Οποιοδήποτε μέλος θεωρήσει ότι ένα δημοσιευμένο μήνυμα είναι αντίθετο με τους όρους χρήσης και κανόνες δεοντολογίας, να ειδοποιήσει αμέσως κάποιον διαχειριστή ή συντονιστή
Κάθε ερώτημα πρέπει να περιλαμβάνει σύνδεσμο προς τον ιστότοπο όπου εμφανίζεται το συζητούμενο θέμα. Καμία δημοσίευση που περιλαμβάνει σύνδεσμο προς ένα joomla ιστότοπο για σχολιασμό ή επίλυση προβλήματος δεν πρόκειται να διαγραφεί ό,τι κι αν συνεπάγεται αυτό για τα αποτελέσματα των μηχανών αναζήτησης ή τις σχέσεις με τους πελάτες σας.
Διαβάστε και εφαρμόστε τους Κανόνες Δεοντολογίας και τους Όρους Χρήσηςπριν δημοσιεύσετε.

κωδικας Html

κωδικας Html

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την pap_pam » 05 Μαρ 2013, 00:21

γεια σας,προσπαθω να γραψω κωδικα σε html και css και θελω την πολυτιμη βοηθεια σας..θελω να δημιουργήσω οπως φαινεται στη παρακατω εικονα 3 επιπεδα χρωματων. στον Κωδικα στην html εχω βαλει οτι body { background-color:##993738 } , τα χρωματα ειναι τυχαια...και μου εχει βγει αυτο το ροζ.και μεχρι στιγμης ειναι ολα οκ.. στη συνεχεια εχω ενα
<div>
<ul>
<li><a> href="home">HOME </a><li>
δηλαδη εχω μια "μπαρα " με το Home , product Και τα λοιπα.

</ul>
</div>

<div>
<h1> διαφορα λογια </h1>
<div> <a href="www.google.gr "><div>Google</div></a>

</div>
</div>

το προβλημα μου ειναι οτι στη μπαρα με το home οταν βαζω background-color μου βγαινει το πρασινο και δεν ξερω πως μπορει να φαινεται κατω απο το πρασινο το αλλο χρωμα οπως στη εικονα..επισης πως θα γινει το ασπρο πλαισιο μαζι με οτι εχει αυτο "μεσα " του να μπει πανω στο αλλο χρωμα το κιτρινο και στην ουσια αυτο να μπει πανω στο ροζ...ελπιζω να καταλαβατε τι θελω περιπου να κανω...οποια βοηθεια ευπροσδεκτη..ευχαριστω εκ των προτερων.
Συνημμένα
Untitled.png
Untitled.png (10.06 KiB) 3168 προβολές
pap_pam

Re: κωδικας Html

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την Yiannistaos » 06 Μαρ 2013, 18:36

Θα ήταν καλύτερα αν ανέβαζες κάπου στο web αυτή την html σελίδα για να καταλάβουμε λίγο καλύτερα.
Προσωπικά δεν κατάλαβα καλά τι θες να κάνεις.
https://web357.eu/ - Useful Extensions for Joomla!
Άβαταρ μέλους
Yiannistaos
Star Star Star

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την k33theod » 15 Δεκ 2015, 01:41

Δεν ξέρω αν έχω καταλάβει καλά αλλά αν θες το χρώμα σου να έχει διάυγεια transparency χρησιμοποίησε την ιδιότητα opacity ή όρισε το χρώμα με rgba
k33theod

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την Emmanouil » 26 Δεκ 2015, 17:33

k33theod μπήκα κι εγώ στη διαδικασία "αναλύσω" τι θέλει να πει ο φίλος και μετά είδα ότι το post είναι από το 2013! Οπότε μέσα σε 3 χρόνια λογικά το έχει λύσει :P
Άβαταρ μέλους
Emmanouil

Επιστροφή στoν HTML / XHTML / CSS / JavaScript

Συνδεδεμένα μελη

Συνδεδεμένοι: Δεν υπάρχουν συνδεδεμένα μέλη.