Κάθε ερώτημα πρέπει να περιλαμβάνει σύνδεσμο προς τον ιστότοπο όπου εμφανίζεται το συζητούμενο ζήτημα. Καμία δημοσίευση που περιλαμβάνει σύνδεσμο προς ιστότοπο για σχολιασμό ή επίλυση προβλήματος δεν πρόκειται να διαγραφεί ό,τι κι αν συνεπάγεται αυτό για τα αποτελέσματα των μηχανών αναζήτησης ή τις σχέσεις με τους πελάτες σας. Διαβάστε τους κανόνες δεοντολογίας πριν δημοσιεύσετε.

Ειμαι πλεον ευτυχισμενος

Ιστότοποι που δημιουργήθηκαν και στηρίζονται στο Joomla!

Ειμαι πλεον ευτυχισμενος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την cranejimy » 02 Απρ 2015, 17:22

Καλησπερα παιδια.Μεχρι τωρα πληρωνα καποιον αλλον να μου φτιαχνει σελιδες.Αλλα η μαγεια ειναι να την φτιαχνεις μονος σου.Δεν φανταζομουν οτι θα ετωγα τοσο κολημμα και τοσο παθος για δημιουργια.
Εκ πρωτης , και δικαιολογημενος ανοιξα ενα δωρεαν τεμπλειτ,επειδη σαν αρχαριος δεν πηρα ρισκο για το αν θα ειχα αποτυχια.
Εφτιαξα λοιπον αυτην την σελιδα http://cranes-thessaloniki.gr
εβαλα και υπομενου ενεργοποιησα να φαινεται κλπ.
Ειναι φανταστικο .και φυσικα συνεχιζω τα υπομενου διοτι τα φτιαχνω σιγα σιγα

Τρια πραγματα δεν ξερω πως γινονται.
Το πρωτο ειναι πως βαζω socials
Και το δευτερο ειναι οτι στην επικοινωνια δεν μπορεσα να αντοιστιχησω τα στοιχεια μου .Εφτιαξα ενα νεο ενθεμα με Προσαρμοσμένος κώδικας HTML αλλα ισως φταιει το δωρεαν τεμπλειτ που δεν μου δινει την θεση διπλα στην επικοινωνια,και το αφαιρεσα
Και το τριτο ειναι οτι ενω εκανα εγκατασταση γλωσσας στα ελληνικα και ειναι οκ,ομως στις γλωσσες περιεχομενου εχει μονο αγγλικα.Να το αφησω οπως εχει?η να κανω και εκει Νεο ...Ελληνικα εγκατασταση?

ευχαριστω παιδια για την βοηθεια που εχω λαβει σε αλλο θεμα που βελτιωσα δραματικα την σελιδα μου απο 11 δευτερολεπτα ανοιγματος σε τρια
cranejimy
bowling,internet

Re: Ειμαι πλεον ευτυχισμενος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την glynos » 02 Απρ 2015, 22:14

1. Εγκατέστησε κάποιο πρόσθετο ή plugin για social media
3. Δεν θα χρειαστεί αν δεν βάλεις άλλες γλώσσες
http://www.slumdog.gr Your Web Best Friends
Άβαταρ μέλους
glynos
Your Web Best Friends!

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την cranejimy » 04 Απρ 2015, 17:44

κατι ακομη θελω να ρωτησω,που ισως πολλοι να μην το γνωριζουν οπως κι εγω
Το μενου
Το Αρθρο
Η κατηγορια
αυτα τα 3 μαζι πηγαινουν.Αλλα και τα τρια ζητουν description και λεξεις κλειδια

αν βαλω στην περιγραφη το ιδιο κειμενο και στα 3. θα θεωρειται duplicate?

Διοτι εχω στερεψει απο φρασεις για περιγραφη.τρια διαφορετικα κειμενα ειναι αδυνατον. Τι να κανω?

αν οχι το ιδιο κειμενο και στα 3,τοτε σε ποιο απο τα 3 να επικεντρωσω το ενδιαφερον της σελιδας μου?

Ακομη και στο Global Configuration εχει θεση για περιγραφη και λεξεις κλειδια. τι να πω.
Καμια γνωμη?
cranejimy
bowling,internet

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την cranejimy » 06 Απρ 2015, 13:18

κανενας βρε παιδια δεν μπορει να βοηθησει?
Ειναι ενα πολυ σημαντικο κομματι αυτο..

(Το μενου
Το Αρθρο
Η κατηγορια

Διοτι εχω στερεψει απο φρασεις για περιγραφη.τρια διαφορετικα κειμενα ειναι αδυνατον. Τι να κανω?

αν οχι το ιδιο κειμενο και στα 3,τοτε σε ποιο απο τα 3 να επικεντρωσω το ενδιαφερον της σελιδας μου?

Ακομη και στο Global Configuration εχει θεση για περιγραφη και λεξεις κλειδια)
cranejimy
bowling,internet

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την anonaki » 22 Μάι 2015, 23:12

Αρχικά βλέπω ότι χρησιμοποιείς το free template του joomla, το protostar.

Για τη φόρμα επικοινωνίας υπάρχει θέση module εκεί που τη θέλεις, τις διαθέσιμες θέσεις του protostar μπορείς να τις δεις με τα ονόματά τους σε αυτή τη φωτογραφία.

Εικόνα

Όσο για τις λέξεις κλειδιά, έχουν μια σειρά προτεραιότητας. Αν θυμάμαι καλά υπερτερούν οι περιγραφές του menu item, αν δεν υπάρχει κοιτάει του άρθρου και πάει λέγοντας...

Σίγουρα πρέπει να κάνεις override το template σου, γιατί με το πρώτο update, ότι αλλαγή έχεις κάνει στο εικαστικό θα την χάσεις. Ένας οδηγός για τα overrides είναι αυτός:

https://docs.joomla.org/Understanding_Output_Overrides
anonaki

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την Firstidea » 29 Σεπ 2015, 13:25

cranejimy έγραψε:κατι ακομη θελω να ρωτησω,που ισως πολλοι να μην το γνωριζουν οπως κι εγω
Το μενου
Το Αρθρο
Η κατηγορια

Ακομη και στο Global Configuration εχει θεση για περιγραφη και λεξεις κλειδια. τι να πω.
Καμια γνωμη?

Πρώτα τραβάει τις meta πληροφορίες από Menu item.
Αν δεν βρει εκεί πληροφορίες ή αν το article δεν είναι συνδεδεμένο με menu item, τραβάει αυτές του article.
Aν δεν βρει και εκεί κάτι, τραβάει ότι έχει το global.

Δεν υπάρχει κίνδυνος duplicate. Duplicate meta tags μπορεί να υπάρχουν μόνο αν περνάς τα ίδια και τα ίδια σε κάθε menu item ή αν αφήσεις να τραβάει αυτόματα από το global το ίδιο σε όλες τις σελίδες.

Επίσης, άλλο πράγμα το duplicate content και άλλο τα duplicate meta tags. Τα meta tags μην σε αγχώνουν τόσο. Παίζουν μεν τον ρόλο τους, αλλά όχι και πολύ σημαντικό.

Πιο πολύ να σε νοιάζει το άρθρο σου (περιεχόμενο). Πρέπει να είναι σωστά δομημένο και να περιέχει τις σωστές λέξεις κλειδιά, χωρίς υπερβολές όμως.

Καλημέρα.

Καλημέρα.
Άβαταρ μέλους
Firstidea

Επιστροφή στoν Ιστότοποι με Joomla!

Συνδεδεμένα μελη

Συνδεδεμένοι: Bing [Bot]