Κάθε ερώτημα πρέπει να περιλαμβάνει σύνδεσμο προς τον ιστότοπο όπου εμφανίζεται το συζητούμενο ζήτημα. Καμία δημοσίευση που περιλαμβάνει σύνδεσμο προς ιστότοπο για σχολιασμό ή επίλυση προβλήματος δεν πρόκειται να διαγραφεί ό,τι κι αν συνεπάγεται αυτό για τα αποτελέσματα των μηχανών αναζήτησης ή τις σχέσεις με τους πελάτες σας. Διαβάστε τους κανόνες δεοντολογίας πριν δημοσιεύσετε.

ERROR 500 κατά την εγκατάσταση της 3.8

Προβλήματα στην εγκατάσταση την αναβάθμιση ή τη μεταφορά τηw έκδοσης 3.x

ERROR 500 κατά την εγκατάσταση της 3.8

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την opk » 19 Σεπ 2017, 22:31

Σε μία από τις σελίδες μου η αναβάθμιση σε 3.8 δεν πήγε πολύ καλά. Κατά τη διάρκεια της προόδου εγκατάστασης μου εμφάνισε ένα σφάλμα που έλεγε ότι λείπουν κάποια αρχεία και απέτυχε η αναβάθμιση. Το αποτέλεσμα είναι αυτό: http://tsiapos.gr/ Επισυνάπτω και εικόνα από το backend.

Error: 500

Application Instantiation Error

ERROR REPORTING:

Notice: Constant JROUTER_MODE_RAW already defined in /home/tsiaposg/public_html/libraries/cms/router/router.php on line 17

Notice: Constant JROUTER_MODE_SEF already defined in /home/tsiaposg/public_html/libraries/cms/router/router.php on line 24

Notice: Constant _QQ_ already defined in /home/tsiaposg/public_html/libraries/src/Language/Language.php on line 18
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή την δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
opk

Re: ERROR 500 κατά την εγκατάσταση της 3.8

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την opk » 19 Σεπ 2017, 22:44

Μετά από λίγη ώρα το backend έγινε έτσι...
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή την δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
opk

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την opk » 20 Σεπ 2017, 00:46

UPDATE:
Η χειροκίνητη εγκατάσταση δεν άλλαξε τίποτα, ούτε η επισκευή των πινάκων της βάσης. Δε φανταζόμουν ότι μπορεί να συμβεί κάτι τέτοιο και φυσικά δεν έχω πρόσφατο backup... ::help::
Άβαταρ μέλους
opk

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την angelis » 20 Σεπ 2017, 10:30

Η εταιρεία που έχεις την φιλοξενία της ιστοσελίδας δεν έχει κάποιο χθεσινό backup για να στο κάνει Restore?
Άβαταρ μέλους
angelis
Star

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την opk » 20 Σεπ 2017, 13:33

Αμφιβάλλω. Δεν κρατάνε ποτέ backup, θα τους ρωτήσω ωστόσο. Πάντως διαβάζω στο κεντρικό φόρουμ ότι το πρόβλημα είναι πολύ κοινό! Ολόκληρη σελίδα έχει γεμίσει με την αναφορά του ίδιου προβλήματος. Θα πρότεινα σε όλους πριν προσπαθήσουν την αναβάθμιση σε 3.8 να έχουν κάνει οπωσδήποτε backup
Άβαταρ μέλους
opk

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την opk » 20 Σεπ 2017, 16:14

Τρομερό εργαλείο το R1soft που μου έχει περασμένο ο host στο cpanel. Κρατάει αυτόματα καθημερινά backup που γίνονται restore με ένα 'κλικ'. Με έσωσε στην προκειμένη περίπτωση. Προσωπικά δεν θα ξαναδοκιμάσω το upgrade στην 3.8, αν δεν βεβαιωθώ ότι τα προβλήματα που έχουν παρουσιαστεί σε πολλούς χρήστες έχουν λυθεί, ίσως με νέα έκδοση...
Άβαταρ μέλους
opk

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την angelis » 20 Σεπ 2017, 16:43

Στους servers μου ο κάθε λογαριασμός φιλοξενίας έχει εγκατεστημένο το JetBackup όπου μπορεί ο χρήστης να κάνει Backup / Restore (από Full Backup ή επιλέγοντας File Manager, Databases, DNS, Email κ.τλ.π) με ένα κλικ.
Άβαταρ μέλους
angelis
Star

