Κάθε ερώτημα πρέπει να περιλαμβάνει σύνδεσμο προς τον ιστότοπο όπου εμφανίζεται το συζητούμενο ζήτημα. Καμία δημοσίευση που περιλαμβάνει σύνδεσμο προς ιστότοπο για σχολιασμό ή επίλυση προβλήματος δεν πρόκειται να διαγραφεί ό,τι κι αν συνεπάγεται αυτό για τα αποτελέσματα των μηχανών αναζήτησης ή τις σχέσεις με τους πελάτες σας. Διαβάστε τους κανόνες δεοντολογίας πριν δημοσιεύσετε.

Επαναφορά και στήσιμο απ΄την αρχή

Θέματα σχετικά με την 3.x που δεν ανήκουν σε καμία από τις παρακάτω ενότητες

Επαναφορά και στήσιμο απ΄την αρχή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την Giorgos1966 » 19 Δεκ 2017, 12:37

Καλημερα.Εχω "κληρονομησει" ενα teblate αγορασμενο και επειδη εχει πολλα μπερδεμενα πραματα (φακκελους κτλ) και παιδευομαι πολυ θελω, εαν γινεται, να το επαναφερω στην αρχικη του δομη και να ξεκινησω απο την αρχη το στησιμο σε φακκελους,αρχεια κτλ.
Giorgos1966

Re: Επαναφορά και στήσιμο απ΄την αρχή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την angelis » 19 Δεκ 2017, 12:54

Το template που έχεις είναι σχέτο template ή quickstart με το demo περιεχόμενο.
Άβαταρ μέλους
angelis
Star

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την Giorgos1966 » 19 Δεκ 2017, 13:06

angelis έγραψε:Το template που έχεις είναι σχέτο template ή quickstart με το demo περιεχόμενο.

Δε ξερω τι ακριβως ειναι αλλα το ειχε αγορασει ενας συλλογος και ειχαν ξεκινησει να το στησουν εδω κ 3-4 χρονια...αλλα ποτε δεν το τελειωσαν. ( J51_Central ). Προσπαθω μερες τωρα να τους το φτιαξω αλλα τα εκανα και εγω μανταρα τελικα... Δεν εχω ξανα ασχοληθει με joomla αλλα μονο με blogger.
Giorgos1966

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την Άρης Ντάτσης » 19 Δεκ 2017, 13:12

Θα πρέπει να ελέγξεις αν υπάρχει το αρχείο που έχουν αγοράσει, ώστε να το εγκαταστήσεις εξαρχής.

Αν δεν υπάρχει, πρέπεινα ελέγξεις αν μπορείςνα το κατεβάσεις τώρα από τον προμηθευτή σας.

Αν ούτε και αυτό είναι δυνατό, θα πρέπει να αγοράσεις ένα νέο template.
Onscreen Web Services - premium joomla! support

Joomla! 3 Certified Administrator
Άβαταρ μέλους
Άρης Ντάτσης
Διαχειριστής
Star Star Star Star Star

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την angelis » 19 Δεκ 2017, 13:19

Το zip αρχείο έχει όνομα την ονομασία του template ή ξεκινάει με quickstart? Αν κάνεις unzip το αρχείο και μέσα στο αρχείο έχει τους φακέλους του Joomla τότε είναι quickstart.
Για να ξεκινήσεις από την αρχή και να διαγράψεις τα πάντα από την ιστοσελίδα , τότε μέσα από το Control Panel που έχεις διέγραψε όλους τους φακέλους και τα αρχεία.

Αν το αρχείο zip είναι quickstart τότε κάνεις την εγκατάσταση του Joomla και του Template με το demo περιεχόμενο.
Αν είναι μόνο το Template τότε κάνεις εγκατάσταση του Joomla και στην συνέχεια κάνεις Upload το Template.
Άβαταρ μέλους
angelis
Star

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την Giorgos1966 » 19 Δεκ 2017, 13:32

Άρης Ντάτσης έγραψε:Θα πρέπει να ελέγξεις αν υπάρχει το αρχείο που έχουν αγοράσει, ώστε να το εγκαταστήσεις εξαρχής.

Αν δεν υπάρχει, πρέπεινα ελέγξεις αν μπορείςνα το κατεβάσεις τώρα από τον προμηθευτή σας.

Αν ούτε και αυτό είναι δυνατό, θα πρέπει να αγοράσεις ένα νέο template.

Aσε βρε Αρη με τους ανευθυνους...τα ειπαμε και απο την αλλη αναρτηση που εκανα.... Αυτοι του προηγουμενου Δ.Σ. δεν ξερουν τιποτα Πηρα εναν απο δαυτους τηλεφωνο να τον ρωτησω πριν λιγο και ολο μ$#%%6ες ελεγε. Τελος παντων. Εκει που το ειχα βολεψει κατα καποιον τροπο,χθες ηθελα να το κανω να δουλευει και στα αγγλικα. Εκει κατι πατησα και χαθηκε απο την σελιδα το μενου κτλ. Χαμος...Παταω εδω παταω εκει τωρα και γινεται της ........ας
Giorgos1966

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την Άρης Ντάτσης » 19 Δεκ 2017, 13:39

Κοίτα, πριν κάνεις αλλαγές που δεν είσαι σίγουρος για το αποτέλεσμά τους, πάντα κράτα ένα backup.

Το akeeba backup με έχει σώσει, προσωπικά. Η πρώτη επέκταση που εγκαθιστώ.
https://www.akeebabackup.com/

Άβαταρ μέλους
Άρης Ντάτσης
Διαχειριστής
Star Star Star Star Star

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την Giorgos1966 » 19 Δεκ 2017, 14:03

Άρης Ντάτσης έγραψε:Κοίτα, πριν κάνεις αλλαγές που δεν είσαι σίγουρος για το αποτέλεσμά τους, πάντα κράτα ένα backup.

