Οποιοδήποτε μέλος θεωρήσει ότι ένα δημοσιευμένο μήνυμα είναι αντίθετο με τους όρους χρήσης και κανόνες δεοντολογίας, να ειδοποιήσει αμέσως κάποιον διαχειριστή ή συντονιστή
Κάθε ερώτημα πρέπει να περιλαμβάνει σύνδεσμο προς τον ιστότοπο όπου εμφανίζεται το συζητούμενο θέμα. Καμία δημοσίευση που περιλαμβάνει σύνδεσμο προς ένα joomla ιστότοπο για σχολιασμό ή επίλυση προβλήματος δεν πρόκειται να διαγραφεί ό,τι κι αν συνεπάγεται αυτό για τα αποτελέσματα των μηχανών αναζήτησης ή τις σχέσεις με τους πελάτες σας.
Διαβάστε και εφαρμόστε τους Κανόνες Δεοντολογίας και τους Όρους Χρήσηςπριν δημοσιεύσετε.

Aλλαγη διαστάσεων φωτογραφίας στην αρχική σελίδα

Θέματα σχετικά με την 3.x που δεν ανήκουν σε καμία από τις παρακάτω ενότητες

Aλλαγη διαστάσεων φωτογραφίας στην αρχική σελίδα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την Giorgos1966 » 17 Δεκ 2017, 21:54

Καλησπέρα.Νεος στο Joomla και θα ηθελα να ρωτησω πως θα μπορεσω να αλλαξω το Showcase Background Image
στο πρότυπο j51_central (https://www.joomla51.com/tutorials). Να γινει δηλαδη η φωτογραφία που θα εμφανιζεται στην αρχικη σελίδα μεγαλύτερη σε υψος π.χ. Εχω την εκδοση 3.8.3 joomla και το ιστολόγιο, εαν αυτο βοηθάει, ειναι http://www.pesglossa.gr/
Giorgos1966

Re: Aλλαγη διαστάσεων φωτογραφίας στην αρχική σελίδα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την Γιώργος Φάκας » 17 Δεκ 2017, 22:24

Tο demo έχει πιο τετράγωνη φωτογραφία (1,800px × 1,200px ) ενώ στο site σου είναι 2,928px × 1,024px πιο στενόμακρη.
Το ύψος αλλάζει σε ποσοστό σύμφωνα με τις αναλογίες σε px της εικόνας
Άβαταρ μέλους
Γιώργος Φάκας
Διαχειριστής
Star Star Star Star Star
Τα 5/4 των ανθρώπων μπερδεύουν τα κλάσματα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την Giorgos1966 » 17 Δεκ 2017, 22:48

Γιώργος Φάκας έγραψε:Tο demo έχει πιο τετράγωνη φωτογραφία (1,800px × 1,200px ) ενώ στο site σου είναι 2,928px × 1,024px πιο στενόμακρη.
Το ύψος αλλάζει σε ποσοστό σύμφωνα με τις αναλογίες σε px της εικόνας

To ιστολογιο αυτο δεν ειναι δικο μου. Ειναι συλλογου που το ειχαν αγορασει το teblate πριν 3-4 χρονια...Αλλα ποτε δεν το λειτουργησαν επισημα.Το ειχαν παγωμενο...Δεν ασχοληθηκαν σχεδον καθολου. Τωρα που αλλαξε το Δ.Σ. μου ειπαν εαν μπορω να τους βοηθησω να το στησουν σωστα απο την αρχη. Με καποιες γνωσεις απλες που εχω εγω λογω blogger τους εκανα καποιες αλλαγες στην εμφανιση. Αλλα κολησα στην φωτογραφια που ειναι το χωριο που φαινεται σαν μία λοριδα...Εψαξα μπας και βρω τις τιμες για αλλαγη αλλα τιποτα. Μπορεις να με βοηθησεις τι ακριβως να κανω; Ευχαριστω.
Giorgos1966

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την Γιώργος Φάκας » 17 Δεκ 2017, 22:52

Βάλε μια φωτογραφία στις διαστάσεις που έχει το demo όπως σου είπα στο προηγούμενο μήνυμα ή γενικά 4:3
Άβαταρ μέλους
Γιώργος Φάκας
Διαχειριστής
Star Star Star Star Star
Τα 5/4 των ανθρώπων μπερδεύουν τα κλάσματα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την Giorgos1966 » 17 Δεκ 2017, 23:17

Γιώργος Φάκας έγραψε:Βάλε μια φωτογραφία στις διαστάσεις που έχει το demo όπως σου είπα στο προηγούμενο μήνυμα ή γενικά 4:3

Εβαλα αλλα παλι τα ιδια. Φαινεται μία στενομακρη φωτο και οταν κατεβαζω την σελιδα την αρχική απλα ανοιγει λιγο.
Giorgos1966

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την Άρης Ντάτσης » 17 Δεκ 2017, 23:21

Εγώ θα πρότεινα να μειώσεις το ύψος των divs που είναι πάνω και κάτω από την εικόνα.

