Κάθε ερώτημα πρέπει να περιλαμβάνει σύνδεσμο προς τον ιστότοπο όπου εμφανίζεται το συζητούμενο θέμα. Καμία δημοσίευση που περιλαμβάνει σύνδεσμο προς ιστότοπο για σχολιασμό ή επίλυση προβλήματος δεν πρόκειται να διαγραφεί ό,τι κι αν συνεπάγεται αυτό για τα αποτελέσματα των μηχανών αναζήτησης ή τις σχέσεις με τους πελάτες σας.
Διαβάστε και εφαρμόστε τους Κανόνες Δεοντολογίας και τους Όρους Χρήσηςπριν δημοσιεύσετε.

Joomla / K2 πρόβλημα.

Θέματα σχετικά με την 3.x που δεν ανήκουν σε καμία από τις παρακάτω ενότητες

Joomla / K2 πρόβλημα.

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την IliasKat » 23 Οκτ 2017, 10:02

Καλημέρα σε όλους,
Σχετικά νέος στο joomla έχω μπλέξει με 2 θέματα και δεν μπορώ να βρώ λύση.
1. Πώς μπορώ να βγάλω το "Προβολή άρθρων" κάτω από τον τίτλο μιας κατηγορίας;
2. Πώς μπορώ να έχω τις κατηγορίες της πρώτης σελίδας σε 2 σειρές;
Η έκδοση joomla είναι 3.4.1 με Κ2 του οποίου την έκδοση δεν μπορώ να βρω.

Ευχαριστώ εκ' των προτέρων,

Ηλίας
IliasKat

Re: Joomla / K2 πρόβλημα.

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την Χάρης_Α » 23 Οκτ 2017, 10:39

Προσωπικά δεν δουλεύω Κ2, και δεν μπορώ να βοηθήσω… Ας περιμένουμε κάποιον άλλον συνάδελφο…
Επίσης, δεν είναι ξεκάθαρο -και κατανοητό- αυτό που θέλεις να πετύχεις…
GRTHEMES.COM : Free joomla! templates & Free joomla! modules
Άβαταρ μέλους
Χάρης_Α
Maths , Joomla! website design

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την tednikos » 23 Οκτ 2017, 12:08

1. Με ένα display: none; Ή αν θέλεις μπορείς να το μετατρέψεις σε ότι θες απο το αρχειο ini των Ελληνικών του Κ2.
2. Αυτό το επεξεργάζεται από την καρτέλα κατηγορίες του Κ2 και από τις ρυθμίσεις του μενού της αρχικής.
Άβαταρ μέλους
tednikos
Star Star

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την IliasKat » 24 Οκτ 2017, 07:55

tednikos έγραψε:1. Με ένα display: none; Ή αν θέλεις μπορείς να το μετατρέψεις σε ότι θες απο το αρχειο ini των Ελληνικών του Κ2.
2. Αυτό το επεξεργάζεται από την καρτέλα κατηγορίες του Κ2 και από τις ρυθμίσεις του μενού της αρχικής.

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.
Δεν κατάλαβα όμως τι εννοείς "Με ένα display: none;" Στο ini δεν έχω πρόσβαση γιατί δεν έχω cpanel.
Απλά διαχειρίζομαι τον χώρο.
Από τις κατηγορίες του Κ2 μπορώ να αλλάξω τον τρόπο εμφάνισης των επιμέρους κατηγοριών. Όχι την εμφάνιση της κεντρικής.
Από το μενού της αρχικής τα δοκίμασα όλα και δεν γίνεται τίποτα.
IliasKat

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την ribo1972 » 25 Οκτ 2017, 10:12

IliasKat έγραψε:
tednikos έγραψε:1. Με ένα display: none; Ή αν θέλεις μπορείς να το μετατρέψεις σε ότι θες απο το αρχειο ini των Ελληνικών του Κ2.

Στο ini δεν έχω πρόσβαση γιατί δεν έχω cpanel.

