Οποιοδήποτε μέλος θεωρήσει ότι ένα δημοσιευμένο μήνυμα είναι αντίθετο με τους όρους χρήσης και κανόνες δεοντολογίας, να ειδοποιήσει αμέσως κάποιον διαχειριστή ή συντονιστή
Κάθε ερώτημα πρέπει να περιλαμβάνει σύνδεσμο προς τον ιστότοπο όπου εμφανίζεται το συζητούμενο θέμα. Καμία δημοσίευση που περιλαμβάνει σύνδεσμο προς ένα joomla ιστότοπο για σχολιασμό ή επίλυση προβλήματος δεν πρόκειται να διαγραφεί ό,τι κι αν συνεπάγεται αυτό για τα αποτελέσματα των μηχανών αναζήτησης ή τις σχέσεις με τους πελάτες σας.
Διαβάστε και εφαρμόστε τους Κανόνες Δεοντολογίας και τους Όρους Χρήσηςπριν δημοσιεύσετε.

Μετρητής "Hits" - Πρόβλημα ή κατι αλλο;

Παρατηρήσεις, υποδείξεις, προβλήματα και απορίες: οτιδήποτε αφορά την ελληνική διανομή της έκδοσης.

Μετρητής "Hits" - Πρόβλημα ή κατι αλλο;

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την IonA » 09 Ιαν 2017, 22:08

Εδω και πολύ καιρό παρακολουθώ τον μετρητή hits στο Joomla. Δε παει καλα! Δε ξέρω γιατι!

Παράδειγμα:
Προσθέτω ένα άρθρο σε μια κρυφή κατηγορία. Μπαίνω να το διαβασω και τσουπ μου μετράει 2-3 hits την ίδια στιγμή. Κάνω ανανέωση +2. Μετά από λίγο, παλι ανανέωση +1 κ.ο.κ. Για κάποιο λόγο, τα πρώτα κλικ τα μετράει διπλά τριπλά.

Επίσης, επειδή η σελίδα μου ανα περιπτώσεις εχει μεγάλη κίνηση, προσθέτω ένα άρθρο, σε 2 λεπτά ΜΠΑΜ 40 hits, βλέπω στα analytics 8 άτομα το διαβάζουν.

Παίζει κάτι με το hit counter που δε το ξέρω;
IonA
Star Star Star

Re: Μετρητής "Hits" - Πρόβλημα ή κατι αλλο;

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την Volga » 10 Ιαν 2017, 12:30

Φίλε μου δεν μου έχει παρουσιαστεί ποτέ κάποιο θέμα με τον counter. Μετράει κανονικά το κάθε view και το κάθε refresh της σελίδας που θα κάνω. Άρα σίγουρα δεν είναι κάτι γενικό το πρόβλημα..

Επειδή το documentation είναι λίγο ασαφές και δεν έχω και εγώ δει πραγματικά τι κοιτάζει στο 100%. Μήπως απλά έτυχε να κάνει crawl κάποιο google bot ή κάτι παρόμοιο και στο πήρε εξτρά;

Δοκίμασε να φτιάξεις ένα άρθρο που θα δηλώσεις no follow στα bot και ίσως ακόμη καλύτερα να το κάνεις και για special users only και να το τσεκάρεις εκεί που είναι πιο safe η κατάσταση να δείς.
Άβαταρ μέλους
Volga
Star Star Star Star Star

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την IonA » 10 Ιαν 2017, 12:35

Μόλις τωρα.

Άρθρο με τιτλο ΤΕΣΤ
SPECIAL users μονο
no index no follow robots

Ανεβαζω απο το admin. Κάνω συνδεση στον front end. Ανοιγω μια φορά το άρθρο 1 hit, κανω ανανέωση, 4 hit!
IonA
Star Star Star

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την IonA » 17 Ιαν 2017, 18:39

Επίσης, ανεβάζω σοβαρό άρθρο. 50 live visitors βάσει analytics 20 views, μετά απο 1 ωρα και βαλε, ειμαστε στα 560 views ενω εχει δεκάδες κοινοποιήσεις και οι live visitors παιζουν απο 40 εως 60. Hit counter για τον καιαδα...
IonA
Star Star Star

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την justme82 » 27 Ιαν 2017, 14:00

Βρε παιδιά οκ ας αποδεχτούμε πως το counter δουλεύει σωστά.

Να ρωτήσω στην εποχή μας τι το θέλετε με τόσα εργαλεία analytics; Τι πληροφορίες θα πάρεις για το κοινό σου, για τον χρόνο επίσκεψης , για το click through rate κτλπ από αυτό; Τίποτα … άσε που πολλά από αυτά μετράνε και τις επισκέψεις των robots και τα αποτελέσματα είναι εντελώς εσφαλμένα…

Εάν δεν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα μέτρησης αναλυτικών στοιχείων στην σελίδα να μπει ένα να γίνει σωστή δουλειά.
I am a Web Developer...
https://www.digi-web.gr
justme82

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την Χάρης_Α » 27 Ιαν 2017, 14:29

justme82 έγραψε:Εάν δεν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα μέτρησης αναλυτικών στοιχείων στην σελίδα να μπει ένα να γίνει σωστή δουλειά.

Αφού το έφερε η κουβέντα, γνωρίζεις κάποια καλά προγράμματα μέτρησης αναλυτικών στοιχείων ;;;
Προσωπικά, δεν έχω ασχοληθεί -σε βάθος- με το θέμα…
GRTHEMES.COM : Free joomla! templates & Free joomla! modules
Άβαταρ μέλους
Χάρης_Α
Maths , Joomla! website design

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την justme82 » 27 Ιαν 2017, 14:35

Δωρεάν το κλασικο πλέον εργαλειο της Google (analytics).
Επι πληρωμη παιζουν πολλά αλλα για μια κλασικη ιστοσελιδα δεν νομιζω πως χρειάζεται.
I am a Web Developer...
https://www.digi-web.gr
justme82

Επιστροφή στoν Η ελληνική λειτουργικότητα του Joomla! 3.x

Συνδεδεμένα μελη

Συνδεδεμένοι: Δεν υπάρχουν συνδεδεμένα μέλη.