Οποιοδήποτε μέλος θεωρήσει ότι ένα δημοσιευμένο μήνυμα είναι αντίθετο με τους όρους χρήσης και κανόνες δεοντολογίας, να ειδοποιήσει αμέσως κάποιον διαχειριστή ή συντονιστή
Κάθε ερώτημα πρέπει να περιλαμβάνει σύνδεσμο προς τον ιστότοπο όπου εμφανίζεται το συζητούμενο θέμα. Καμία δημοσίευση που περιλαμβάνει σύνδεσμο προς ένα joomla ιστότοπο για σχολιασμό ή επίλυση προβλήματος δεν πρόκειται να διαγραφεί ό,τι κι αν συνεπάγεται αυτό για τα αποτελέσματα των μηχανών αναζήτησης ή τις σχέσεις με τους πελάτες σας.
Διαβάστε και εφαρμόστε τους Κανόνες Δεοντολογίας και τους Όρους Χρήσηςπριν δημοσιεύσετε.

πρόβλημα με χώρο στην βάση

Θέματα σχετικά με την 3.x που δεν ανήκουν σε καμία από τις παρακάτω ενότητες

Re: πρόβλημα με χώρο στην βάση

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την pcrikos » 30 Ιαν 2018, 12:38

οχι από διαχείριση->system->δεξιά 2ο SEO setting ειναι το Use URL Rewriting
Άβαταρ μέλους
pcrikos
Star Star Star Star Star

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την ekriksi » 30 Ιαν 2018, 12:41

ekriksi έγραψε:
pcrikos έγραψε:Μπορείς να δοκιμάσεις κλείνοντας για αρχή λίγο το "Use URL Rewriting" από το config;

από το .htaccess??

είναι κλειστό από το config της joomla
ekriksi
Star Star

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την ekriksi » 30 Ιαν 2018, 12:47

πάντως αν κλείσω το artio joomsef ή την επιλογή "URL Φιλικό προς τις Μηχανές Αναζήτησης" το site δουλεύει μια χαρά άλλα αυτό δεν μου κάνει έμενα διότι το site έχει πάνω δουλειά 1,5 χρόνου και πολύ έχουν τα link του για κάποια άρθρα. όποτε έχω πελαγώσει
ekriksi
Star Star

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την ribo1972 » 30 Ιαν 2018, 12:57

Το
( ! ) Deprecated:
δεν είναι warning δεν είναι πρόβλημα. Το "Use URL Rewriting" πρέπει να είναι ανοιχτό από το config του joomla αν θες να χρησιμοποιείς τα url όπως θες. Όσο για το .htaccess σου καλό είναι να είναι το πρωτότυπο του joomla χωρίς έξτρα κώδικα μέσα.
Άβαταρ μέλους
ribo1972
Star

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την ekriksi » 30 Ιαν 2018, 13:08

ribo1972 έγραψε:Το
( ! ) Deprecated:
δεν είναι warning δεν είναι πρόβλημα. Το "Use URL Rewriting" πρέπει να είναι ανοιχτό από το config του joomla αν θες να χρησιμοποιείς τα url όπως θες. Όσο για το .htaccess σου καλό είναι να είναι το πρωτότυπο του joomla χωρίς έξτρα κώδικα μέσα.

μπα πέρασα και το πρωτότυπο htacces πάλι error 404 παίρνω. δε μπορώ να καταλάβω γιατί κάτι που δουλεύει το μετακινείς όπως είναι και τρώει σκαλώματα
ekriksi
Star Star

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την ribo1972 » 30 Ιαν 2018, 13:17

ekriksi έγραψε:
ribo1972 έγραψε:Το
( ! ) Deprecated:

μπα πέρασα και το πρωτότυπο htacces πάλι error 404 παίρνω. δε μπορώ να καταλάβω γιατί κάτι που δουλεύει το μετακινείς όπως είναι και τρώει σκαλώματα

