Κάθε ερώτημα πρέπει να περιλαμβάνει σύνδεσμο προς τον ιστότοπο όπου εμφανίζεται το συζητούμενο ζήτημα. Καμία δημοσίευση που περιλαμβάνει σύνδεσμο προς ιστότοπο για σχολιασμό ή επίλυση προβλήματος δεν πρόκειται να διαγραφεί ό,τι κι αν συνεπάγεται αυτό για τα αποτελέσματα των μηχανών αναζήτησης ή τις σχέσεις με τους πελάτες σας. Διαβάστε τους κανόνες δεοντολογίας πριν δημοσιεύσετε.

Μακριά απο Web.com!

Η καθημερινή χρήση του διαδικτύου και θέματα που θέλουμε να μοιραστούμε για αυτήν.

Μακριά απο Web.com!

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την IonA » 10 Οκτ 2015, 14:58

Και που λέτε, ψάχνω hosting με πολλά GB και μικρό κόστος για να φιλοξενήσω ιστοσελίδα που θα φορτωθούν αρχεία πελατών (rar, pdf κλπ) και θα τρέχει εκει η υποστήριξη. Και ψαχνω και ψάχνω και διαλέγω τυχαία το web.com επειδή είχε προσφορά (λέει) πρώτος μήνας 0,50 cent και απο εκει και πέρα 5 δολλάρια περίπου. Οκ λεω, πάμε. Πρώτη πατάτα μου ζητάνε πιστωτική / χρεωστική. Δε γ@μιέται λεω, δίνω τα στοιχεία και δημιουργώ λογαριασμό. Μπαίνω στο account μου και έχουμε και λέμε:

1. Βλέπω στο billing οτι κάθε επόμενος μήνας είναι 15 δολλάρια και οχι 5!
2. Δεν βγάζω άκρη ουτε με το host, ουτε με τα DNS ουτε με τις FTP.
3. Τους στέλνω μήνυμα και τους λεω οτι ΔΕΝ θελω να πληρώνω 15 και δεν ξεκίνησα με αυτο τον σκοπο και οτι θέλω να ακυρώσω την συνδρομή. Μου απαντάτε οτι πρέπει να τους πάρω τηλέφωνο! Τους εξηγώ οτι μενω Ελλάδα σε διαφορετικό time zone και οτι η δουλειά μου δεν μου επιτρέπει την συγκεκριμένη ενέργεια και οτι απλά θέλω να ακυρώσουν τον λογαριασμό μου και να διαγράψουν τα προσωπικά μου δεδομένα. Τους απαντώ οτι και καλα δεν ξερω Αγγλικά. Μου απαντούν 3η φορά οτι πρέπει να παρω τηλέφωνο και οτι μπορώ να καλέσω δωρεάν μεσω skype.

Εν το μεταξύ, η Τράπεζα Χ που εχω τον λογαριασμό, είδε την κίνηση και την μπλόκαρε προσωρινά αργά το βράδυ (omg). Μου τηλεφωνούν και μου το λένε, τους εξηγώ πως έχουν τα πράγματα και μου απαντάνε οτι χρεώθηκα τα 0,50 αλλά θα πρέπει να γινει μια διαδικασία για να μην χρεωθώ παραπάνω στο τέλος του μήνα (δηλαδή να μπλοκάρουμε τις χρεώσεις απο αυτους)

Εν ολιγης, εμεινα κάγκελο με την τράπεζα που για ακόμη μια φορά εχει και γ@μω το support (και ειμαι ο χειρότερος τους πελάτης, φανταστείτε δηλαδή) και έμεινα κάγκελο με την μάπα αξιοπιστία και support του web.com

Τώρα, τι; ::scratch::
IonA

Re: Μακριά απο Web.com!

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την Χάρης_Α » 10 Οκτ 2015, 15:50

Επιεικώς: Απαράδεκτο post…
joomla.gr : Κοινότητα υποστήριξης του joomla! - Απευθυνθείτε στους Eιδικούς για την Κατασκευή της Ιστοσελίδας σας!
joomla.gr/FreeTemplates - Δωρεάν joomla templates απο το JOOMLA.GR
[ joomla! = Όλοι μαζί! ]
Άβαταρ μέλους
Χάρης_Α
Διαχειριστής
Star Star
Maths , Joomla! website design

