Οποιοδήποτε μέλος θεωρήσει ότι ένα δημοσιευμένο μήνυμα είναι αντίθετο με τους όρους χρήσης και κανόνες δεοντολογίας, να ειδοποιήσει αμέσως κάποιον διαχειριστή ή συντονιστή
Κάθε ερώτημα πρέπει να περιλαμβάνει σύνδεσμο προς τον ιστότοπο όπου εμφανίζεται το συζητούμενο θέμα. Καμία δημοσίευση που περιλαμβάνει σύνδεσμο προς ένα joomla ιστότοπο για σχολιασμό ή επίλυση προβλήματος δεν πρόκειται να διαγραφεί ό,τι κι αν συνεπάγεται αυτό για τα αποτελέσματα των μηχανών αναζήτησης ή τις σχέσεις με τους πελάτες σας.
Διαβάστε και εφαρμόστε τους Κανόνες Δεοντολογίας και τους Όρους Χρήσηςπριν δημοσιεύσετε.

πρόβλημα με χώρο στην βάση

Θέματα σχετικά με την 3.x που δεν ανήκουν σε καμία από τις παρακάτω ενότητες

Re: πρόβλημα με χώρο στην βάση

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την ekriksi » 31 Ιαν 2018, 08:42

ribo1972 έγραψε:Εγώ δεν σου είπα το url να είναι έτσι
Κώδικας: Επιλογή όλων
localhost/iaras/?view=article&id=1666:quality-of-service-qos-of-urban-roundabouts-a-literature-review
Εγώ ρώτησα αν φτιάξεις ένα menu item με alias
Κώδικας: Επιλογή όλων
quality-of-service-qos-of-urban-roundabouts-a-literature-review
και βάλεις "Menu Item Type" Single Article και "Select Article " βάλεις το άρθρο με id 1666 και κάνεις save τότε το url localhost/iaras/quality-of-service-qos-of-urban-roundabouts-a-literature-review με κλειστό το artio θα βγάλει 404 ; Αυτή είναι η ερώτηση μου. Θέλω με αυτό και έχοντας ανοιχτά τα "Search Engine Friendly URLs" , "Use URL Rewriting" και κλειστό το artio να καταλάβω αν το πρόβλημα βρίσκεται στο mod rewrite ή στο Artio.

καλήμερα φίλε έφτιαξα ένα μενού με όνομα quality-of-service-qos-of-urban-roundabouts-a-literature-review μέσα έβαλα το άρθρο 1666 και με κλειστό άρτιο και τα άλλα ανοιχτά το λινκ είναι αυτό (localhost/iaras/quality-of-service-qos-of-urban-roundabouts-a-literature-review) και δουλεύει δεν παίρνω error
ekriksi
Star Star

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την ribo1972 » 31 Ιαν 2018, 08:52

Ωραία, άρα το θέμα μας είναι με το artio. Οταν έχεις ενεργοποιημένο το artio 404 έχεις σε όλα τα url του artio ή μόνο σε συγκεκριμένα ;
Άβαταρ μέλους
ribo1972
Star

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την ribo1972 » 31 Ιαν 2018, 09:00

Επίσης κοίτα εδώ https://www.artio.net/faqs/artio-joomse ... g-any-link , εχει μια παράγραφο που λέει
3. CHECK REWRITEBASE VALUE AND ADJUST IT IF NEEDED

Finally, make sure to set the RewriteBase value to match the root URL of your Joomla! installation at the server.

This means the path to root without the server name - e.g. if your Joomla! is installed as http://www.domain.org/somedir/myjoomlaroot, that the right setting would be RewriteBase /somedir/myjoomlaroot). If your site is located in domain root, the RewriteBase may either stay commented our or have / value. However, even if in root some servers require uncommenting it and setting explicit value (then set it simply to RewriteRule /).
Άβαταρ μέλους
ribo1972
Star

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την ekriksi » 31 Ιαν 2018, 09:02

ribo1972 έγραψε:Ωραία, άρα το θέμα μας είναι με το artio. Οταν έχεις ενεργοποιημένο το artio 404 έχεις σε όλα τα url του artio ή μόνο σε συγκεκριμένα ;

σε όλες βασικά όλες οι σελίδες πλην της (αρχικής που παίζει) είναι φτιαγμένες με artio, οπότε παίρνω παντού 404
ekriksi
Star Star

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την ekriksi » 31 Ιαν 2018, 09:07

ribo1972 έγραψε:Επίσης κοίτα εδώ https://www.artio.net/faqs/artio-joomse ... g-any-link , εχει μια παράγραφο που λέει
3. CHECK REWRITEBASE VALUE AND ADJUST IT IF NEEDED

Finally, make sure to set the RewriteBase value to match the root URL of your Joomla! installation at the server.

