Κάθε ερώτημα πρέπει να περιλαμβάνει σύνδεσμο προς τον ιστότοπο όπου εμφανίζεται το συζητούμενο ζήτημα. Καμία δημοσίευση που περιλαμβάνει σύνδεσμο προς ιστότοπο για σχολιασμό ή επίλυση προβλήματος δεν πρόκειται να διαγραφεί ό,τι κι αν συνεπάγεται αυτό για τα αποτελέσματα των μηχανών αναζήτησης ή τις σχέσεις με τους πελάτες σας. Διαβάστε τους κανόνες δεοντολογίας πριν δημοσιεύσετε.

Bots attack - contact form

Θέματα που αφορούν την ασφάλεια της εφαρμογής

Bots attack - contact form

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την branelos » 30 Ιουν 2017, 12:53

Καλησπέρα σε όλους. Έχω τη vs 2.5.28 σε site το οποίο είναι δίγλωσσο (ελλ + αγγ). Δέχομαι όμως επιθέσεις με διαφημιστικά μηνύματα απο bots στην contact form της αγγλικής version του site, παρόλο που έχει captcha-recaptcha και λειτουργεί κανονικά. Ως ένα 1ο βήμα επιπλέον προστασίας, είπα να ενεργοποιήσω το Cloudflare στο domain μου ώστε να φιλτράρεται η κίνηση στο site πριν φθάσει στον server. Θα ήθελα πολύ να μου δώσετε τα φώτα σας, είμαι αρχάριος χρήστης.

Ευχαριστώ.
branelos

Re: Bots attack - contact form

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την ribo1972 » 30 Ιουν 2017, 15:38

Ίσως πρέπει να αποφασίσεις να πας ένα βήμα παρακάτω και να αναβαθμίσεις. https://docs.joomla.org/Joomla_2.5_to_3 ... _Migration
Άβαταρ μέλους
ribo1972
Star

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την angelis » 01 Ιούλ 2017, 11:05

Δεν ξέρω αν το cloudflare θα σε βοηθήσει στο φιλτραρισμα της κίνησης. Σίγουρα θα σε βοηθήσει στην ταχύτητα φόρτωσης της σελίδας σου.
Ένα πράγμα που μπορείς να κάνεις είναι να μην έχεις το email σου σε μορφή κειμενου που μπορούν να διαβάσουν τα bots δηλαδή info@domain.gr αλλά να το έχεις είτε σε μορφή εικόνας , είτε σε μορφή info[at]domaim[dot]gr
Άβαταρ μέλους
angelis
Star

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την CyberCr33p » 04 Ιούλ 2017, 21:43

angelis έγραψε:Δεν ξέρω αν το cloudflare θα σε βοηθήσει στο φιλτραρισμα της κίνησης. Σίγουρα θα σε βοηθήσει στην ταχύτητα φόρτωσης της σελίδας σου.

Ανάλογα το setup του server που είναι το hosting, μπορεί να είναι και πιο γρήγορο χωρίς cloudflare.
CyberCr33p

Επιστροφή στoν Θέματα ασφάλειας Joomla! 2.5

Συνδεδεμένα μελη

Συνδεδεμένοι: Δεν υπάρχουν συνδεδεμένα μέλη.