Είσαι σίγουρος ότι έφτιαξες σωστα το mod rewrite στον wamp server ; Δοκίμασε με του joomla το "Use URL Rewriting" παίρνεις 404 σε menu item; Παράδειγμα σε ένα νέο joomla install, χωρίς το Artio. Το 404 το έχεις σε συγκεκριμένα url ή σε όλα ;
Άβαταρ μέλους
ribo1972
Star

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την ekriksi » 30 Ιαν 2018, 13:33

θα το κοιτάξω πάλι το mod rewrite στον wamp server, γενικά χωρίς έτσι όπως είναι τώρα άμα κλείσω το Artio δουλεύει κομπλέ, 404 παίρνω σε όλα (μενού,άρθρα) εκτός από την αρχική σελίδα γενικά τα έχω φτιάξει όλα να δουλεύουν με το artio μιας και με βόλευε

πχ 1) (localhost/iaras/index.php?view=article&id=1666:quality-of-service-qos-of-urban-roundabouts-a-literature-review) με κλειστό artio δουλεύει
2) (localhost/iaras/home/caijts/quality-of-service-qos-of-urban-roundabouts-a-literature-review) με ανοιχτό artio 404 error
ekriksi
Star Star

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την ekriksi » 30 Ιαν 2018, 13:41

ekriksi έγραψε:θα το κοιτάξω πάλι το mod rewrite στον wamp server, γενικά χωρίς έτσι όπως είναι τώρα άμα κλείσω το Artio δουλεύει κομπλέ, 404 παίρνω σε όλα (μενού,άρθρα) εκτός από την αρχική σελίδα γενικά τα έχω φτιάξει όλα να δουλεύουν με το artio μιας και με βόλευε

πχ 1) (localhost/iaras/index.php?view=article&id=1666:quality-of-service-qos-of-urban-roundabouts-a-literature-review) με κλειστό artio δουλεύει
2) (localhost/iaras/home/caijts/quality-of-service-qos-of-urban-roundabouts-a-literature-review) με ανοιχτό artio 404 error

επίσης κομπλέ και το mod_rewrite παρακάτω είναι από το phpinfo()

Loaded Modules core mod_win32 mpm_winnt http_core mod_so mod_access_compat mod_actions mod_alias mod_allowmethods mod_asis mod_auth_basic mod_auth_digest mod_authn_core mod_authn_file mod_authz_core mod_authz_groupfile mod_authz_host mod_authz_user mod_autoindex mod_cache mod_cache_disk mod_cgi mod_dir mod_env mod_file_cache mod_include mod_isapi mod_log_config mod_mime mod_negotiation mod_rewrite mod_setenvif mod_userdir mod_vhost_alias mod_php5
ekriksi
Star Star

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την ribo1972 » 30 Ιαν 2018, 13:48

ekriksi έγραψε:
ekriksi έγραψε:θα το κοιτάξω πάλι το mod rewrite στον wamp server, γενικά χωρίς έτσι όπως είναι τώρα άμα κλείσω το Artio δουλεύει κομπλέ, 404 παίρνω σε όλα (μενού,άρθρα) εκτός από την αρχική σελίδα γενικά τα έχω φτιάξει όλα να δουλεύουν με το artio μιας και με βόλευε

Loaded Modules core mod_win32 mpm_winnt http_core mod_so mod_access_compat mod_actions mod_alias mod_allowmethods mod_asis mod_auth_basic mod_auth_digest mod_authn_core mod_authn_file mod_authz_core mod_authz_groupfile mod_authz_host mod_authz_user mod_autoindex mod_cache mod_cache_disk mod_cgi mod_dir mod_env mod_file_cache mod_include mod_isapi mod_log_config mod_mime mod_negotiation mod_rewrite mod_setenvif mod_userdir mod_vhost_alias mod_php5

Στο httpd.conf έβγαλες την δίεση από το mod_rewrite για να δουλεψει και μετά να κάνεις restart το apache ;
Άβαταρ μέλους
ribo1972
Star

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την pcrikos » 30 Ιαν 2018, 13:49

δεν έχει σχέση με το mod_rewrite αφού έγραψες

"
είναι κλειστό από το config της joomla
"

