Κάθε ερώτημα πρέπει να περιλαμβάνει σύνδεσμο προς τον ιστότοπο όπου εμφανίζεται το συζητούμενο ζήτημα. Καμία δημοσίευση που περιλαμβάνει σύνδεσμο προς ιστότοπο για σχολιασμό ή επίλυση προβλήματος δεν πρόκειται να διαγραφεί ό,τι κι αν συνεπάγεται αυτό για τα αποτελέσματα των μηχανών αναζήτησης ή τις σχέσεις με τους πελάτες σας. Διαβάστε τους κανόνες δεοντολογίας πριν δημοσιεύσετε.

Πρόβλημα με εγκατάσταση joomla2.5.6

Προβλήματα στην εγκατάσταση την αναβάθμιση ή τη μεταφορά του Joomla!

Πρόβλημα με εγκατάσταση joomla2.5.6

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την athina88 » 02 Μαρ 2015, 16:13

Καλησπέρα σε όλους !!! Προσπαθώ να εγκαταστήσω joomla2.5.6 .Έχω δημιουργήσει database , user, password στο pararells panel της εταιρειας που έχω φιλοξενία . έχω περάσει στο httpdocs το joomla εχω κάνει extract και στο domain μου ξεκινα κανονικα η εγκατάσταση . Περνάει όλα τα βήματα αλλά κολλάει στο βήμα 6 προς 7 φορτώνει ώρες χωρίς να βγάζει κανένα μήνυμα... Ψάχνω στο error docs αλλά όλα τα σφάλματα είναι παλιά ..Καμία βοήθεια?? Είμαι αρχάρια και δεν ξέρω τι άλλο να κάνω ...Εχω προσπαθήσει αρκετες φορες και απο διαφορετικούς υπολογιστές αλλά τίποτα .Ευχαριστώ ...
athina88

Re: Πρόβλημα με εγκατάσταση joomla2.5.6

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την angelis » 02 Μαρ 2015, 16:41

Καλώς όρισες στο forum.
Έχεις ξεκινήσει σωστά την εγκατάσταση με την ΒΔ και τον χρήστη.Στον χρήστη που δημιούργησες έχεις δώσει πλήρη δικαιώματα;
Επιπλέον ενώ ξεκινάς τώρα θα σου πρότεινα να δημιουργήσεις ιστοσελίδα με το Joomla 3x και συγκεκριμένα με την έκδοση 3.4 που είναι η νεότερη έκδοση. Το Joomla 2.5 έχει σταματήσει η υποστήριξή του από το τέλος του 2014.
Άβαταρ μέλους
angelis
Star

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την athina88 » 02 Μαρ 2015, 18:06

Καλησπέρα, σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου , Προσπάθησα να ξεκινήσω με 3.4 αλλά μου πετάει το μήνυμα ''Your host needs to use PHP 5.3.10 or higher to run this version of Joomla! '' Φαντάζομαι ότι είναι θέμα πάροχου και ετσι αποφάσισα να περασω 2.5 .
Ναι έχει πλήρη δικαιώματα ο χρήστης..Τί άλλο μπορεί να φταίει ??Ευχαριστώ και πάλι...
athina88

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την ribo1972 » 02 Μαρ 2015, 18:47

Πρέπει να ζητήσεις από την εταιρεία hosting να σου αναβαθμίσει την php πάνω από 5.3.10. Η joomla μάλιστα για την έκδοση joomla 3.x προτείνει php 5.4.x http://www.joomla.org/technical-requirements.html
Σε περίπτωση που δεν σου αναβαθμίσουν τα χαρακτηριστικά του server (κάτι που κάθε σοβαρή εταιρεία πρέπει να το κάνει) τότε φύγε μακριά και βρες μία καλή εταιρεία φιλοξενίας.
Άβαταρ μέλους
ribo1972
Star

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την glynos » 02 Μαρ 2015, 22:22

Πρέπει να ζητήσεις από την εταιρεία hosting να σου αναβαθμίσει την php πάνω από 5.3.10. Η joomla μάλιστα για την έκδοση joomla 3.x προτείνει php 5.4.x http://www.joomla.org/technical-requirements.html
Σε περίπτωση που δεν σου αναβαθμίσουν τα χαρακτηριστικά του server (κάτι που κάθε σοβαρή εταιρεία πρέπει να το κάνει) τότε φύγε μακριά και βρες μία καλή εταιρεία φιλοξενίας.

+1000!
http://www.slumdog.gr Your Web Best Friends
Άβαταρ μέλους
glynos
Your Web Best Friends!

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την l.chalk » 03 Μαρ 2015, 09:42

Αν παρόλα αυτά επιθυμείς να μην αλλάξεις server για τους δικούς σου λόγους και δεν θέλεις να κάνεις αυτά που σου προανέφεραν στα προηγούμενα posts, θα σου πρότεινα να επικοινωνήσεις με την εταιρεία που σε φιλοξενεί και να τους ρωτήσεις αν τα δικαιώματα ιδιοκτήτη στους φακέλους /log και /tmp είναι σωστά.
Σε plesk servers είναι αρκετά συχνό φαινόμενο αυτό που προανέφερα και να δημιουργεί προβλήματα στην εγκατάσταση του Joomla αλλά και σε οποιοδήποτε extension θέλεις να εγκαταστήσεις.
Άβαταρ μέλους
l.chalk

Επιστροφή στoν Εγκατάσταση του Joomla! 2.5

Συνδεδεμένα μελη

Συνδεδεμένοι: Bing [Bot]