Οποιοδήποτε μέλος θεωρήσει ότι ένα δημοσιευμένο μήνυμα είναι αντίθετο με τους όρους χρήσης και κανόνες δεοντολογίας, να ειδοποιήσει αμέσως κάποιον διαχειριστή ή συντονιστή
Κάθε ερώτημα πρέπει να περιλαμβάνει σύνδεσμο προς τον ιστότοπο όπου εμφανίζεται το συζητούμενο θέμα. Καμία δημοσίευση που περιλαμβάνει σύνδεσμο προς ένα joomla ιστότοπο για σχολιασμό ή επίλυση προβλήματος δεν πρόκειται να διαγραφεί ό,τι κι αν συνεπάγεται αυτό για τα αποτελέσματα των μηχανών αναζήτησης ή τις σχέσεις με τους πελάτες σας.
Διαβάστε και εφαρμόστε τους Κανόνες Δεοντολογίας και τους Όρους Χρήσηςπριν δημοσιεύσετε.

SOS! Στα δικαστήρια λογω… domain!

Η καθημερινή χρήση του διαδικτύου

SOS! Στα δικαστήρια λογω… domain!

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την IonA » 04 Νοέμ 2016, 11:14

Καλημέρα σας, πριν μερικά χρόνια αγόρασα ένα domain name. Θα το βαφτίσουμε «ΑΛΦΑΒΗΤΑ» για την ιστορία.

Το δουλεύω για 1-2 χρόνια και έπειτα το βγάζω με μια στατική σελίδα προς πώληση. Από βλακεία μας, κάνουμε χρήση παρόμοιων όρων με μία σελίδα με όνομα «ΑΛΦΑΒΗΤΑ ΚΟΥΛΟΥΡΙΑ». Η εταιρεία, μου στέλνει μήνυμα και μου λέει δε μπορείτε να έχετε όρους / φράσεις / keywords «στρόγγυλα κουλούρια» επειδή το «ΑΛΦΑΒΗΤΑ» είναι κατοχυρωμένο όνομα. Επιπλέον μου λένε, κατεβάστε το όνομα γιατί μας ανήκει.

Τους απαντώ πως ναι οκ αφαιρώ τις λέξεις κλειδιά αλλά δε μπορώ να κατεβάσω το όνομα καθώς έχω πάρει έγκριση από την ΕΕΤΤ.

Λίγους μήνες μετά, εμφανίζεται ιδιώτης, μου ζητάει το όνομα, μου καταθέτει Χ ευρώ και τελειώνει εκεί το πανηγύρι. Εχθές, 1μιση χρόνο μετά, εμφανίζεται μια εταιρεία και μου λέει στο περίπου τα εξής:

Θέλουμε τα λεφτά μας πίσω, επειδή η ΑΛΦΑΒΗΤΑ ΚΟΥΛΟΥΡΙΑ είχε καταθέσει ασφαλιστικά μέτρα εναντίων σας (εγώ αυτό δε το γνώριζα, δε μου κοινοποίησαν κάτι) κι αν δε μας δώσετε τα λεφτά μας πίσω, θα σας κυνηγήσουμε νομικά.

Εν το μεταξύ η εν λογω εταιρεία, εχει εκμεταλευτεί το ονομα στο ενδιάμεσο.

Πριν μιλήσω με δικηγόρο, ρωτάω εσένα φόρουμ, τι παίζει; ::sad::
IonA
Star Star Star

Re: SOS! Στα δικαστήρια λογω… domain!

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την WebDevGr » 04 Νοέμ 2016, 11:21

Εννοείται ότι πρέπει να μιλήσεις με δικηγόρο και μάλιστα γνώστη στα θέματα ίντερνετ, κατοχύρωση ονομάτων κλπ.

Προσωπικά δεν θεωρώ ότι η δεύτερη εταιρεία μπορεί να διεκδικήσει από εσένα αποζημίωση, καθώς από εσένα πήρε μόνο ένα ξερό domain και τίποτα περισσότερο. Δεν τους πούλησες εταιρεία, branding, δικαιώματα χρήσης εμπορικού ονόματος.

Αν την πάτησαν, τότε η ευθύνη είναι δική τους γιατί δεν έκαναν σοβαρή έρευνα.
Άβαταρ μέλους
WebDevGr

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την IonA » 04 Νοέμ 2016, 11:26

Επιπλέον, εγω πούλησα ενα ονομα που θα μπορούσε να χρησιμοποιηθει ποικιλοτρόπως. Το γεγονός οτι τρέχουν ίδια υπηρεσία, δε με αφορά, δεν ειναι δική μου ευθύνη. Θα μπορούσε πχ να λεγεται ΓΚΟΥΝΤΙΣ και να πουλάει φορέματα και να ειναι 100% νομιμη. Τωρα πανε να βγαλουνε λεφτα απο εμενα, ενω εκμεταλευτηκαν 1 χρονο το ονομα. Λες και εχω λεφτα. 15 ευρω εχω. ας τα παρουν.

