Κάθε ερώτημα πρέπει να περιλαμβάνει σύνδεσμο προς τον ιστότοπο όπου εμφανίζεται το συζητούμενο ζήτημα. Καμία δημοσίευση που περιλαμβάνει σύνδεσμο προς ιστότοπο για σχολιασμό ή επίλυση προβλήματος δεν πρόκειται να διαγραφεί ό,τι κι αν συνεπάγεται αυτό για τα αποτελέσματα των μηχανών αναζήτησης ή τις σχέσεις με τους πελάτες σας. Διαβάστε τους κανόνες δεοντολογίας πριν δημοσιεύσετε.

Analytics vs AWstats

Η καθημερινή χρήση του διαδικτύου και θέματα που θέλουμε να μοιραστούμε για αυτήν.

Analytics vs AWstats

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την IonA » 10 Ιαν 2017, 13:08

Με 2 εικόνες και μια απλή ερώτηση, ποιος κάνει λάθος και ποιος δίνει τα αληθινά στατιστικά; Έχουμε μολις 103.000 χρήστες διαφορά και 300+ χιλιάδες σελίδες...

Εικόνα

Εικόνα
IonA

Re: Analytics vs AWstats

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την Volga » 10 Ιαν 2017, 13:35

Κι εγώ απορία το έχω φίλε!!! :) Και εγώ ετσι τα βλέπω τα πράγματα. το AWstats είναι στα πάντα πιο... απλόχερο :)

Αν θες τη γνώμη μου θεωρώ οτι το google analytics είναι καλύτερο γιατί στα τσεκαρίσματά του ελέγχει περισσότερα πράγματα ενώ το AWStats μόνο την Ip (αν δεν κάνω λάθος).

Σε κάθε περίπτωση κάποιος λέει ψέματα.

Μόλις πριν 1 μήνα είχα μια παρόμοια συζήτηση για ένα άρθρο σε ένα site μου όπου το hit counter του Joomla μου έδειχνε 535 views και το Google Analytics 722 μοναδικούς επισκέπτες. Αντε πες μου εσύ πως γίνεται αυτό...:)
Άβαταρ μέλους
Volga

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την IonA » 10 Ιαν 2017, 13:49

Πωπω πίκρα. Καλα, δεν υπάρχει κάποια επίσημη θέση απο καμια πλευρα; Δε μπορούν να τα βρουν μεταξύ τους; Τι να πω... Τελικά να χαρώ με τους 136 χιλιάδες ή να λυπηθώ με τους 33 χιλιάδες; Gooogle ακουςςς; :D
IonA

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την WebDevGr » 10 Ιαν 2017, 16:59

Αν βάλετε κάποιο άλλο σύστημα καταγραφής πχ Piwik θα δείτε ότι το analytics είναι πιο κοντά στη πραγματικότητα.

Το AWstats και το Webalizer θυμίζουν λίγο τα στατιστικά του WordPress και του blogger. Εκτός τόπου και χρόνου.
Άβαταρ μέλους
WebDevGr

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την CyberCr33p » 10 Ιαν 2017, 18:03

Τα στατιστικά του awstats είναι από τα logs του web-server. Οπότε είναι πιο αξιόπιστο. Το analytics δεν μετράει τα πάντα, π.χ. εάν κάποιος τραβήξει απευθείας μια εικόνα ή άλλα αρχεία που δεν περιέχεται ο κώδικας του analytics. Όπως επίσης δεν θα μετρήσει και τις επισκέψεις στο back-end.
CyberCr33p

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την WebDevGr » 10 Ιαν 2017, 18:17

Όταν όμως θέλεις επισκεψιμότητα μιας σελίδα δεν σε ενδιαφέρει πόσες φορές τράβηξαν τα ρομπότ μια εικόνα της σελίδας
Άβαταρ μέλους
WebDevGr

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την Volga » 11 Ιαν 2017, 10:26

CyberCr33p έγραψε:Τα στατιστικά του awstats είναι από τα logs του web-server. Οπότε είναι πιο αξιόπιστο. Το analytics δεν μετράει τα πάντα, π.χ. εάν κάποιος τραβήξει απευθείας μια εικόνα ή άλλα αρχεία που δεν περιέχεται ο κώδικας του analytics. Όπως επίσης δεν θα μετρήσει και τις επισκέψεις στο back-end.

Σωστός!! Δεν το είχα σκεφτεί αυτό. Όντως!!

Ε οπότε λογικό είναι να υπάρχει διαφορά.
Άβαταρ μέλους
Volga

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την IonA » 11 Ιαν 2017, 14:07

Η διαφορά όμως είναι τεράστια! Ποιος τραβάει υλικό απο τη σελιδα μου, θα τρελαθώ! Βασικά, μήπως φταίει το RSS που δίνω σε διάφορες σελίδες; Αυτο θα ειναι ε;

Οπότε για να καταλάβω, επιλέγουμε Analytics για πιο καθαρή εικόνα; Για "καθαρές" επισκέψεις; Χτυπάμε τον κώδικα σε ενα κρυφό module possition οπότε γραφει ολες τις επισκέψεις. Και εχουμε το AWstats για τους πελάτες και το κοινο, να δείχνουμε οτι εχουμε μεγάλη επισκεψιμότητα :P
IonA

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την WebDevGr » 11 Ιαν 2017, 14:09

Αν έχεις πελάτη που πληρώνει με βάση το AWstats κι όχι με το Analytics, τον θέλω κι εγώ :)
Άβαταρ μέλους
WebDevGr

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την IonA » 11 Ιαν 2017, 14:20

WebDevGr έγραψε:Αν έχεις πελάτη που πληρώνει με βάση το AWstats κι όχι με το Analytics, τον θέλω κι εγώ :)

Δεν εχω κανένα πελάτη. Μια μικρή ενημερωτική σελίδα εχω, με τα στατιστικά που βλέπεις επάνω. Προσπαθώ να τους βαλω σε ενα επαγγελματικό κατάλογο ή να δωσουν για μπανεράκια αλλα ειναι λίγο τσιγκούνηδες. 1 χρόνο τωρα 3 εγγραφές, 90€ παλιοκαραγκιόζηδες. Ε, τωρα περιμένω απο το adsense.

Για την ιστορία, για το analytics κανω χρήση αυτου... (πριν το ειχα μέσα στα settings της μακέτας)
Plugins: System - Advanced Google Analytics
IonA

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την CyberCr33p » 11 Ιαν 2017, 14:23

WebDevGr έγραψε:Αν έχεις πελάτη που πληρώνει με βάση το AWstats κι όχι με το Analytics, τον θέλω κι εγώ :)

Τα logs του web-server μπορούν να "πειραχτούν" οπότε ο πελάτης εάν δεν εμπιστεύεται αυτόν που έχει το site θα θεωρήσει πιο αξιόπιστο το Analytics.
CyberCr33p

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την IonA » 11 Ιαν 2017, 14:26

CyberCr33p έγραψε:

Τα logs του web-server μπορούν να "πειραχτούν" οπότε ο πελάτης εάν δεν εμπιστεύεται αυτόν που έχει το site θα θεωρήσει πιο αξιόπιστο το Analytics.

Αυτο συμβαίνει και με γνωστή στοιχηματική εταιρεία. Έκανα αίτημα referral αλλα μου είπαν οτι θέλουν analytics. (Βέβαια και τα awstats πάλι δεν ήταν αρκετά το 2015)
IonA

Επιστροφή στoν Kαθημερινότητα στο διαδίκτυο

Συνδεδεμένα μελη

Συνδεδεμένοι: Bing [Bot], selemeles