Κάθε ερώτημα πρέπει να περιλαμβάνει σύνδεσμο προς τον ιστότοπο όπου εμφανίζεται το συζητούμενο ζήτημα. Καμία δημοσίευση που περιλαμβάνει σύνδεσμο προς ιστότοπο για σχολιασμό ή επίλυση προβλήματος δεν πρόκειται να διαγραφεί ό,τι κι αν συνεπάγεται αυτό για τα αποτελέσματα των μηχανών αναζήτησης ή τις σχέσεις με τους πελάτες σας. Διαβάστε τους κανόνες δεοντολογίας πριν δημοσιεύσετε.

ERROR 500 κατά την εγκατάσταση της 3.8

Προβλήματα στην εγκατάσταση την αναβάθμιση ή τη μεταφορά τηw έκδοσης 3.x

Re: ERROR 500 κατά την εγκατάσταση της 3.8

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την Χάρης_Α » 23 Σεπ 2017, 09:52

pcrikos έγραψε: αυτό το έχουν μέσα σε ένα forum και το δίνουν οι κατασκευαστές του helix.

Εμείς πότε θα φτιάξουμε το δικό μας joomla! framework ;;;
GRTHEMES.COM : Free joomla! templates & Free joomla! modules
Άβαταρ μέλους
Χάρης_Α
Maths , Joomla! website design

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την angelis » 23 Σεπ 2017, 09:58

Χάρης_Α έγραψε:
pcrikos έγραψε:Σημείωση το σφάλμα γίνεται μόνο όταν γίνει το update με το χέρι...

Αυτό που δεν κατάλαβα -σε αυτή την ιστορία- είναι γιατί το σφάλμα παρουσιάζεται σε μερικά joomla!, και όχι σε όλα...

Όλοι μας έχουμε κάνει σε πολλές ιστοσελίδες Update σε 3.8 χωρίς κανένα πρόβλημα, αλλά ορισμένες σελίδες εμφανίζουν σφάλμα που είναι διαφορετικό σε κάθε ιστοσελίδα.
Άβαταρ μέλους
angelis
Star

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την bkotsias » 23 Σεπ 2017, 09:59

Χρειαζόμαστε άμεσα joomla day ολοι οι developers μαζι για να κανουμε ωραια πράγματα το εχουμε οργανωση χρειαζεται ;)
bkotsias

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την pcrikos » 23 Σεπ 2017, 10:00

Χάρης_Α έγραψε:
pcrikos έγραψε: αυτό το έχουν μέσα σε ένα forum και το δίνουν οι κατασκευαστές του helix.

Εμείς πότε θα φτιάξουμε το δικό μας joomla! framework ;;;

Εδώ υπάρχει ένα άλλο θέμα ;)

Να framework κανείς ή να μην framework;; Ιδού η απορία...

Έχει τα θετικά του αλλά και τα αρνητικά του.

Για εμένα το joomla πλέον έχει φοβερό θέμα στον τομέα e-shop.
Βλέπει κανείς π.χ. το prestashop και δεν έχει καμία σχέση με το virtuemart.
Άβαταρ μέλους
pcrikos
Star Star Star Star Star

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την Χάρης_Α » 23 Σεπ 2017, 10:09

pcrikos έγραψε:Για εμένα το joomla πλέον έχει φοβερό θέμα στον τομέα e-shop.
Βλέπει κανείς π.χ. το prestashop και δεν έχει καμία σχέση με το virtuemart.

Έκαστος στο είδος του... Το joomla! είναι -βασικά- cms, δεν είναι e-shop...
Το θέμα framework -πάντως- πρέπει να το δούμε σοβαρά...
Άβαταρ μέλους
Χάρης_Α

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την pcrikos » 23 Σεπ 2017, 10:11

angelis έγραψε:
Χάρης_Α έγραψε:
pcrikos έγραψε:Σημείωση το σφάλμα γίνεται μόνο όταν γίνει το update με το χέρι...

Αυτό που δεν κατάλαβα -σε αυτή την ιστορία- είναι γιατί το σφάλμα παρουσιάζεται σε μερικά joomla!, και όχι σε όλα...

Όλοι μας έχουμε κάνει σε πολλές ιστοσελίδες Update σε 3.8 χωρίς κανένα πρόβλημα, αλλά ορισμένες σελίδες εμφανίζουν σφάλμα που είναι διαφορετικό σε κάθε ιστοσελίδα.

Βρέθηκε το θέμα. Σε ορισμένους Servers υπάρχει κάποιο script που αυτόματα σβήνει (για λόγους ασφαλείας το αρχείο :

/public_html/administrator/components/com_joomlaupdate/restore.php

με αποτέλεσμα να μη γίνεται update το joomla με την κλασική μέθοδο και να χρειάζεται με upload από ftp.

