Κάθε ερώτημα πρέπει να περιλαμβάνει σύνδεσμο προς τον ιστότοπο όπου εμφανίζεται το συζητούμενο ζήτημα. Καμία δημοσίευση που περιλαμβάνει σύνδεσμο προς ιστότοπο για σχολιασμό ή επίλυση προβλήματος δεν πρόκειται να διαγραφεί ό,τι κι αν συνεπάγεται αυτό για τα αποτελέσματα των μηχανών αναζήτησης ή τις σχέσεις με τους πελάτες σας. Διαβάστε τους κανόνες δεοντολογίας πριν δημοσιεύσετε.

Γνώμες για webhosting και domain name

Η καθημερινή χρήση του διαδικτύου και θέματα που θέλουμε να μοιραστούμε για αυτήν.

Γνώμες για webhosting και domain name

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την jim_pas » 23 Ιούλ 2012, 00:45

Παιδια Καλησπέρα!

Δεν ξέρω αν είμαι στην σωστή κατηγορία,αλλα ενδιαφέρομαι για αγορά web hosting και domain name.
Κατασκευάζω ενα site με joomla 2.5.6 και δουλεύω τοπικά με μια απο τις τελευταίες εκδόσεις του xampp.
Έχετε να μου προτείνεται κάποια εταιρεία?
Μου είπαν ότι επειδή δουλεύω τοπικά όταν το ανεβάσω στο web υπάρχει περίπτωση να μην μου δουλεύει καλά το site και εξαρτάτε απο τους server της εκάστοτε εταιρείας.Ισχύει?

Ευχαριστώ!!
jim_pas

Re: Γνώμες για webhosting και domain name

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την NickMrg » 23 Ιούλ 2012, 04:07

Σε εμένα έγινε το ακριβώς αντίθετο! Τοπικά μου έβγαζε κάποια σφάλματα και με δυσκόλευε ενώ όταν το ανέβασα online όλα έγιναν πολύ εύκολα! Από εταιρεία αυτή που μπορώ να σου προτείνω εγώ είναι η Cretaforce. Οι τύποι είναι επαγγελματίες...
Άβαταρ μέλους
NickMrg

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την glynos » 23 Ιούλ 2012, 10:21

Η αλήθεια είναι ότι εγώ είμαι υπερευχαριστημένος με την onscreen, της εταιρία που φιλοξενεί και το joomla.gr. Καλές τιμές, πολύ καλή υποστήριξη (ακόμα και αν το σφάλμα είναι δικό σου) και Joomla friendly hosting!
http://www.slumdog.gr Your Web Best Friends
Άβαταρ μέλους
glynos
Your Web Best Friends!

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την jim_pas » 23 Ιούλ 2012, 12:49

Ευχαριστώ πολύ παιδιά.Θα τα μελετήσω και θα αποφασίσω.Αν χρειαστώ οτιδήποτε στην Joomla μπορούν να με βοηθήσουν?Οποιαδήποτε άλλη γνώμη για εταιρεία δεκτή.
jim_pas

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την grigoris » 16 Οκτ 2012, 08:05

πάντως γνωμη μου, αν είσαι αρχάριος πρέπει να στραφείς σε ελληνικό hosting για να υπάρχουν καλες συνεννοήσεις και θα σε προσέξουν λόγο μεγάλου ανταγωνισμού ακόμα και αν το λάθος είναι δικό σου
Μην κάνεις στους άλλους ότι δεν θέλεις να σου κάνουν
Άβαταρ μέλους
grigoris

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την axilleas123 » 16 Οκτ 2012, 12:58

Πάνω στις ελληνικές εταιρείες θα ήθελα να διαφωνήσω (και προφανώς αποτελεί προσωπική μου άποψη και μόνο). Τις εταιρείες του εξωτερικού δεν μπορούν μικρές ελληνικές εταιρείες όπως η onscreen ή η cretaforce να τις ανταγωνιστούν ούτε ως προς την τιμή ούτε ως προς τις γνώσεις και την υποστήριξη. Προφανώς και για έναν αρχάριο και οι 2 εταιρείες που αναφέρθηκαν είναι κάτι παραπάνω από καλές στον χώρο τους και με ανθρώπους που θα σε βοηθήσουν στα βασικά προβλήματα που θα έχεις. Από την άλλη εταιρείες όπως η Hostgator σου προσφέρουν σε πολύ χαμηλότερη τιμή υπηρεσίες και υποστήριξη πολύ καλύτερης ποιότητας, όπως π.χ το απαραίτητο 24ώρο support που στην Ελλάδα δεν το έχουν καν σκεφτεί...
Άβαταρ μέλους
axilleas123