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την IonA » 10 Οκτ 2015, 21:48

haris_a έγραψε:Επιεικώς: Απαράδεκτο post…

Δεν ήξερα οτι τα post τα πάμε καλλιστεία. Είπα την εμπειρία μου και την γνώμη μου για μια υπηρεσία, κάτι που εχει γίνει πολλές φορές εδω στο φορουμ. Το γεγονός οτι δεν σου άρεσε, δεν αλλάζει το αποτέλεσμα, οτι δηλαδή σε 28 ημέρες θα χρεωθώ με 20 ευρώ επειδή στο web.com είναι απαράδεκτοι.
IonA

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την Χάρης_Α » 10 Οκτ 2015, 22:12

IonA έγραψε: Το γεγονός οτι δεν σου άρεσε, δεν αλλάζει το αποτέλεσμα

Δεν μου άρεσε η ρητορική σου... Θεωρώ ότι ξεπέρασε τα όρια της ευγένειας...
joomla.gr : Κοινότητα υποστήριξης του joomla! - Απευθυνθείτε στους Eιδικούς για την Κατασκευή της Ιστοσελίδας σας!
joomla.gr/FreeTemplates - Δωρεάν joomla templates απο το JOOMLA.GR
[ joomla! = Όλοι μαζί! ]
Άβαταρ μέλους
Χάρης_Α
Διαχειριστής
Star Star
Maths , Joomla! website design

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την IonA » 10 Οκτ 2015, 22:18

haris_a έγραψε:
IonA έγραψε: Το γεγονός οτι δεν σου άρεσε, δεν αλλάζει το αποτέλεσμα

Δεν μου άρεσε η ρητορική σου... Θεωρώ ότι ξεπέρασε τα όρια της ευγένειας...

Αν αισθάνθηκες οτι σε προσέβαλα προσωπικά, σου ζητώ συγνώμη. Μπορείς να τσεκάρεις το προφίλ μου να δεις το ύφος μου εδω μέσα και τα ποστ μου. Πάντως, το 1ο post, ήταν μια χαρά κομπλέ. Εχω κάνει 2 χρόνια mod σε τεράστιο φόρουμ, δεν είμαι τρολ, δεν γράφω προκλητικά για αντιδράσεις. Ξέρω να κρατάω τα όρια ακόμη κι οταν γραφω εν βρασμό. Και πάλι συγνώμη, αν σε προσέβαλα, απλα κι εσυ μου επιτεθηκες..
IonA

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την ribo1972 » 10 Οκτ 2015, 23:11

IonA έγραψε:1. Βλέπω στο billing οτι κάθε επόμενος μήνας είναι 15 δολλάρια και οχι 5!
3. Τους στέλνω μήνυμα και τους λεω οτι ΔΕΝ θελω να πληρώνω 15 και δεν ξεκίνησα με αυτο τον σκοπο και οτι θέλω να ακυρώσω την συνδρομή. Μου απαντάτε οτι πρέπει να τους πάρω τηλέφωνο! Τους εξηγώ οτι μενω Ελλάδα σε διαφορετικό time zone και οτι η δουλειά μου δεν μου επιτρέπει την συγκεκριμένη ενέργεια και οτι απλά θέλω να ακυρώσουν τον λογαριασμό μου και να διαγράψουν τα προσωπικά μου δεδομένα. Τους απαντώ οτι και καλα δεν ξερω Αγγλικά. Μου απαντούν 3η φορά οτι πρέπει να παρω τηλέφωνο και οτι μπορώ να καλέσω δωρεάν μεσω skype.

1. Δεν είδα κάπου να αναγράφει κάτι. Εδώ έχεις δίκιο αν και δεν βλέπω την προσφορά. Πάντως φταις κι εσύ γιατί δεν ρώτησες στα sales. Πάντα ρωτάμε όταν πληρώνουμε.
2. Όλα μαθαίνονται. Δεν γράφει κάπου ότι έχει συγκεκριμένο control panel άρα έχει custom. Ρωτώντας πας στην πόλη
3. Κάνει μπαμ ότι μιλάνε μέσω τηλεφώνου και ειδικά μέσω skype free. Το λένε.
Γενικώς πάντως θεωρώ ότι το σκεπτικό που έχεις για να βρεις hosting και να είσαι και ευχαριστημένος είναι λάθος. Και πολύ στην τύχη όταν ψάχνουμε θα φάμε πατάτες.
Άβαταρ μέλους
ribo1972
Star

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την IonA » 11 Οκτ 2015, 13:08

ribo1972 έγραψε:
IonA έγραψε:1. Βλέπω στο billing οτι κάθε επόμενος μήνας είναι 15 δολλάρια και οχι 5!

