Οποιοδήποτε μέλος θεωρήσει ότι ένα δημοσιευμένο μήνυμα είναι αντίθετο με τους όρους χρήσης και κανόνες δεοντολογίας, να ειδοποιήσει αμέσως κάποιον διαχειριστή ή συντονιστή
Κάθε ερώτημα πρέπει να περιλαμβάνει σύνδεσμο προς τον ιστότοπο όπου εμφανίζεται το συζητούμενο θέμα. Καμία δημοσίευση που περιλαμβάνει σύνδεσμο προς ένα joomla ιστότοπο για σχολιασμό ή επίλυση προβλήματος δεν πρόκειται να διαγραφεί ό,τι κι αν συνεπάγεται αυτό για τα αποτελέσματα των μηχανών αναζήτησης ή τις σχέσεις με τους πελάτες σας.
Διαβάστε και εφαρμόστε τους Κανόνες Δεοντολογίας και τους Όρους Χρήσηςπριν δημοσιεύσετε.

Επαναφορά και στήσιμο απ΄την αρχή

Θέματα σχετικά με την 3.x που δεν ανήκουν σε καμία από τις παρακάτω ενότητες

Re: Επαναφορά και στήσιμο απ΄την αρχή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την ribo1972 » 19 Δεκ 2017, 15:12

Giorgos1966 έγραψε:
ribo1972 έγραψε:Όσο για την συμφωνία που έκαναν με τον σύλλογο, δεν μπορώ να ξέρω τι ειπώθηκε για να κρίνω, και ούτε θα ήθελα να μπω στην διαδικασία να το κάνω.

Ναι ενταξει καταλαβαινω τι λες,απλα συζητηση κανουμε και ανταλασουμε γνωμες. Εγω απλα θελω να βοηθησω αφιλοκερδως τον συλλογο (μπηκε τωρα και η γυναικα μου) γιατι ειναι κριμα να υπαρχει κατι που επιβαλεται (ιστοσελιδα) να εχει ενας συλλογος με σχεδον 40 χρονια ιστορια, και να μην λειτουργει.

Εγώ δεν λέω τι θες εσύ να κάνεις κι αν επιβάλλεται η δεν επιβάλλεται να έχει ο σύλλογος μια ιστοσελίδα που να λειτουργεί. Απλώς δεν είναι ωραίο να κρίνουμε κάποιους χωρίς να ξέρουμε τι επακριβώς έχει γίνει διότι δεν γνωρίζουμε και τις δύο εκδοχές και ακόμη περισσότερο όταν δεν γνωρίζουμε το αντικείμενο. Μία joomla ιστοσελίδα τις πιο πολλές φορές έχει και έξοδα, και πάγια χρονιαία έξοδα, κι επίσης υπάρχουν και κάποιοι που κοστολογούν την εργασία τους, την τεχνική υποστήριξη τους κ.λ.π. . Δεν μπορούμε να τους κατηγορήσουμε γι αυτό. Επίσης είπες για φιλοξενία δωρεάν. Τι εννοείς ; Ότι το έχουν βάλει σε free φιλοξενία; Αν ναι θα έχετε πολλά προβλήματα.
Άβαταρ μέλους
ribo1972
Star

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την Giorgos1966 » 19 Δεκ 2017, 21:46

ribo1972 έγραψε:
Giorgos1966 έγραψε:
ribo1972 έγραψε:Όσο για την συμφωνία που έκαναν με τον σύλλογο, δεν μπορώ να ξέρω τι ειπώθηκε για να κρίνω, και ούτε θα ήθελα να μπω στην διαδικασία να το κάνω.

Ναι ενταξει καταλαβαινω τι λες,απλα συζητηση κανουμε και ανταλασουμε γνωμες. Εγω απλα θελω να βοηθησω αφιλοκερδως τον συλλογο (μπηκε τωρα και η γυναικα μου) γιατι ειναι κριμα να υπαρχει κατι που επιβαλεται (ιστοσελιδα) να εχει ενας συλλογος με σχεδον 40 χρονια ιστορια, και να μην λειτουργει.

Εγώ δεν λέω τι θες εσύ να κάνεις κι αν επιβάλλεται η δεν επιβάλλεται να έχει ο σύλλογος μια ιστοσελίδα που να λειτουργεί. Απλώς δεν είναι ωραίο να κρίνουμε κάποιους χωρίς να ξέρουμε τι επακριβώς έχει γίνει διότι δεν γνωρίζουμε και τις δύο εκδοχές και ακόμη περισσότερο όταν δεν γνωρίζουμε το αντικείμενο. Μία joomla ιστοσελίδα τις πιο πολλές φορές έχει και έξοδα, και πάγια χρονιαία έξοδα, κι επίσης υπάρχουν και κάποιοι που κοστολογούν την εργασία τους, την τεχνική υποστήριξη τους κ.λ.π. . Δεν μπορούμε να τους κατηγορήσουμε γι αυτό. Επίσης είπες για φιλοξενία δωρεάν. Τι εννοείς ; Ότι το έχουν βάλει σε free φιλοξενία; Αν ναι θα έχετε πολλά προβλήματα.

