προγραμματιστικά, κατά την άποψή μου είναι πολύ πιο δομημένο. Βέβαια, τον πελάτη δεν τον ενδιαφέρει αυτό.

Γενικότερα, ο κώδικας του joomla μου φάνηκε πιο δομημένος, όσον αφορά την κατασκευή extensions.

Κάποιοι, λένε ότι το wordpress είναι ευκολότερο, και ίσως εκεί πρέπει να γίνουν κάποια βήματα στο joomla.

Επίσης, η μη υποστήριξη της bootstrap 3 ακόμα από το joomla από default, είναι απογοήτευση.

Ειδικά, όταν κάποια extensions υιοθετούν bootstrap 2.3.2 ενώ άλλα 3.

Επίσης, τα στατιστικά που βγάζουν πρώτο το wordpress, περιλαμβάνουν τα άπειρα blogs που έχουν κατασκευαστεί σε αυτό και όχι επαγγελματικά sites.
Άβαταρ μέλους
pcrikos
Star Star Star Star Star

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την ribo1972 » 12 Μάι 2015, 21:58

razorblade έγραψε:Συνεχίζω να πιστεύω πάντως πως οι νέοι στρέφονται στο Wordpress λόγο ευκολίας αλλά και φοβερού makreting που γίνεται αφού το βλέπεις πλέον να διαφημίζεται παντού.

Έχω δει επίσης αρκετά posts χωρίς backlinks να ενδιαφέρονται για migrate από wordpress σε joomla.
pcricos έγραψε:Θα μου πείτε: το virtuemart είναι καλύτερο

Υπάρχει πλέον και το hikashop το οποίο έχει πολύ καλά σχόλια αν και δεν το έχω δοκιμάσει.
Άβαταρ μέλους
ribo1972
Star

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την glynos » 13 Μάι 2015, 00:09

Εδώ που τα λέμε έχει ένα point o razorblade!
Ήδη βλέπουμε ότι μειώνεται πολύ η συμμετοχή και σε αυτό αλλά και σε άλλα forum σχετικά με το joomla.

Κι εγώ έχω τον φόβο ότι αν δεν υπάρχει συμμετοχή, μήπως εγκαταληφθεί το project.

Από τηνάλλη βλέποντας πλατφόρμες που είναι πανεύκολες όπως το wordpress ή page makers όπως το WIX για παράδειγμα, που πάει το επάγγελμα..;
http://www.slumdog.gr Your Web Best Friends
Άβαταρ μέλους
glynos
Your Web Best Friends!

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την Emmanouil » 13 Μάι 2015, 00:21

Μήπως τελικά το επάγγελμα εξελίσσετε κι εμείς μένουμε στάσιμοι σε ένα σύστημα που απλά γνωρίζουμε καλά;
Μήπως φοβόμαστε να δοκιμάσουμε κάτι άλλο γιατί απλά φοβόμαστε το άγνωστο;

Γιατί αν το δει κανείς και από την επιχειρηματική πλευρά, είναι αλλιώς να κάνεις ένα site στο 1/10 του χρόνου σε wordpress και αλλιώς σε Joomla που όσο να ναι θέλει το χρόνο του. Δε μιλάω φυσικά για δουλειές ξεπέτα, απλά αν ξέρεις τι θέλεις να κάνεις με wordpress το κάνεις σε χρόνο μηδέν. Μπορείς να στίσεις μια εξαιρετική σελίδα μέσα σε 2 μέρες (αν έχεις το υλικό έτοιμο). Είναι απαράδεκτο να μην υπάρχει στο Joomla ένας page builder της προκοπής. Εκεί έπαθα το σοκ με το wordpress εγώ.

Δεν ξέρω αλλά προβληματίζομαι πολύ.
Άβαταρ μέλους
Emmanouil

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την WebDevGr » 13 Μάι 2015, 01:10

Αν το δεις από την πλευρά του χρήστη, ο χρήστης ενδιαφέρεται για τον πιο εύκολο δρόμο. Να μπορούν να γίνουν όλα με ένα κλικ. Στη λογική αυτή οι περισσότεροι θα χρησιμοποιήσουν, blogspot.com, wordpress.com, wix κλπ.

