Κάθε ερώτημα πρέπει να περιλαμβάνει σύνδεσμο προς τον ιστότοπο όπου εμφανίζεται το συζητούμενο ζήτημα. Καμία δημοσίευση που περιλαμβάνει σύνδεσμο προς ιστότοπο για σχολιασμό ή επίλυση προβλήματος δεν πρόκειται να διαγραφεί ό,τι κι αν συνεπάγεται αυτό για τα αποτελέσματα των μηχανών αναζήτησης ή τις σχέσεις με τους πελάτες σας. Διαβάστε τους κανόνες δεοντολογίας πριν δημοσιεύσετε.

Σύνδεση "Vik Rental Car" για πληρωμή μέσω τράπεζας??

Σύνδεση "Vik Rental Car" για πληρωμή μέσω τράπεζας??

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την Jimaras » 09 Απρ 2012, 16:31

Καλησπέρα

Θέλω να φτιάξω ένα μικρό Car Rental Site (10 αμάξια) στο Joomla με μηχανάκι κρατήσεων και πληρωμή μέσω τράπεζας visa, mastercard..ktl
Ειμαι σχετικός με Joomla αλλά εντελώς άσχετος με πληρωμές και τράπεζες στο Joomla.

Για Rental system βασικά μετά από πολύ ψάξιμο κατέληξα στο "Vik Rent Car" Joomla extension, κάνει 90€ και είναι έτοιμο ακριβώς όπως το θέλω με Pick up/Drop off Location:
http://www.extensionsforjoomla.com/joomla-extensions/vik-rent-car?vmcchk=1
Είναι απλό, μικρό, φτηνό και ιδανικό για το μέγεθος του site που χρειάζομαι.
Έχω βρει και το "Jomres" αλλά είναι σχετικά πολύπλοκο, αχανές και πιο ακριβό.

Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν ξέρω πώς να συνδέσω το Vik Rental Car ώστε να γίνονται πληρωμές μέσω τράπεζας..κτλ.
Έχω διαβάσει εδώ στο forum για τα modules τις Eurobank, Πειραιώς, components, APIs, gateways, proccesors αλλά μου είναι κινέζικα γιατί είναι η πρώτη μου φορά με πληρωμές και τράπεζες και δεν ξέρω τι είναι τι.

Μπορεί κάποιος παρακαλώ να με κατευθύνει.
Ανοίγω merchant account και συνδέω το API που θα μου δώσει η τράπεζα με τα Links και με Vik Rental extension …κτλ ??
ή πρέπει να δημιουργήσω δικό μου module???
Επίσης στο Link που έστειλα παραπάνω στο τέλος λέει ότι μπορείς να κάνεις Customized Methods of Payment even with your bank gateway processor και έχει και mini tutorial. Δηλαδή???
Η τράπεζα μου δίνει έτοιμο το payment gateway processor και απλά αλλάζω μερικά στοιχεία ώστε να συνδεθεί?? ή πρέπει να φτιάξω εγώ το gateway processor και το module??

Βασικά είμαι εντελώς μπερδεμένος και δεν ξέρω τι μου λείπει και τι χρειάζομαι, αν μπορώ το φτιάξω μόνος μου και γενικά αν στο τέλος θα μου κοστίσει παραπάνω αυτή η επιλογή με το Vik Rental Car.

Ευχαριστώ
Jimaras

Re: Σύνδεση "Vik Rental Car" για πληρωμή μέσω τράπεζας??

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την earthweb » 02 Μάι 2012, 12:02

αν θέλεις επικοινωνήσε μαζί μου με pm να σε βοηθήσω
Άβαταρ μέλους
earthweb

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την Dante » 27 Αύγ 2013, 13:27

Γεια σου earthweb θα μπορούσες να με βοηθήσεις και εμένα με το ίδιο πρόβλημα ? ή να μου κάνεις Forward τις οδηγίες που έχεις στείλει στον Jimaras?
Dante

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την andonisvoug » 25 Ιαν 2016, 10:52

Παιδια, ειναι βεβαια παλιο το thread αλλα με ενδιαφερει και εμενα αμεσα.
Ειναι ευκολο να μου στειλετε τις οδηγιες στο andonisvoug@hotmail.com
Σας ευχαριστώ
Αντώνης
andonisvoug

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την el02154 » 06 Μάι 2017, 11:52

Παιδιά και εμένα ενδιαφέρει, υπάρχει κάποια βοήθεια;

e.patiniotakis@gmail.com
el02154

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την angelis » 06 Μάι 2017, 12:51

Εξηγώ στα γρήγορα την διαδικασία.

Έφοσον έχεις έτοιμο το eshop σε Virtuemart τότε ο ιδιοκτήτης της ιστοσελίδας πηγαίνει στην τράπεζα (Alpha , Πειραιώς , Eurobank) και τους εξηγεί τι θέλει να κάνει. Όταν ολοκληρωθεί η συμφωνία η τράπεζα θα δώσει στοιχεία σύνδεσης για τον τεχνικό υπεύθυνο. Αγοράζοντας το αντίστοιχο module για την διασύνδεση με την συγκεκριμένη τράπεζα βάζεις τα στοιχεία που σας έχει δώσει η τράπεζα και με βάση τις οδηγίες της τράπεζας και κάνεις δοκιμές. Όταν ολοκληρωθούν οι δοκιμές τότε η τράπεζα θα ενεργοποιήσει την κανονική λειτουργία της διασύνδεσης για πληρωμή με πιστωτική κάρτα.
Άβαταρ μέλους
angelis
Star

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την root2christos » 27 Μάι 2017, 16:59

Καλησπέρα σας,
Θα ήθελα και γω ένα βοήθημα για την σύνδεση του Vik Rent a car με τράπεζα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

enosites21@gmail.com
Άβαταρ μέλους
root2christos

Επιστροφή στoν Άλλες Επεκτάσεις

Συνδεδεμένα μελη

Συνδεδεμένοι: Δεν υπάρχουν συνδεδεμένα μέλη.