Δηλαδή:

1. Δοκίμασε να βγάλεις την εικόνα που είναι δίπλα από το Πολιτιστικός Σύλλογος... ή να βάλεις μια με το 1/2 του ύψους

2. Βγάλε το γραφικό της κάμερας πάνω από το Gallery
Άβαταρ μέλους
Άρης Ντάτσης
Διαχειριστής
Star Star Star Star Star

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την Giorgos1966 » 17 Δεκ 2017, 23:29

Άρης Ντάτσης έγραψε:Εγώ θα πρότεινα να μειώσεις το ύψος των divs που είναι πάνω και κάτω από την εικόνα.

Δηλαδή:

1. Δοκίμασε να βγάλεις την εικόνα που είναι δίπλα από το Πολιτιστικός Σύλλογος... ή να βάλεις μια με το 1/2 του ύψους

2. Βγάλε το γραφικό της κάμερας πάνω από το Gallery

Αυτο θα ελεγα και εγω Αρη. Εαν γινεται να μειωθει το πανω μερος και το κατω ωστε να ανοιξει η φωτογραφια περισσοτερο. Το 2 που λες απο που θα το βγαλω (γραφικο καμερας); Παιδια δεν ειχα μεχρι προχθες ιδεα απο το joomla πως δουλευει... Αλλα ας οψεται η γυναικα μου που μπηκε στο Συλλογο και ειπα να τους βοηθησω.
Giorgos1966

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την Άρης Ντάτσης » 18 Δεκ 2017, 00:05

Για την κάμερα θα έλεγα να επεξεργαστείς το συγκεκριμένο Στοιχείο Μενού στην καρτέλα Επιλογές Είδους Συνδέσμου, και να διαγράψεις την Εικόνα Συνδέσμου που λογικά υπάρχει εκεί.

Giorgos1966 έγραψε: Παιδια δεν ειχα μεχρι προχθες ιδεα απο το joomla πως δουλευει... Αλλα ας οψεται η γυναικα μου που μπηκε στο Συλλογο και ειπα να τους βοηθησω.

Τη γυναίκα σου πρέπει να την ευγνωμονείς που ήταν η αφορμή να έρθεις σε επαφή με το Joomla, Γιώργο.
Άβαταρ μέλους
Άρης Ντάτσης
Διαχειριστής
Star Star Star Star Star

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την Giorgos1966 » 18 Δεκ 2017, 00:19

Άρης Ντάτσης έγραψε:Για την κάμερα θα έλεγα να επεξεργαστείς το συγκεκριμένο Στοιχείο Μενού στην καρτέλα Επιλογές Είδους Συνδέσμου, και να διαγράψεις την Εικόνα Συνδέσμου που λογικά υπάρχει εκεί.

Giorgos1966 έγραψε: Παιδια δεν ειχα μεχρι προχθες ιδεα απο το joomla πως δουλευει... Αλλα ας οψεται η γυναικα μου που μπηκε στο Συλλογο και ειπα να τους βοηθησω.

Τη γυναίκα σου πρέπει να την ευγνωμονείς που ήταν η αφορμή να έρθεις σε επαφή με το Joomla, Γιώργο.

Kατι σημαντικο εγινε με αυτα τα δυο πραγματα που μου ειπες να κανω Αρη. Καπως διορθωθηκε η κατασταση αλλα εαν γινοταν λιγο ακομη να φανει και ο ουρανος; Εχω και καποια αλλα μικροθεματακια να ρωτησω αλλα μολις τελειωσουμε αυτο... Εγω εχω ενα blog με τον Blogger.
Giorgos1966

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την Άρης Ντάτσης » 18 Δεκ 2017, 08:51

Βγάλε τη φωτογραφία που έχει το πάνω div και βάλε ένα εικαστικό με μικρό ύψος.

Μείωσε, μέσω του css, το padding που έχουν τα divs που είναι πάνω και κάτω από τη φωτογραφία.

Καλημέρα.
Άβαταρ μέλους
Άρης Ντάτσης
Διαχειριστής
Star Star Star Star Star

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την Giorgos1966 » 18 Δεκ 2017, 14:39

Άρης Ντάτσης έγραψε:Βγάλε τη φωτογραφία που έχει το πάνω div και βάλε ένα εικαστικό με μικρό ύψος.

Μείωσε, μέσω του css, το padding που έχουν τα divs που είναι πάνω και κάτω από τη φωτογραφία.

