Κάθε ερώτημα πρέπει να περιλαμβάνει σύνδεσμο προς τον ιστότοπο όπου εμφανίζεται το συζητούμενο ζήτημα. Καμία δημοσίευση που περιλαμβάνει σύνδεσμο προς ιστότοπο για σχολιασμό ή επίλυση προβλήματος δεν πρόκειται να διαγραφεί ό,τι κι αν συνεπάγεται αυτό για τα αποτελέσματα των μηχανών αναζήτησης ή τις σχέσεις με τους πελάτες σας. Διαβάστε τους κανόνες δεοντολογίας πριν δημοσιεύσετε.

Intranet

Ερωτήματα από χρήστες άλλων cms, που θέλουν να μάθουν αν το joomla καλύπτει τις ανάγκες τους.

Intranet

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την Angelaki » 07 Ιούλ 2016, 23:45

Καλησπέρα,
θα ήθελα τα φώτα - βοήθεια σας. Θέλω να στήσω στην υπηρεσία μου ένα intranet site με κάποια καλούδια. Π.Χ.
1) Active Directory πιστοποίηση
2) μελλοντική υλοποίηση SSO (στην υπηρεσία) και θέλω να μπορώ να το εντάξω.
3) Δημιουργία group και ρόλων για το κάθε group.
4) Wiki - Knowledge base (Να μπορούν οι προϊστάμενοι να ελέγχουν - δημιουργούν υποκατηγορίες και οι απλοί υπάλληλοι να αναρτούν τα δικά τους. π.χ. Υπάρχει η κατηγορία τμήμα Γραμματείας. Εκεί υπάρχει υποκατηγορία Διαδικασίες. Μέσα στις διαδικασίες υπάρχει το κείμενο Άδεια υπαλλήλου που περιγράφεται η διαδικασία που ακολουθεί ο υπάλληλος για να πάρει άδεια. (το τμήμα Γραμματείας το φτιάχνει ο admin, το Διαδικασίες ο προϊστάμενος τμήματος και τις οδηγίες ο Υπάλληλος.
5) Στο Wiki - Knowledge base καλό θα είναι να υπάρχει και μία κατηγορία private ανά τμήμα με πρόσβαση σε όσους ανήκουν στο ανάλογο group.
6) Ύπαρξη forum για να επικοινωνούν οι υπάλληλοι.
7) Ύπαρξη instant messaging με δυνατότητα να στείλεις μήνυμα shout, group, private
8) Δυνατότητα παρακολούθησης επαναλαμβανόμενων workflow.
9) To-do list για κάθε τμήμα αλλά και προσωπικό.
10) Ημερολόγιο που θα εμφανίζονται άρθρα εκδηλώσεων (παρουσιάσεις που γίνονται στους υπαλλήλους)
11) Το site θα μπορεί να το βλέπει μόνο όποιος έχει κάνει είσοδο και έχει πιστοποιηθεί από τον Active directory.

Αυτά για αρχή. καταλαβαίνω πως πολλά από αυτά δλδ όλα είναι extensions.

1) Μπορώ να χρησιμοποιήσω το joomla για όλα τα παραπάνω ή να πάω σε κάτι άλλο π.χ. Wordpress, Open source κάτι;
2) Αν με καλύπτει το Joomla μπορείτε να μου προτείνετε extensions και θέμα; Κατά προτίμηση free αλλά και με πληρωμή αν έχει αυτό που μου χρειάζεται.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και συγνώμη για το μεγάλο κείμενο.
Angelaki

Re: Intranet

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την l.chalk » 08 Ιούλ 2016, 10:29

Καλημέρα,
το project σου είναι αρκετά πολύπλοκο αλλά μπορεί να υλοποιηθεί με το Joomla καλύπτοντας τα περισσότερα από αυτά που ζητάς.
Το πρόβλημα είναι ότι όλοι οι εμπλεκόμενοι, είτε διαχειριστές, είτε χρήστες θα πρέπει να είναι εξοικειωμένοι ή εκπαιδευμένοι στην όλη διαδικασία και να θέλουν να την χρησιμοποιήσουν.
Σε αυτό το σημείο σύμφωνα με την εμπειρία μου "σκοντάφτουν" ανάλογες υλοποιήσεις και συνήθως εγκαταλείπονται.
Αν παρόλα αυτά έχεις ξεπεράσει τα παραπάνω εμπόδια τότε με σχετική εμπειρία μπορείς να το φτιάξεις.
Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι τι σχέση έχει το intranet με την ιστοσελίδα που θέλεις να φτιάξεις.
Έχεις internet μέσω intranet για την προβολή της σελίδας; ή έχεις server μέσα στο intranet ο οποίος θα φιλοξενεί την ιστοσελίδα;
Αν έχεις server τι λειτουργικό έχει; Το λέω γιατί αν είναι windows server με IIS θα έχεις "θεματάκια" . Το Joomla δεν πολύ αγαπά τα wndows ή το ανάποδο.
Αν το υλοποιήσεις με internet και web host server θα πρέπει να γνωρίζεις τα σχετικά περί ασφάλειας εάν και εφόσον γίνεται διακίνηση αρχείων με διαβαθμισμένο περιεχόμενο.

1- Ναι
2- Δεν γνωρίζω
3- Ναι, Community Builder
4 και 5- Nαί, κάνε αναζήτηση στο JED.
6- Ναι, με το KUNENA
7- Ναι, κάνε αναζήτηση στο JED για shoutbox.
8- Δεν γνωρίζω
9- Ναι
10- Ναι, με το jevents
11- Nαι με προυποθέσεις
Άβαταρ μέλους
l.chalk

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την Volga » 08 Ιούλ 2016, 11:58

Και το 2 γίνεται. Το έχουμε κάνει εμείς με custom Plugin που παρακάμπτει τη διαδικασία εισόδου με το κλασσικό joomla για να μπορούν οι πελάτες να μπαίνουν σε κάθε Site-υπηρεσία που προσφέρει η εταιρία.

Από οτι βλέπω όμως υπάρχουν και έτοιμες λύσεις πλέον
http://extensions.joomla.org/extension/jmapmyldap-tools
Άβαταρ μέλους
Volga
Star Star Star Star

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την pcrikos » 08 Ιούλ 2016, 13:57

Επίσης:

Joomla! has had a native LDAP library, JLDAP Joomla 2.5 (changed to JClientLDAP in Joomla 3.x) and a native LDAP authentication plugin. This allows Joomla! to authenticate against LDAP systems out of the box: to configure, go to the Plugin Manager and enable and edit the Authentication - LDAP plugin.
Άβαταρ μέλους
pcrikos
Star Star Star Star Star

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την Χάρης_Α » 08 Ιούλ 2016, 15:50

Επίσης -προτείνω- σε περιπτώσεις σύνθετων και απαιτητικών projects, τα επί μέρους αιτήματα να συνοδεύονται απο αντίστοιχα on line παραδείγματα, ώστε και οι απαντήσεις να είναι -όσο το δυνατόν- ρεαλιστικές και "to the point"…
joomla.gr - Η επίσημη σελίδα της Ελληνικής κοινότητας υποστήριξης του JOOMLA!
joomla.gr/FreeTemplates - Δωρεάν joomla templates απο το JOOMLA.GR
[ joomla! = Όλοι μαζί! ]
Άβαταρ μέλους
Χάρης_Α
Διαχειριστής
Star Star
Maths , Joomla! website design

Επιστροφή στoν Μου κάνει το Joomla?

Συνδεδεμένα μελη

Συνδεδεμένοι: Bing [Bot]