και δεν έπαιζε.
Άβαταρ μέλους
pcrikos
Star Star Star Star Star

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την ekriksi » 30 Ιαν 2018, 13:55

ribo1972 έγραψε:
ekriksi έγραψε:

Στο httpd.conf έβγαλες την δίεση από το mod_rewrite για να δουλεψει και μετά να κάνεις restart το apache ;

ναι κανονικά έχω βγάλει την δίεση έκανα ρεσταρτ δεν δουλεύει
ekriksi
Star Star

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την ribo1972 » 30 Ιαν 2018, 13:57

ekriksi έγραψε: 2) (localhost/iaras/home/caijts/quality-of-service-qos-of-urban-roundabouts-a-literature-review) με ανοιχτό artio 404 error

Η ερώτηση μου για να καταλάβω αν το mod rewrite δουλευει είναι ότι όταν gia παραδειγμα εχεις ενα menu item με alias contact, το url θα βγαίνει localhost/myjoomla/contact έχοντας ανοιχτά τα "Search Engine Friendly URLs" , "Use URL Rewriting" και κλειστό το artio και έτσι να μην βγάζει ή να βγάζει 404 error.
Άβαταρ μέλους
ribo1972
Star

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την ekriksi » 30 Ιαν 2018, 14:03

ribo1972 έγραψε:
ekriksi έγραψε: 2) (localhost/iaras/home/caijts/quality-of-service-qos-of-urban-roundabouts-a-literature-review) με ανοιχτό artio 404 error

Η ερώτηση μου για να καταλάβω αν το mod rewrite δουλευει είναι ότι όταν gia παραδειγμα εχεις ενα menu item με alias contact, το url θα βγαίνει localhost/myjoomla/contact έχοντας ανοιχτά τα "Search Engine Friendly URLs" , "Use URL Rewriting" και κλειστό το artio και έτσι να μην βγάζει ή να βγάζει 404 error.

οκ λοιπόν έκλεισα το artio τα άλλα 2 ανοιχτά εμφανίζεται αυτό στο link (localhost/iaras/?view=article&id=1666:quality-of-service-qos-of-urban-roundabouts-a-literature-review) και δουλεύει δεν βγάζει error 404
ekriksi
Star Star

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την ekriksi » 30 Ιαν 2018, 16:14

ekriksi έγραψε:
ribo1972 έγραψε:

οκ λοιπόν έκλεισα το artio τα άλλα 2 ανοιχτά εμφανίζεται αυτό στο link (localhost/iaras/?view=article&id=1666:quality-of-service-qos-of-urban-roundabouts-a-literature-review) και δουλεύει δεν βγάζει error 404

αλλά εγώ δυστυχώς δεν τα θέλω έτσι τα link
ekriksi
Star Star

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την ribo1972 » 30 Ιαν 2018, 17:57

Εγώ δεν σου είπα το url να είναι έτσι
Κώδικας: Επιλογή όλων
localhost/iaras/?view=article&id=1666:quality-of-service-qos-of-urban-roundabouts-a-literature-review
Εγώ ρώτησα αν φτιάξεις ένα menu item με alias
Κώδικας: Επιλογή όλων
quality-of-service-qos-of-urban-roundabouts-a-literature-review
και βάλεις "Menu Item Type" Single Article και "Select Article " βάλεις το άρθρο με id 1666 και κάνεις save τότε το url localhost/iaras/quality-of-service-qos-of-urban-roundabouts-a-literature-review με κλειστό το artio θα βγάλει 404 ; Αυτή είναι η ερώτηση μου. Θέλω με αυτό και έχοντας ανοιχτά τα "Search Engine Friendly URLs" , "Use URL Rewriting" και κλειστό το artio να καταλάβω αν το πρόβλημα βρίσκεται στο mod rewrite ή στο Artio.
Άβαταρ μέλους
ribo1972
Star

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στoν Γενικά για την 3.x

Συνδεδεμένα μελη

Συνδεδεμένοι: Δεν υπάρχουν συνδεδεμένα μέλη.