Καλημέρα.

Καλημερα Αρη. Κοιτα να δεις τωρα... αυτη η φωτο πανω ειναι το σημα του Συλλογου και το θελουνε. Θα δοκιμασω αυτο που λες με το css και θα ενημερωσω. Ευχαριστω.
Giorgos1966

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την Giorgos1966 » 18 Δεκ 2017, 15:27

Giorgos1966 έγραψε:
Άρης Ντάτσης έγραψε:Βγάλε τη φωτογραφία που έχει το πάνω div και βάλε ένα εικαστικό με μικρό ύψος.

Καλημέρα.

Καλημερα Αρη. Κοιτα να δεις τωρα... αυτη η φωτο πανω ειναι το σημα του Συλλογου και το θελουνε. Θα δοκιμασω αυτο που λες με το css και θα ενημερωσω. Ευχαριστω.

Μπηκα μεσα στο προτυπο αλλα δε ξερω που βρισκεται ακριβως το padding gia τα div πανω -κατω. Δηλαδη σε ποιο υποφακελο...

https://photos.google.com/photo/AF1QipP4DWLcUfHRLSaeOyKizK3jXzKjrpWFJFCv4HkZ
Giorgos1966

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την Άρης Ντάτσης » 18 Δεκ 2017, 16:50

Άβαταρ μέλους
Άρης Ντάτσης
Διαχειριστής
Star Star Star Star Star

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την Giorgos1966 » 18 Δεκ 2017, 18:03

Άρης Ντάτσης έγραψε:Ξεκίνα από εδώ: https://m.wikihow.com/Use-the-Inspect-E ... la-Firefox

Aρη καλυτερα να μην κανω κατι παραπανω και τα μπουρδουκλωσω και μετα αστα να πανε. Μικρυνα λιγο ακομα την φωτο πανω και φαινεται λιγο και η Σκιαθος. Λεω να τα αφησω ετσι.
Θελω εαν εχεις χρονο να μου πεις σε δυο φωτογραφιες ποιο κατω τι να κανω: στην 1η φωτο εχω κοκκινο βελακι εκει που θελω να αλλαξω το παλιο λογοτυπο (δεντρο ελιας) και να βαλω το νεο. Στην 2η φωτο θελω να αλλαξω το χρώμα στα γραμματα και απο ασπρο να γινει μαυρο. Πως γινεται αυτο; Και ενα 3ο που θελω ειναι οταν παταω εναν συνδεσμο μεσα απο αρθρα κτλ να αλλαζει χρωμα πχ. σκουρο κιτρινο.

https://photos.google.com/photo/AF1QipPMKXB1weW1Q1hCmvNucoINhBNU7DiNp5BBpFJp

https://photos.google.com/photo/AF1QipNLcMq08MxUDm6nel4Us2YqzC5DrZN_4GTSNn5c
Giorgos1966

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την Giorgos1966 » 18 Δεκ 2017, 18:58

Giorgos1966 έγραψε:
Άρης Ντάτσης έγραψε:Ξεκίνα από εδώ: https://m.wikihow.com/Use-the-Inspect-E ... la-Firefox

Aρη καλυτερα να μην κανω κατι παραπανω και τα μπουρδουκλωσω και μετα αστα να πανε. Μικρυνα λιγο ακομα την φωτο πανω και φαινεται λιγο και η Σκιαθος. Λεω να τα αφησω ετσι.
Θελω εαν εχεις χρονο να μου πεις σε δυο φωτογραφιες ποιο κατω τι να κανω: στην 1η φωτο εχω κοκκινο βελακι εκει που θελω να αλλαξω το παλιο λογοτυπο (δεντρο ελιας) και να βαλω το νεο. Στην 2η φωτο θελω να αλλαξω το χρώμα στα γραμματα και απο ασπρο να γινει μαυρο. Πως γινεται αυτο; Και ενα 3ο που θελω ειναι οταν παταω εναν συνδεσμο μεσα απο αρθρα κτλ να αλλαζει χρωμα πχ. σκουρο κιτρινο. Το θεμα ειναι να καταλαβω καλα,πως δουλευει ο joomla οποτε μετα θα ειναι πιο ευκολα για μενα.

https://photos.google.com/photo/AF1QipPMKXB1weW1Q1hCmvNucoINhBNU7DiNp5BBpFJp

https://photos.google.com/photo/AF1QipNLcMq08MxUDm6nel4Us2YqzC5DrZN_4GTSNn5c
Giorgos1966

Επιστροφή στoν Γενικά για την 3.x

Συνδεδεμένα μελη

Συνδεδεμένοι: Δεν υπάρχουν συνδεδεμένα μέλη.