Κάθε ερώτημα πρέπει να περιλαμβάνει σύνδεσμο προς τον ιστότοπο όπου εμφανίζεται το συζητούμενο θέμα. Καμία δημοσίευση που περιλαμβάνει σύνδεσμο προς ιστότοπο για σχολιασμό ή επίλυση προβλήματος δεν πρόκειται να διαγραφεί ό,τι κι αν συνεπάγεται αυτό για τα αποτελέσματα των μηχανών αναζήτησης ή τις σχέσεις με τους πελάτες σας.
Διαβάστε και εφαρμόστε τους Κανόνες Δεοντολογίας και τους Όρους Χρήσηςπριν δημοσιεύσετε.

Ευρετηρίαση Pages στη Google

Θέματα σχετικά με την 3.x που δεν ανήκουν σε καμία από τις παρακάτω ενότητες

Ευρετηρίαση Pages στη Google

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την angelis » 19 Δεκ 2017, 11:54

Καλημέρα.
Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα σε μία ιστοσελίδα.
Χρησιμοποιώ για την δημιουργία sitemap το Jsitemap Pro. Τα link που δημιουργεί το Jsitemap τα αντιγράφω μέσα στους χάρτες ιστότοπου στο Webmasters tools, και στο robots.txt.

Η ιστοσελίδα αναβαθμίζεται με την τελευταία έκδοση του Joomla. Μέχρι την έκδοση Joomla 3.7 οι ευρετηριασμένες σελίδες ήταν εντάξει, η Google πρόσθετε συνεχώς νέες σελίδες. Μετά την αναβάθμιση σε 3.7 οι ευρετηριασμένες σελίδες έχουν φτάσει σε μονοψήφιο αριθμό. Έχω ξανακάνει δημιουργία του sitemap αλλά ενώ ευρετηρίασε μερικές σελίδες μετά ξανά οι ευρετηριασμένες σελίδες μειώθηκαν.

Το έχει συναντήσει κάποιος άλλος αυτό το πρόβλημα;

Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
angelis
Star

Re: Ευρετηρίαση Pages στη Google

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την ribo1972 » 19 Δεκ 2017, 12:39

Πολύ πιθανόν να χρειάζεται αναβάθμιση. Καλό είναι να μιλήσεις μαζί τους για το πρόβλημα σου. Άλλωστε είναι ένα πληρωτέο πρόσθετο.
Άβαταρ μέλους
ribo1972
Star

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την angelis » 19 Δεκ 2017, 12:50

Την τελευταία έκδοση του Jsitemap Pro έχω εγκατεστημένη με ενεργό Support, αλλά απάντηση στο email δεν έχω λάβει εδώ και καιρό.
Άβαταρ μέλους
angelis
Star

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την ribo1972 » 19 Δεκ 2017, 13:08

Μου μοιάζει πιο πολύ για bug της τελευταίας έκδοσης του extension για την έκδοση του joomla 3.8.x . Αν δεν σου έχουν απαντήσει πολύ καιρό σε ένα πληρωτέο extension με ενεργό support τότε είναι απαράδεκτοι φίλε. Αυτό στο κάνει και σε άλλα websites ;
Άβαταρ μέλους
ribo1972
Star

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την Spyros Petrakis » 20 Δεκ 2017, 09:50

To συγκεκριμένο extension δεν το έχω δουλέψει πότε αλλά σε κάθε περίπτωση θα ξεκινούσα από τα βασικά

1) Το xml που σου δημιουργεί και έχεις δηλώσει στο webmasters tools περιέχει όλες τις σελίδες σου;
2) Ποιο είναι το http status code των σελίδων σελίδων σου και ειδικότερα αυτών που δεν είναι στο ευρετήριο
3) Έλεγξε τα meta tags των σελίδων σου για πιθανά noindex
4) Δες για πιθανά σφάλματα ανίχνευσης στο webmasters tools
5) Έλεγξε το robots.txt
Joomla! Front End Development www.yourgeek.gr.
VirtueMart 3 Templates www.olympianthemes.com.
Spyros Petrakis

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την angelis » 20 Δεκ 2017, 11:55

Spyros Petrakis έγραψε:To συγκεκριμένο extension δεν το έχω δουλέψει πότε αλλά σε κάθε περίπτωση θα ξεκινούσα από τα βασικά

1) Το xml που σου δημιουργεί και έχεις δηλώσει στο webmasters tools περιέχει όλες τις σελίδες σου;
2) Ποιο είναι το http status code των σελίδων σελίδων σου και ειδικότερα αυτών που δεν είναι στο ευρετήριο
3) Έλεγξε τα meta tags των σελίδων σου για πιθανά noindex
4) Δες για πιθανά σφάλματα ανίχνευσης στο webmasters tools
5) Έλεγξε το robots.txt

Σε αναζήτηση που έκανα στο Webmasters Tools στην κατάσταση Καταλόγου φαίνεται αυτή την στιγμή ευρετηριασμένες 306 σελίδες ενώ στους χάρτες ιστότοπου υποβλήθηκαν όλες , καταχωρήθηκαν 12.
Άβαταρ μέλους
angelis
Star

Επιστροφή στoν Γενικά για την 3.x

Συνδεδεμένα μελη

Συνδεδεμένοι: Άρης Ντάτσης