1. Δεν είδα κάπου να αναγράφει κάτι. Εδώ έχεις δίκιο αν και δεν βλέπω την προσφορά. Πάντως φταις κι εσύ γιατί δεν ρώτησες στα sales. Πάντα ρωτάμε όταν πληρώνουμε.
2. Όλα μαθαίνονται. Δεν γράφει κάπου ότι έχει συγκεκριμένο control panel άρα έχει custom. Ρωτώντας πας στην πόλη
3. Κάνει μπαμ ότι μιλάνε μέσω τηλεφώνου και ειδικά μέσω skype free. Το λένε.
Γενικώς πάντως θεωρώ ότι το σκεπτικό που έχεις για να βρεις hosting και να είσαι και ευχαριστημένος είναι λάθος. Και πολύ στην τύχη όταν ψάχνουμε θα φάμε πατάτες.

1. Ε, που να παει το μυαλό οτι άλλα θα λενε μπροστά κι άλλα πίσω;
2. Βλακεία μου, θεωρησα δεδομένο το cpanel
3. Ναι αλλα οταν ο user τους λεει ακυρώστε τον λογαριασμό γιατι να σε βάλουν στον κοπο να τους τηλεφωνήσεις; δε στεκει.

Αγοράζω απο Ελληνική εταιρεία host με Server Γερμανία απλά δε θελω να ανεβάσω το πακέτο μου. Δε σκάω να ειναι τίποτα τρελο κλπ. Φθηνο με πολυ χώρο ήθελα και τους διαλεξα στην τυχη. Βλεπω τωρα για hostgator ή κατι σχετικό. Μια σελίδα θα τρέξω απλά θα εχει όλα τα αρχεία των (πρώην) πελατών προς download και υποστήριξη μέχρι να λήξουν ολα τα account σε κανένα χρόνο και να τα κλείσω. Αυτα..

Υγεία, θα κανω μια κλήση και θα τους μιλάω οπως ο Τσίπρας αν και τα Αγγλικά μου ειναι πολυ ανώτερα, απλα κομπλάρω. ::sofunny::
IonA

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την ribo1972 » 11 Οκτ 2015, 13:40

IonA έγραψε:
3. Ναι αλλα οταν ο user τους λεει ακυρώστε τον λογαριασμό γιατι να σε βάλουν στον κοπο να τους τηλεφωνήσεις; δε στεκει.

Αγοράζω απο Ελληνική εταιρεία host με Server Γερμανία απλά δε θελω να ανεβάσω το πακέτο μου. Δε σκάω να ειναι τίποτα τρελο κλπ. Φθηνο με πολυ χώρο ήθελα και τους διαλεξα στην τυχη. Βλεπω τωρα για hostgator ή κατι σχετικό. Μια σελίδα θα τρέξω απλά θα εχει όλα τα αρχεία των (πρώην) πελατών προς download και υποστήριξη μέχρι να λήξουν ολα τα account σε κανένα χρόνο και να τα κλείσω. Αυτα..

Υγεία, θα κανω μια κλήση και θα τους μιλάω οπως ο Τσίπρας αν και τα Αγγλικά μου ειναι πολυ ανώτερα, απλα κομπλάρω. ::sofunny::

2. Όταν έχει Cpanel το αναγράφει. Οταν έχει Plesk το αναγράφει. Όταν δεν αναγράφει τι λογισμικό control panel έχει τότε είναι custom
3. Στέκει διότι Θέλουν επιβεβαίωση τηλεφωνικώς . Πολλές εταιρείες το κάνουν. Από τη στιγμή που δεν χρεώνεσαι μη φοβάσαι

Να ξέρεις ότι χώροι στην Αμερική έχουν και θέμα latency στον χρόνο φόρτωσης ιστοσελίδας σε σχέση με την Ευρώπη. Επίσης μην πιστεύεις τα unlimited space, δεν είναι unlimited, ρώτα τους τι εννοούν unlimited space. Μπορείς να βρεις ευρωπαϊκά host και να κάνεις την δουλειά σου.
Άβαταρ μέλους
ribo1972
Star

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την IonA » 11 Οκτ 2015, 17:26

ribo1972 έγραψε:
IonA έγραψε:

2. Όταν έχει Cpanel το αναγράφει. Οταν έχει Plesk το αναγράφει. Όταν δεν αναγράφει τι λογισμικό control panel έχει τότε είναι custom
3. Στέκει διότι Θέλουν επιβεβαίωση τηλεφωνικώς . Πολλές εταιρείες το κάνουν. Από τη στιγμή που δεν χρεώνεσαι μη φοβάσαι

Να ξέρεις ότι χώροι στην Αμερική έχουν και θέμα latency στον χρόνο φόρτωσης ιστοσελίδας σε σχέση με την Ευρώπη. Επίσης μην πιστεύεις τα unlimited space, δεν είναι unlimited, ρώτα τους τι εννοούν unlimited space. Μπορείς να βρεις ευρωπαϊκά host και να κάνεις την δουλειά σου.

Hetzner πχ. Άλλοι απο εκει. Απαράδεκτοι. Τελος πάντων. Θα δω, προεκυψαν άλλα προβλήματα τώρα. Ευχαριστώ πάντως για τον χρόνο σας. ::thumbup::
IonA

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την ribo1972 » 11 Οκτ 2015, 17:33

Ευρωπαϊκά host δεν είναι μόνο η Hetzner
Άβαταρ μέλους
ribo1972
Star

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την glynos » 11 Οκτ 2015, 22:33

Κατα την γνώμη μου μείνει μακρια από hostgator! Μπορεί να λένε απεριόριστο χώρο αλλά έχουν περιορισμό στο πλήθος τον αρχείων!
Δεν νομίζω ότι το hetzner φταίει σε πολλά πράγματα!
Ο δικός μου hoster έχει server εκεί αλλά σετάρει εξαιρετικά τα μηχανήματα! Τώρα, αν πέσεις σε αστοχία υλικού, είναι θέμα τύχης!

Αλλά γενικότερα μην ψάχνεις στα κουτουρού! Αν έλεγες το θέμα σου στο hoster σου νομίζω ότι θα σε εξυπηρετούσε, έστω και με κάποιο custom πακέτο!
http://www.slumdog.gr Your Web Best Friends
Άβαταρ μέλους
glynos
Your Web Best Friends!

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την IonA » 12 Οκτ 2015, 21:37

Γενικά μετά απο αυτο που έζησα με hetzner και web.com ψάχνω reviews σε βάθος. Παιδιά, ειλικρινά συγνώμη, δεν ήθελα να γίνεις ντόρος και να προκαλέσω με το ποστ μου. Ας το αφήσουμε να περάσει, σαν να μην έγινε. Βρήκα μέση λύση στο host που έχω ήδη απο Ελλάδα.
IonA

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την Yiannistaos » 18 Οκτ 2015, 23:08

@IonA ρίξε μια ματιά προς siteground.com μεριά...
https://web357.eu/ - Useful Extensions for Joomla!
Άβαταρ μέλους
Yiannistaos

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την CyberCr33p » 23 Οκτ 2015, 03:13

Ο Hostgator ανήκει πλέον στην EIG (ψάξε reviews). Επίσης οι περισσότεροι webhosts που δίνουν πολύ χώρο σε χαμηλή τιμή ή unmetered/unlimited πακέτα έχουν περιορισμούς στους όρους χρήσης. Για παράδειγμα λένε ότι τα αρχεία που ανεβάζεις πρέπει να σχετίζονται με το site και όχι να κάνεις file hosting ή επιτρέπουν π.χ. 200mb σε κάθε mailbox, κλπ. Από αυτά που έγραψες εσύ file hosting θέλεις να κάνεις.

Όσο αφορά την web.com δεν γνωρίζω τα πακέτα τους, αλλά είναι συνηθισμένο σε webhosts του εξωτερικού με unlimited/unmetered πακέτα να εμφανίζουν την τιμή της προσφοράς για το πρώτο μήνα ή το πρώτο έτος και μετά στην επόμενη ανανέωση να έχει ο πελάτης εκπλήξεις. Γράφουν βέβαια ότι η χαμηλή ανανέωση ισχύει π.χ. το πρώτο μήνα (για να σε πιάσουν πελάτη και να βγάλουν κέρδος στις επόμενες ανανεώσεις) αλλά πολλές φορές δεν είναι γραμμένο σε εμφανές σημείο.
CyberCr33p

Επιστροφή στoν Kαθημερινότητα στο διαδίκτυο

Συνδεδεμένα μελη

Συνδεδεμένοι: Bing [Bot], pcrikos