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την ribo1972 » 20 Σεπ 2017, 17:51

opk έγραψε:Τρομερό εργαλείο το R1soft που μου έχει περασμένο ο host στο cpanel. Κρατάει αυτόματα καθημερινά backup που γίνονται restore με ένα 'κλικ'. Με έσωσε στην προκειμένη περίπτωση. Προσωπικά δεν θα ξαναδοκιμάσω το upgrade στην 3.8, αν δεν βεβαιωθώ ότι τα προβλήματα που έχουν παρουσιαστεί σε πολλούς χρήστες έχουν λυθεί, ίσως με νέα έκδοση...

Δοκίμασε να κάνεις το update local για να δεις αν φταίει ο host server ή όχι
Άβαταρ μέλους
ribo1972
Star

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την ribo1972 » 20 Σεπ 2017, 17:56

opk έγραψε:Προσωπικά δεν θα ξαναδοκιμάσω το upgrade στην 3.8, αν δεν βεβαιωθώ ότι τα προβλήματα που έχουν παρουσιαστεί σε πολλούς χρήστες έχουν λυθεί, ίσως με νέα έκδοση...

Η 3.8 διορθώνει κενά ασφαλείας οπότε θα σου πρότεινα να ξαναδοκιμάσεις να αναβαθμίσεις. Η αναβάθμιση στην 3.8 δεν απέτυχε σε όλους παρά σε κάποιους, άρα η αποτυχία σε κάποιους έχει κάποιο λόγο αλλά όχι την 3.8 σαν λόγο αποτυχίας διότι υπάρχουν και χρήστες που αναβάθμισαν στην 3.8 χωρίς κανένα πρόβλημα.
Άβαταρ μέλους
ribo1972
Star

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την Χάρης_Α » 20 Σεπ 2017, 18:28

Αν, κάποια στιγμή ανακαλύψεις την λύση του προβλήματος, ενημέρωσε μας… Είμαι περίεργος…
GRTHEMES.COM : Free joomla! templates & Free joomla! modules
Άβαταρ μέλους
Χάρης_Α
Maths , Joomla! website design

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την Χάρης_Α » 22 Σεπ 2017, 08:31

bkotsias έγραψε:Παντως ειναι πολυ μεγαλο πρόβλημα.

Προσωπικά δεν έχω καταλάβει ποιό -ακριβώς- είναι το πρόβλημα…
Άβαταρ μέλους
Χάρης_Α

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την bkotsias » 22 Σεπ 2017, 08:42

Σκάει ολο το site backend και frontend. Σχεδόν ολοι έχουν το ιδιο πρόβλημα. Περιγραφεται και στα πρωτα post εδω. Ακόμα και ενα "παρθένο" joomla να βαλεις χωρις κανενα plugin και component σκαει.
bkotsias

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την Χάρης_Α » 22 Σεπ 2017, 08:52

bkotsias έγραψε:Σκάει ολο το site backend και frontend. Σχεδόν ολοι έχουν το ιδιο πρόβλημα.

Θα το ψάξω από περιέργεια, αν και -προσωπικά- αναβάθμισα πάνω από 20 joomla! sites, χωρίς πρόβλημα…
( Πρώτο απ' όλα, αναβάθμισα το joomla.gr )...
Άβαταρ μέλους
Χάρης_Α

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την bkotsias » 22 Σεπ 2017, 08:55

Εγω πάντως οτι πήγα να αναβαθμίσω έσκαγε. Δεν νομίζω να ειναι ρυθμισεις του server γιατι μέχρι τώρα μια χαρα γινοντουσαν οι αναβαθμίσεις.

Επίσης το update το εκανα και Manually καθως το auto update "βαραει" η ajax απο προηγουμενες εκδόσεις. Πάντως και στην παγκοσμια κοινότητα βλέπω συνεχως το ιδιο πρόβλημα αρα κάτι γινεται .... πρέπει να λυθει αμεσα γιατι ειναι πολυ βασικό πρόβλημα αυτο.
bkotsias

Επόμενο

Επιστροφή στoν Εγκατάσταση του Joomla! 3.x

Συνδεδεμένα μελη

Συνδεδεμένοι: Bing [Bot], Άρης Ντάτσης, Γιώργος Φάκας