Κάποιοι από αυτούς θα νιώσουν ότι πλέον είναι power users και θα θελήσουν να στήσουν κάτι δικό τους. Λογικό είναι αρχικά να επιλέξουν κάτι γνώριμο. Από τα έτοιμα blogs μόνο το wordpress σου δίνει τη δυνατότητα του CMS. Λογικό είναι λοιπόν να τραβάει και πολύ κόσμο. Απ' την άλλη ότι το joomla μπορεί και ακολουθεί παρότι δεν έχει τη βάση χρηστών που έχει το wordpress λόγω των blogs είναι θαύμα!

Προσωπικά όσες φορές χρειάστηκε να δουλέψω με wordpress έφριξα με τη δομή της βάσης.

Σε κάθε περίπτωση όσοι ασχολούνται επαγγελματικά με τα CMS και βαρέθηκαν να στήνουν και να παραμετροποιούν θα πρέπει να αρχίσουν να βλέπουν σοβαρά τη μεταπήδηση σε κάποιο framework που θα τους φέρει και ένα κλικ ποιο ποιοτικούς πελάτες.

Επειδή εδώ και μήνες σχεδιάζω να την κάνω εξωτερικό και παρακολουθώ τι παίζει στην αγορά εργασίας Αγγλίας, Καναδά έχω παρατήσει τελείως το joomla και έχω πέσει με τα μούτρα στο laravel που φοριέται πολύ εκεί έξω και που ακόμη κι αν δεν περπατήσει στο μέλλον, επειδή πατάει στο symfony εύκολα μπορείς να μεταπηδήσεις σε κάποιο άλλο.
Άβαταρ μέλους
WebDevGr

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την CyberCr33p » 13 Μάι 2015, 21:56

Χρησιμοποιώ πολλά χρόνια το Joomla αλλά το καινούργιο μου site κατασκευάζετε σε laravel (back-end) και wordpress (front-end). Η κατασκευή custom plugins γίνεται πολύ πιο εύκολα σε wordpress όπως επίσης και οι αναβαθμίσεις των plugins είναι πολύ πιο εύκολες για απλούς χρήστες. Custom plugins σε Joomla έχω φτιάξει μέχρι την έκδοση 2.5

Αυτή τη στιγμή φιλοξενούμε εκατοντάδες sites σε Joomla 1.5 γιατί η διαδικασία του να πάνε σε νεότερη έκδοση είναι χρονοβόρα και κοστίζει. Όπως και εκατοντάδες sites σε Joomla 2.5. Kαι γενικά υπάρχουν αρκετοί που προτιμούν το Joomla 2.5 και για νέες εγκαταστάσεις αντί να περάσουν την έκδοση 3. Aυτό οφείλεται πιστεύω στο ότι το interface στο διαχειριστικό έχει αλλάξει πολύ ανάμεσα στα Joomla 1.5, 2.5 και 3. Αντίθετα τα Wordpress που δεν είναι στην τελευταία τους έκδοση είναι ελάχιστα.
CyberCr33p

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την glynos » 13 Μάι 2015, 22:17

Αυτό ακριβώς!!! Όταν δεν χρειάζεται migration για να έχεις μια έκδοση ασφαλή και λειτουργική, λογικό είναι να την έχεις αναβαθμισμένη αφού η διαδικασία γίνεται με ένα click.

Και έως τώρα δεν βγήκε και κανένα πρόσθετο που να κάνει smoothly το migration.
Και αυτό θεωρώ ότι είναι το μεγαλύτερο μειονέκτημα του Joomla!
http://www.slumdog.gr Your Web Best Friends
Άβαταρ μέλους
glynos
Your Web Best Friends!

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την Emmanouil » 13 Μάι 2015, 22:39

Cyber η άποψη σου εχει μεγάλη βαρύτητα λόγω της επαγγελατικης σου δραστηριότητας. Τα βλεπεις ελαφρώς ενα level πιο πανω απο μας. Οχι φυσικά πως και των υπολοίπων μελών δεν εχει προς θεού.

Με προβληματησες ομως ακομα περισσότερο!
Άβαταρ μέλους
Emmanouil

Επόμενο

Επιστροφή στoν Συζητώντας

Συνδεδεμένα μελη

Συνδεδεμένοι: Δεν υπάρχουν συνδεδεμένα μέλη.