Αντε να βρεις δικηγορο τωρα...
IonA
Star Star Star

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την WebDevGr » 04 Νοέμ 2016, 11:31

Υπάρχει μια δικηγόρος που ασχολείται με τέτοια θέματα και θα την βρεις εύκολα με μια αναζήτηση.

Προσωπικά δεν θα έδινα σημασία στις απειλές μέχρι να έρθει στα χέρια μου επίσημα κάποιο εξώδικο. Λίγο χλωμό να σκάσουν ένα σωρό λεφτά σε δικηγόρους και δικαστήρια για να πάρουν από εσένα αποζημίωση για κάτι που μάλλον ήταν δική τους ευθύνη.
Άβαταρ μέλους
WebDevGr

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την IonA » 04 Νοέμ 2016, 11:41

WebDevGr έγραψε:Υπάρχει μια δικηγόρος που ασχολείται με τέτοια θέματα και θα την βρεις εύκολα με μια αναζήτηση.

Προσωπικά δεν θα έδινα σημασία στις απειλές μέχρι να έρθει στα χέρια μου επίσημα κάποιο εξώδικο. Λίγο χλωμό να σκάσουν ένα σωρό λεφτά σε δικηγόρους και δικαστήρια για να πάρουν από εσένα αποζημίωση για κάτι που μάλλον ήταν δική τους ευθύνη.

Ναι την βρήκα. Ποσα ομως θα ζητήσει. Εγω το ονομα το πουλησα με 3ψήφιο ποσο. Ουτε χιλιάρικο δηλαδή. Και ειλικρινά, δεν εχω φράγκο.
IonA
Star Star Star

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την WebDevGr » 04 Νοέμ 2016, 11:55

Σιγά μη ξοδέψουν λεφτά σε δικηγόρους για τη πιθανότητα ότι μπορεί να πάρουν μετά από μερικά χρόνια αποζημίωση από εσένα... κι αν έχεις να τους τα δώσεις.

Μη κάνεις τίποτα προς το παρόν και περίμενε να δεις αν μπλοφάρουν. Μπορεί απλά να θέλουν να σε τρομάξουν για να τους δώσεις τα λεφτά.

Και εξώδικο να σου στείλουν πάλι δε σημαίνει ότι έχουν τη πρόθεση να το πάνε δικαστικά. Σε μια χώρα που δεν λειτουργούν τα δικαστήρια και οι δικηγόροι κάνουν συχνά πυκνά αποχή.
Άβαταρ μέλους
WebDevGr

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την tednikos » 04 Νοέμ 2016, 20:53

Αν θες τη γνώμη μου μην παρασύρεσαι από απλές απειλές. Αν υπήρχε κάποιο νομικό κόλλημα στο όνομα χώρου που αγορασές δεν θα σου το ενέκρινε ή ΕΕΤΤ.
Άβαταρ μέλους
tednikos

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την glynos » 06 Νοέμ 2016, 11:28

tednikos έγραψε:Αν θες τη γνώμη μου μην παρασύρεσαι από απλές απειλές. Αν υπήρχε κάποιο νομικό κόλλημα στο όνομα χώρου που αγορασές δεν θα σου το ενέκρινε ή ΕΕΤΤ.

Σύμφωνα απόλυτα!!!
http://www.slumdog.gr Your Web Best Friends
Άβαταρ μέλους
glynos
Your Web Best Friends!

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την WebDevGr » 06 Νοέμ 2016, 11:34

Η ΕΕΤΤ εγκρίνει τα πάντα πλην των εξαιρέσεων που υπάρχουν στον κανονισμό (τοπωνύμια κλπ) δεν την ενδιαφέρει αν το domain που έκλεισες είναι εμπορικό όνομα κάποιου άλλου.

Μάλιστα βγάζει και λεφτά από τις ενστάσεις. 300€ νομίζω πάει κάθε ένσταση.
Άβαταρ μέλους
WebDevGr

Επιστροφή στoν Διαδίκτυο - Γενικά θέματα

Συνδεδεμένα μελη

Συνδεδεμένοι: Δεν υπάρχουν συνδεδεμένα μέλη.