Το akeeba backup με έχει σώσει, προσωπικά. Η πρώτη επέκταση που εγκαθιστώ.
https://www.akeebabackup.com/

Ουτε αυτο ειχανε βαλει μεσα...Βρηκα ενα και το εγκατεστησα αλλα δε ξερω εαν ειναι το σωστο αρχειο.
Giorgos1966

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την ribo1972 » 19 Δεκ 2017, 14:12

Giorgos1966 έγραψε:Ουτε αυτο ειχανε βαλει μεσα...Βρηκα ενα και το εγκατεστησα αλλα δε ξερω εαν ειναι το σωστο αρχειο.

Το ότι δεν το έβαλαν μέσα δεν σημαίνει ότι είναι απαραίτητο να το βάλουν για να μπορούν να κάνουν back up. Το joomla έχει documentation. Για back up εδώ https://docs.joomla.org/Backup_Basics_f ... !_Web_Site
Και γενικώς εδώ https://docs.joomla.org/Main_Page μπορείς να αρχίζεις να ξεκινήσεις να διαβάζεις.
Άβαταρ μέλους
ribo1972
Star

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την Giorgos1966 » 19 Δεκ 2017, 14:15

ribo1972 έγραψε:
Giorgos1966 έγραψε:Ουτε αυτο ειχανε βαλει μεσα...Βρηκα ενα και το εγκατεστησα αλλα δε ξερω εαν ειναι το σωστο αρχειο.

Το ότι δεν το έβαλαν μέσα δεν σημαίνει ότι είναι απαραίτητο να το βάλουν για να μπορούν να κάνουν back up. Το joomla έχει documentation. Για back up εδώ https://docs.joomla.org/Backup_Basics_f ... !_Web_Site
Και γενικώς εδώ https://docs.joomla.org/Main_Page μπορείς να αρχίζεις να ξεκινήσεις να διαβάζεις.

Υποτιθεται οτι πληρωσαν (ο συλλογος) καποια χρηματα να τους το στησουν και να το ενημερωνουν. Οποτε εγω κατα την ταπεινη μου γνωμη θα επρεπε να ειχαν ενα τετοιο προγραμμα.Αλλα εδω και 4 χρονια το ειχαν στο ψυγειο...
Giorgos1966

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την ribo1972 » 19 Δεκ 2017, 14:21

Giorgos1966 έγραψε:
ribo1972 έγραψε:

Υποτιθεται οτι πληρωσαν (ο συλλογος) καποια χρηματα να τους το στησουν και να το ενημερωνουν. Οποτε εγω καυα υξμ ταπεινη μου γνωμη θα επρεπε να ειχαν ενα τετοιο προγραμμα.

Όχι, δεν είναι απαραίτητο, διότι αν κάτσεις να διαβάσεις το documentation που σου έδωσα θα καταλάβεις ότι επιτυχημένο back up μπορεί να γίνει και μέσω της εταιρίας φιλοξενίας σου που πρέπει να έχεις πρόσβαση.
Σημείωση; το joomla δεν είναι blogger που έχεις απλώς ένα interface και το διαχειρίζεσαι.
Άβαταρ μέλους
ribo1972
Star

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την ribo1972 » 19 Δεκ 2017, 14:24

Όσο για την συμφωνία που έκαναν με τον σύλλογο, δεν μπορώ να ξέρω τι ειπώθηκε για να κρίνω, και ούτε θα ήθελα να μπω στην διαδικασία να το κάνω.
Άβαταρ μέλους
ribo1972
Star

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την Giorgos1966 » 19 Δεκ 2017, 14:36

ribo1972 έγραψε:Όσο για την συμφωνία που έκαναν με τον σύλλογο, δεν μπορώ να ξέρω τι ειπώθηκε για να κρίνω, και ούτε θα ήθελα να μπω στην διαδικασία να το κάνω.

Ναι ενταξει καταλαβαινω τι λες,απλα συζητηση κανουμε και ανταλασουμε γνωμες. Εγω απλα θελω να βοηθησω αφιλοκερδως τον συλλογο (μπηκε τωρα και η γυναικα μου) γιατι ειναι κριμα να υπαρχει κατι που επιβαλεται (ιστοσελιδα) να εχει ενας συλλογος με σχεδον 40 χρονια ιστορια, και να μην λειτουργει.
Giorgos1966

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την Άρης Ντάτσης » 19 Δεκ 2017, 14:47

Μια και γράφτηκε, μήπως η εταιρεία που σε φιλοξενεί μπορεί να επαναφέρει ένα backup, από προχτές, ας πούμε;

Επικοινώνησε μαζί τους, και ζήτησέ το.

Άβαταρ μέλους
Άρης Ντάτσης
Διαχειριστής
Star Star Star Star Star

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την Giorgos1966 » 19 Δεκ 2017, 14:54

Άρης Ντάτσης έγραψε:Μια και γράφτηκε, μήπως η εταιρεία που σε φιλοξενεί μπορεί να επαναφέρει ένα backup, από προχτές, ας πούμε;

Επικοινώνησε μαζί τους, και ζήτησέ το.

Την φιλοξενεια την ειχε αναλαβει (δωρεαν απ οσο ξερω) ενα παληκαρι απο εδω Σκοπελο,αλλα εχει φυγει.Μιλησα προχθες μαζι του και μου ειπε θα το κοιταξει απο Γενάρη... Ενταξει καταλαβαινω εχει και αυτος τις δουλειες του.
Giorgos1966

Επόμενο

Επιστροφή στoν Γενικά για την 3.x

Συνδεδεμένα μελη

Συνδεδεμένοι: Bing [Bot], ribo1972