Δεν χρειάζεσαι πρόσβαση σε .ini αρχείο, μπορείς να το κάνεις και με την τεχνική overrides στην γλωσσα. https://docs.joomla.org/J3.x:Language_O ... _in_Joomla.
Άβαταρ μέλους
ribo1972
Star

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την IliasKat » 25 Οκτ 2017, 10:35

ribo1972 έγραψε:
IliasKat έγραψε:

Στο ini δεν έχω πρόσβαση γιατί δεν έχω cpanel.

Δεν χρειάζεσαι πρόσβαση σε .ini αρχείο, μπορείς να το κάνεις και με την τεχνική overrides στην γλωσσα. https://docs.joomla.org/J3.x:Language_O ... _in_Joomla.

Φίλε ribo1972 χίλια ευχαριστώ. ::clap::
Με έσωσες στην κυριολεξία. Δεν ξέρεις πόσο καιρό το ψάχνω.
Χωρίς να γίνομαι κουραστικός, μήπως έχεις καμιά ιδέα και για το άλλο θέμα που αναφέρω πιό πάνω;
IliasKat

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την ribo1972 » 25 Οκτ 2017, 11:31

IliasKat έγραψε:Χωρίς να γίνομαι κουραστικός, μήπως έχεις καμιά ιδέα και για το άλλο θέμα που αναφέρω πιό πάνω;

Στην κεντρική σου έχεις μία κατηγορία ή παραπάνω; Αν έχεις παραπάνω από μια γίνεται από το menu item.
Άβαταρ μέλους
ribo1972
Star

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την IliasKat » 25 Οκτ 2017, 17:47

ribo1972 έγραψε:
IliasKat έγραψε:Χωρίς να γίνομαι κουραστικός, μήπως έχεις καμιά ιδέα και για το άλλο θέμα που αναφέρω πιό πάνω;

Στην κεντρική σου έχεις μία κατηγορία ή παραπάνω; Αν έχεις παραπάνω από μια γίνεται από το menu item.

Στην κεντρική μου έχω μια περιοχή που φορτώνει όλες τις κατηγορίες.(6)
Η στοίχιση εκεί είναι αυτόματη ανάλογα με το μέγεθος του browser.
Θέλω να είναι σε 2 σειρές 3 + 3.
IliasKat

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την ribo1972 » 25 Οκτ 2017, 18:20

IliasKat έγραψε:
ribo1972 έγραψε:

Στην κεντρική μου έχω μια περιοχή που φορτώνει όλες τις κατηγορίες.(6)
Η στοίχιση εκεί είναι αυτόματη ανάλογα με το μέγεθος του browser.
Θέλω να είναι σε 2 σειρές 3 + 3.

Το ότι αλλάζει η στοίχιση ανάλογα με το μέγεθος του browser οφείλεται στο template σου. Η default στοίχιση του menu item που θες για menu item με πολλές ταυτόχρονες k2 κατηγορίες γίνεται από τις ρυθμίσεις του menu item. Αν θες να μην αλλάζει η στοίχιση ανάλογα με το μέγεθος του browser θα πρέπει το template να μην είναι responsive.
Άβαταρ μέλους
ribo1972
Star

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την IliasKat » 29 Οκτ 2017, 21:58

Το ότι αλλάζει η στοίχιση ανάλογα με το μέγεθος του browser οφείλεται στο template σου. Η default στοίχιση του menu item που θες για menu item με πολλές ταυτόχρονες k2 κατηγορίες γίνεται από τις ρυθμίσεις του menu item. Αν θες να μην αλλάζει η στοίχιση ανάλογα με το μέγεθος του browser θα πρέπει το template να μην είναι responsive.[/quote]

Σε ευχαριστώ και πάλι.
Φυσικά και θέλω το responsive. Απλά θα ήθελα η αρχική εμφάνιση (όσο μεγάλος και εάν είναι ο browser )
να είναι σε 2 σειρές των 3 κατηγοριών η κάθε μια.
IliasKat

Επιστροφή στoν Γενικά για την 3.x

Συνδεδεμένα μελη

Συνδεδεμένοι: Άρης Ντάτσης