This means the path to root without the server name - e.g. if your Joomla! is installed as http://www.domain.org/somedir/myjoomlaroot, that the right setting would be RewriteBase /somedir/myjoomlaroot). If your site is located in domain root, the RewriteBase may either stay commented our or have / value. However, even if in root some servers require uncommenting it and setting explicit value (then set it simply to RewriteRule /).

εγώ μέσα στο wamp στον φάκελο www έχω φταίξει φάκελο iaras και το έχω βάλει έτσι στο htacces RewriteBase /iaras σωστό δεν είναι?
ekriksi
Star Star

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την ribo1972 » 31 Ιαν 2018, 09:51

ekriksi έγραψε:
εγώ μέσα στο wamp στον φάκελο www έχω φταίξει φάκελο iaras και το έχω βάλει έτσι στο htacces RewriteBase /iaras σωστό δεν είναι?

Δοκίμασε RewriteBase /iaras/
Άβαταρ μέλους
ribo1972
Star

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την ekriksi » 31 Ιαν 2018, 09:56

ribo1972 έγραψε:
ekriksi έγραψε:

Δοκίμασε RewriteBase /iaras/

μπα τπτ πάλι :-\
ekriksi
Star Star

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την ribo1972 » 31 Ιαν 2018, 09:59

Εδώ δεν σε βοηθάει κάτι ; https://www.artio.net/support-forums/jo ... a-on-xampp
Άβαταρ μέλους
ribo1972
Star

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την ekriksi » 31 Ιαν 2018, 10:07

ribo1972 έγραψε:Εδώ δεν σε βοηθάει κάτι ; https://www.artio.net/support-forums/jo ... a-on-xampp

μπα αυτά που γράφει υπάρχουν στο htacces μου δεν δίνει λύση στο πρόβλημα πάντως φίλε ευχαριστώ που ασχολείσαι να με βοηθήσεις
ekriksi
Star Star

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την ribo1972 » 31 Ιαν 2018, 10:11

Καλό πάντως θα ήταν να ρωτήσεις στο forum του joomsef μήπως υπάρχει κανένα bug στην έκδοση που έχεις όταν το χρησιμοποιείς με localhost server
Άβαταρ μέλους
ribo1972
Star

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την ekriksi » 31 Ιαν 2018, 10:15

ribo1972 έγραψε:Καλό πάντως θα ήταν να ρωτήσεις στο forum του joomsef μήπως υπάρχει κανένα bug στην έκδοση που έχεις όταν το χρησιμοποιείς με localhost server

θα στείλω να δω μπας και άλλα δεν νομίζω να απαντήσουν
ekriksi
Star Star

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την ribo1972 » 31 Ιαν 2018, 10:25

ekriksi έγραψε:
ribo1972 έγραψε:Καλό πάντως θα ήταν να ρωτήσεις στο forum του joomsef μήπως υπάρχει κανένα bug στην έκδοση που έχεις όταν το χρησιμοποιείς με localhost server

Δεν ξέρω αν θα απαντήσουν, αλλά έχω μια υποψία ότι το joomsef συμπεριφέρεται διαφορετικά σε local host server και διαφορετικά σε live server με domain. Κάτι τελευταίο που μπορώ να σκεφτώ είναι να βάλεις στο configuration.php στο live site localhost/iaras
Άβαταρ μέλους
ribo1972
Star

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την ekriksi » 31 Ιαν 2018, 10:51

ribo1972 έγραψε:
ekriksi έγραψε:

Δεν ξέρω αν θα απαντήσουν, αλλά έχω μια υποψία ότι το joomsef συμπεριφέρεται διαφορετικά σε local host server και διαφορετικά σε live server με domain. Κάτι τελευταίο που μπορώ να σκεφτώ είναι να βάλεις στο configuration.php στο live site localhost/iaras

μπα με το Live δεν δουλεύει γενικά το site μου το δείχνει λες και λείπει το css και τα λινκ πάλι δεν λειτουργούν. ευχαριστώ και πάλι φίλε έχω κάνει και ερώτηση στο forum να δούμε εαν σκεφτείς κάτι άλλο στείλε μου
ekriksi
Star Star

Προηγούμενη

Επιστροφή στoν Γενικά για την 3.x

Συνδεδεμένα μελη

Συνδεδεμένοι: Bing [Bot], zafirios2009, Άρης Ντάτσης