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την grigoris » 16 Οκτ 2012, 13:22

υπάρχουν και άλλες εταιρείες για web hosting που νοικιάζουν πολύ καλούς server από γερμανία σε linux όπου σε σχέση με τα windows είναι πολύ πιο ασφαλής σε θέμα επιθέσεων (δεν βάζω το χέρι μου στην φωτιά αλλά το έχω ακούσει) και έχουν 24ωρη υποστήριξη. Απλώς δεν έχουν τις τέλειες τιμές. Αλλά αν είναι να σηκώνεις το τηλέφωνο από το σπίτι σου και να μιλάς δωρεάν (γραμμή 0800 δωρεάν απο σταθερά) και να μιλάς στα Ελληνικά με άτομα που σε βοηθάνε γενικά (αν δεν ξέρεις καλά αγγλικά άντε βγάλε άκρη) δεν νομίζω οτι υπάρχει άτομο που θα σκεφτεί την διαφορά των 20 - 50 ευρώ τον χρόνο και εξάλλου σκέψου πόσα είναι τα site που θα χρειαστείς το extra πακέτο hosting... Ειδικά αν είναι δικιά σου δουλειά και δεν δώσεις χρήματα σε για την κατασκευή της ιστοσελίδας σου έχεις και μια σιγουριά ότι κάποιος θα σε βοηθήσει αν τύχει κάτι και η διαφορά δεν ξέρω αν αξίζει...
Μην κάνεις στους άλλους ότι δεν θέλεις να σου κάνουν
Άβαταρ μέλους
grigoris

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την axilleas123 » 16 Οκτ 2012, 13:24

Για αυτό και εγώ έγραψα το παραπάνω: "Προφανώς και για έναν αρχάριο και οι 2 εταιρείες που αναφέρθηκαν είναι κάτι παραπάνω από καλές στον χώρο τους και με ανθρώπους που θα σε βοηθήσουν στα βασικά προβλήματα που θα έχεις." :D
Άβαταρ μέλους
axilleas123

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την dell810 » 11 Νοέμ 2016, 12:56

Γεια σας
έχετε να προτείνετε εταιρείες hosting από Ευρωπη από την εμπειρία σας ;
Άβαταρ μέλους
dell810

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την pcrikos » 11 Νοέμ 2016, 15:46

Έχουμε :)

Είναι άτομα που βρίσκονται στο forum (δε μιλαω για εμένα - δεν κανω hosting) με μεγάλη εμπειρία και Έλληνες καθώς και ξένους πελάτες.
Άβαταρ μέλους
pcrikos
Star Star Star Star Star

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την JohnnyK » 11 Νοέμ 2016, 16:52

Καλησπέρα,

Τι είδους hosting θα ήθελες;

Shared Hosting
Virtual Private Server
Cloud Server
Dedicated Server

Για τι είδους project πρόκειται το hosting;

Απλή εταιρική ιστοσελίδα
Ηλεκτρονικό κατάστημα
Εφαρμογή

Θα χρειαζόντουσαν κάποιες παραπάνω πληροφορίες.
Άβαταρ μέλους
JohnnyK

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την dell810 » 11 Νοέμ 2016, 16:58

Shared Hosting
4+ sites
απλή εταιρική σελίδα

Ευχαριστω
Άβαταρ μέλους
dell810

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την JohnnyK » 11 Νοέμ 2016, 17:47

Μια καλή εταιρεία και με καλή υποστήριξη, είναι η LeaseWeb.

Διατηρούσα σε αυτή αρκετές ιστοσελίδες, σε shared hosting πακέτα, για αρκετά χρόνια. Στην LeaseWeb η υποστήριξη γίνεται μέσω συστήματος ticketing, στα αγγλικά. Η Server τους είναι σε καλή κατάσταση.

Επειδή χρειάστηκε να αλλάξω πλάνο φιλοξενίας, αυτή την στιγμή χρησιμοποιώ Dedicated Server στην εταιρεία Hetzner. Είμαι ευχαριστημένος, με τη διαφορά ότι την υποστήριξη του Server την έχω πλέον, μόνος μου.
Άβαταρ μέλους
JohnnyK

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την JohnnyK » 11 Νοέμ 2016, 18:21

Ο δαίμων της γρήγορης δακτυλογράφησης. Συγνώμη.
JohnnyK έγραψε:Οι Server τους είναι σε καλή κατάσταση.
Άβαταρ μέλους
JohnnyK

Επιστροφή στoν Kαθημερινότητα στο διαδίκτυο

Συνδεδεμένα μελη

Συνδεδεμένοι: Δεν υπάρχουν συνδεδεμένα μέλη.