Το παληκαρι (ντοπιος) που ειχε αναλαβει να το στησει πριν 3 χρονια ειχε δειξει στους απερχομενους του Δ.Σ. πως θα αναρτουν κτλ. Αλλα απο κει και περα η ιστοσελιδα εμεινε ανημερωτη. Την παρατησαν απο το 2015 και δωθε. Πληρωνανε μεχρι το 2016 36 ευρω σαν συλλογος. Μετα δεν ξανα πληρωσανε διοτι το ανελαβε το παληκαρι που το ειχε στησει και το εβαλε στον δικο του server (δωρεαν δε θελει χρηματα). Αυτα γνωριζω μεχρι στιγμης.
Giorgos1966

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την ribo1972 » 19 Δεκ 2017, 22:52

Giorgos1966 έγραψε: Την παρατησαν απο το 2015 και δωθε. Πληρωνανε μεχρι το 2016 36 ευρω σαν συλλογος.

Κοίτα πότε βγήκε το joomla 3.5 https://www.joomla.org/announcements/re ... -here.html
Επίσης 36 ευρώ το χρόνο ψυχικό έκαναν, αν αναλογιστείς τις τιμές μόνο από καλά ευρωπαϊκά και ελληνικά hosting που είναι πολύ μεγαλύτερες οι τιμές (δεν μιλάμε για hosting της πλάκας ή Αμερικάνικους servers που σέρνονται) .
Άβαταρ μέλους
ribo1972
Star

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την ribo1972 » 19 Δεκ 2017, 23:34

Νόμιζα πως έχεις joomla 3.5. Τι έκδοση έχεις; Αλλά όπως και να ναι με 36 ευρώ το χρόνο, ψυχικό είναι και σε χάλια σέρβερ το πιο πιθανον. Μονο το template κοστίζει 19 ευρώ.
Άβαταρ μέλους
ribo1972
Star

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την Giorgos1966 » 20 Δεκ 2017, 09:03

ribo1972 έγραψε:Νόμιζα πως έχεις joomla 3.5. Τι έκδοση έχεις; Αλλά όπως και να ναι με 36 ευρώ το χρόνο, ψυχικό είναι και σε χάλια σέρβερ το πιο πιθανον. Μονο το template κοστίζει 19 ευρώ.

Καλημερα. Ειχε παλια εκδοση και του εκανα ενημερωση εγω στον 3.8.3 οπως ενημερωσεις εκανα και στη γλωσσα. Να ρωτησω: ποσο μπορει να πληρωσει καποιος σε καλο server τον χρονο και εαν εχεις να προτεινεις καποιον για να τους ενημερωσω στο σύλλογο.
Giorgos1966

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την angelis » 20 Δεκ 2017, 09:21

Πακέτο web Hosting μπορείς να βρείς από 2 ευρώ τον μήνα. Μην σου φαίνονται λίγα γιατί το κόστος είναι ανάλογο με τον χώρο στον δίσκο που σου παρέχουν.
Άβαταρ μέλους
angelis
Star

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την ribo1972 » 20 Δεκ 2017, 11:20

Giorgos1966 έγραψε:
ribo1972 έγραψε:Νόμιζα πως έχεις joomla 3.5. Τι έκδοση έχεις; Αλλά όπως και να ναι με 36 ευρώ το χρόνο, ψυχικό είναι και σε χάλια σέρβερ το πιο πιθανον. Μονο το template κοστίζει 19 ευρώ.

Καλημερα. Ειχε παλια εκδοση και του εκανα ενημερωση εγω στον 3.8.3 οπως ενημερωσεις εκανα και στη γλωσσα. Να ρωτησω: ποσο μπορει να πληρωσει καποιος σε καλο server τον χρονο και εαν εχεις να προτεινεις καποιον για να τους ενημερωσω στο σύλλογο.

Εξαρτάται τι χώρο χρειάζεσαι και επίσης αν έχεις ή αν θα αποκτήσεις στο μέλλον πολλά άρθρα-κατηγορίες, πρόσθετα, επισκέπτες, που θα επιβαρύνουν την ταχύτητα του site. Επίσης καλό είναι ο server να έχει πολύ καλά χαρακτηριστικά, να είναι ευρωπαϊκός σε δυνατό datacenter και καλό θα ήταν επίσης να χρησιμοποιεί cpanel παρά plesk, το θεωρώ πιο φιλικό με το joomla. Από κει και πέρα να σε ενημερώσω ότι όταν είσαι σε shared hosting οι απαιτήσεις είναι περιορισμένες, αντιθέτως μ ένα καλό vps ή dedicated που με ένα καλό configuration του server μπορεί να απογειώσει το site σου. Δεν θα προτείνω κάποιον για ευνόητους λόγους, ψάξε το αν όντως ενδιαφέρεσαι.
Άβαταρ μέλους
ribo1972
Star

Προηγούμενη

Επιστροφή στoν Γενικά για την 3.x

Συνδεδεμένα μελη

Συνδεδεμένοι: Δεν υπάρχουν συνδεδεμένα μέλη.