Στην έκδοση αυτή υπάρχει θέμα γιατί αν δεν τρέξεις τότε με το χέρι το fix τα αρχεία είναι τέτοια που καλούν από τη βάση πράγματα που δεν υπάρχουν και σκάει.
Άβαταρ μέλους
pcrikos
Star Star Star Star Star

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την Χάρης_Α » 23 Σεπ 2017, 10:22

bkotsias έγραψε:Χρειαζόμαστε άμεσα joomla day ολοι οι developers μαζι για να κανουμε ωραια πράγματα το εχουμε οργανωση χρειαζεται ;)

Nα κάνουμε joomla day όταν έχουμε κάτι να παρουσιάσουμε, όχι να κοροϊδεύουμε τον κόσμο...
Άβαταρ μέλους
Χάρης_Α

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την bkotsias » 23 Σεπ 2017, 10:25

Χαρη δεν κοροιδευουμε τον κοσμο. Η εξαπλωση της κοινότητας πρέπει πάντα να υφίσταται. Σαφεστατα και υπάρχουν κενά αλλα δεν σταματάς να εξαπλώνεις αυτο που πιστευεις και αναπτυσσεται. Παγκοσμια το joomla day επεκτεινεται.... για να μην χαλαμε το νημα εδώ εγω εχω εκφράσει αρκετες φορές και στους συντονιστες παλιοτερα αλλα και δημοσια την εμπρακτη βοήθεια μου μαζι με την ομάδα μου και σε οργανωση και σε χορηγία...

Αναπτύσουμε και εξαπλώνουμε το joomla συνεχως, μας λείπει να "συστηθούμε" στο Ελληνικο κοινό. ;)
bkotsias

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την Χάρης_Α » 23 Σεπ 2017, 10:28

bkotsias έγραψε:Αναπτύσουμε και εξαπλώνουμε το joomla συνεχως, μας λείπει να "συστηθούμε" στο Ελληνικο κοινό. ;)

Όποιος έχει γνώση και μεράκι ας στηρίξει -αρχικά- το joomla.gr, και μετά βλέπουμε… Τίποτα δεν είναι τυχαίο...
Άβαταρ μέλους
Χάρης_Α

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την bkotsias » 23 Σεπ 2017, 10:30

Εγω πάντως είμαι εδώ! Αν νομίζεις οτι μπορώ να βοηθήσω με οποιον τρόπο πιστευεις με ενημερωνεις :)
bkotsias

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την Χάρης_Α » 23 Σεπ 2017, 10:35

bkotsias έγραψε:Εγω πάντως είμαι εδώ! Αν νομίζεις οτι μπορώ να βοηθήσω με οποιον τρόπο πιστευεις με ενημερωνεις :)

Χρειάζομαι 5-6 ανθρώπους "καμένους" με το joomla!... Mπορείς να μου τους βρείς;;;
Άβαταρ μέλους
Χάρης_Α

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την bkotsias » 23 Σεπ 2017, 10:40

να τους βρεις ετσι λιγο δυσκολο. Αλλα θα τους βρεις μηνα με το μήνα όσο "συστηνεσαι" , στο λεω γιατι το "εχω" σε αυτο το κομματι του pr περι επιχειρησεων και ο τροπος ειναι αυτος δεν αλλαζει ;)

Ας μην χαλαμε το νημα ομως αν χρειαστεις κατι σε ΠΜ ή να μιλησουμε πολυ ευχαριστως. Κρατα μόνο οτι εγω με την ομαδα μου ειμαστε "καμμενοι jooml-αδες" εχω παει και στην Νεα Υορκη σε joomla meet up και οι πελατες μας εχουν ΜΟΝΟ joomla σε οτι τους φτιαχνουμε ;)

Απλα στο λεω για να σου δωσω στιγμα!
bkotsias

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την opk » 27 Σεπ 2017, 01:09

pcrikos έγραψε:

Βρέθηκε το θέμα. Σε ορισμένους Servers υπάρχει κάποιο script που αυτόματα σβήνει (για λόγους ασφαλείας το αρχείο :

με αποτέλεσμα να μη γίνεται update το joomla με την κλασική μέθοδο και να χρειάζεται με upload από ftp.

Στην έκδοση αυτή υπάρχει θέμα γιατί αν δεν τρέξεις τότε με το χέρι το fix τα αρχεία είναι τέτοια που καλούν από τη βάση πράγματα που δεν υπάρχουν και σκάει.

Το περίεργο είναι ότι έχω αγοράσει ίδια πακέτα με τις ίδιες ρυθμίσεις από την ίδια εταιρεία, άλλες σελίδες έσκασαν και άλλες όχι. Και μάλιστα δεν είχαν περασμένα πρόσθετα, πέραν των σχετικών με το template που είναι κι αυτά της ίδιας εταιρείας.
Άβαταρ μέλους
opk

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την pcrikos » 27 Σεπ 2017, 15:44

opk έγραψε:
pcrikos έγραψε:

Το περίεργο είναι ότι έχω αγοράσει ίδια πακέτα με τις ίδιες ρυθμίσεις από την ίδια εταιρεία, άλλες σελίδες έσκασαν και άλλες όχι. Και μάλιστα δεν είχαν περασμένα πρόσθετα, πέραν των σχετικών με το template που είναι κι αυτά της ίδιας εταιρείας.

Είναι στον ίδιο server; Γιατί μια εταιρία μπορεί να έχει διάφορους servers με άλλο configuration.
Άβαταρ μέλους
pcrikos
Star Star Star Star Star

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την opk » 28 Σεπ 2017, 16:58

pcrikos έγραψε:
opk έγραψε:
pcrikos έγραψε:

Είναι στον ίδιο server; Γιατί μια εταιρία μπορεί να έχει διάφορους servers με άλλο configuration.

Ναι, ενδεχομένως να μην είναι στο ίδιο μηχάνημα, αν και θεωρητικά θα έπρεπε τα configurations να είναι τα ίδια όταν αγοράζεις δύο ίδια πακέτα από μία εταιρεία. (Και μάλιστα από τις πιο γνωστές)
Άβαταρ μέλους
opk

Προηγούμενη

Επιστροφή στoν Εγκατάσταση του Joomla! 3.x

Συνδεδεμένα μελη