Οποιοδήποτε μέλος θεωρήσει ότι ένα δημοσιευμένο μήνυμα είναι αντίθετο με τους όρους χρήσης και κανόνες δεοντολογίας, να ειδοποιήσει αμέσως κάποιον διαχειριστή ή συντονιστή
Κάθε ερώτημα πρέπει να περιλαμβάνει σύνδεσμο προς τον ιστότοπο όπου εμφανίζεται το συζητούμενο θέμα. Καμία δημοσίευση που περιλαμβάνει σύνδεσμο προς ένα joomla ιστότοπο για σχολιασμό ή επίλυση προβλήματος δεν πρόκειται να διαγραφεί ό,τι κι αν συνεπάγεται αυτό για τα αποτελέσματα των μηχανών αναζήτησης ή τις σχέσεις με τους πελάτες σας.
Διαβάστε και εφαρμόστε τους Κανόνες Δεοντολογίας και τους Όρους Χρήσηςπριν δημοσιεύσετε.

HTML και Joomla

HTML και Joomla

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την swan » 17 Μάι 2014, 15:12

Υπάρχει τρόπος μέσα από το Joomla να γράψω και html; Αν ναι, πώς γίνεται;
swan

Re: HTML και Joomla

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την angelis » 17 Μάι 2014, 16:43

Για να γράψεις κώδικα HTML,CSS, Javascript και να εμφανίζεται στην ιστοσελίδα θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις ένα plugin για την εισαγωγή κώδικα.
Δες το link
http://extensions.joomla.org/extensions/core-enhancements/coding-a-scripts-integration/custom-code-in-content
Άβαταρ μέλους
angelis
Star

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την swan » 18 Μάι 2014, 21:43

Ευχαριστώ πολύ!
swan

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την Tassos10 » 23 Δεκ 2014, 02:03

Την ίδια κάπως απορία έχω και εγώ. Επειδή προσπαθώ τώρα να μάθω και λίγο HTML και να γράφω κάποια πράγματα στις σελίδες.
Θέλω να βάλω ένα javascirpt σε μια σελίδα, πως το κάνω;
Βασικά θέλω να βάλω ένα τέτοιο πράγμα : https://www.muses.org/setup ένα radio για ένα σταθμό. Αυτή η σελίδα μου δίνει και τον κώδικα, αν τον βάλω όμως μέσα στο body tag δεν το εμφανίζει. :(
Μπορεί κάποιος παρακαλώ πολύ να μη βοηθήσει - καθοδηγήσει;
Θα το εκτιμούσα & θα με διευκόλυνε ιδιαίτερα.
Ευχαριστώ πολύ!
Tassos10

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την angelis » 23 Δεκ 2014, 11:40

Θα χρειαστείς ένα πρόσθετο εισαγωγής κώδικα HTML, Javascript,CSS,PHP. Θα δημιουργήσεις ένα module Custom HTML που μέσα εκεί θα βάλεις τον κώδικα που σου δίνει η ιστοσελίδα.
Θα σου προτείνω το Sourcerer.
http://extensions.joomla.org/extensions/extension/core-enhancements/coding-a-scripts-integration/sourcerer
Άβαταρ μέλους
angelis
Star

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την Tassos10 » 23 Δεκ 2014, 12:05

Αυτό ακριβώς με παραξενεύει. Οκ με αυτά τα πρόσθετα modules plugins πως τα λένε στο joomla που τα προσθέτεις βάζεις τον κώδικα και λειτουργούν όλα οκ.
Εγώ τώρα θέλω κάτι άλλο, θέλω να κάνω μια δική μου σελίδα ( να τη δημιουργήσω εγώ ) με html και θέλω σε αυτή να βάλω τον παραπάνω κώδικα. Όμως αν τον βάλω μέσα στο dody tag όπως λέω, δε παίζει. Σε μια απλή σελίδα html πως θα βάλω κάτι τέτοιο; Αυτό είναι το ερώτημα μου. Ο JavaScript κώδικας ( αν δε κάνω λάθος ) σε εμένα στην απλή σελίδα html γιατί δε παίζει και στο joomla παίζει;
Tassos10

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την pcrikos » 23 Δεκ 2014, 14:38

Οι ρυθμίσεις ασφαλείας του joomla και των editors ευθύνονται για το ότι δε μπορεί να μπει js σε articles κτλ.
Υπάρχει απλή λύση, δες το παρακάτω:

http://help.ecwid.com/customer/portal/a ... -in-joomla
Άβαταρ μέλους
pcrikos

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την Tassos10 » 23 Δεκ 2014, 14:41

Συγνώμη αν δεν έχω γίνει ακόμη κατανοητός.
Ξεχάστε το joomla. Πέρα από το joomla σε μια απλή σελίδα που κάνε εγώ π.χ.
Κώδικας: Επιλογή όλων
<html>
        <head>
                <meta charset = "UTF-8">
                <title> Καλώς ορίσατε. :) </title>

</head>

<body>

<p><font size=5>Καλώς ήρθατε στο Web Radio</font></p>

</body>
</html>

στην παραπάνω, πως γίνεται να βάλω αυτό το script και να παίζει; Αυτό θέλω.
Ευχαριστώ.
Tassos10

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την pcrikos » 23 Δεκ 2014, 20:25

πρέπει να συνδεθείς με ftp.

και να μεταφέρεις σε κάποιο folder της αρεσκείας σου ένα αρχείο με το παραπάνω περιεχόμενο (όποιο δλδ εσύ επιθυμείς). Εναλλακτικά, γίνεται και μέσα από τον file manager που σου παρέχει χαχα ο πάροχός σου. (cpanel και plex έχουν file managers).

Μετά, αν το κρίνεις απαραίτητο, για να το συνδέσεις με το joomla, πρέπει να φτιάξεις στο menu ένα link (external link ή κάτι τέτοιο).
Άβαταρ μέλους
pcrikos

Επιστροφή στoν HTML / XHTML / CSS / JavaScript

Συνδεδεμένα μελη

Συνδεδεμένοι: Δεν υπάρχουν συνδεδεμένα μέλη.