Κάθε ερώτημα πρέπει να περιλαμβάνει σύνδεσμο προς τον ιστότοπο όπου εμφανίζεται το συζητούμενο ζήτημα. Καμία δημοσίευση που περιλαμβάνει σύνδεσμο προς ιστότοπο για σχολιασμό ή επίλυση προβλήματος δεν πρόκειται να διαγραφεί ό,τι κι αν συνεπάγεται αυτό για τα αποτελέσματα των μηχανών αναζήτησης ή τις σχέσεις με τους πελάτες σας. Διαβάστε τους κανόνες δεοντολογίας πριν δημοσιεύσετε.

Από vbulletin σε joomla γίνετε??

Ερωτήματα από χρήστες άλλων cms, που θέλουν να μάθουν αν το joomla καλύπτει τις ανάγκες τους.

Από vbulletin σε joomla γίνετε??

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την dimitris_p » 09 Μάι 2014, 03:09

Καλησπέρα σας, έχω μερικές ερωτήσεις.

Έχω ένα site σε vbulletin και θέλω να ρωτήσω λόγο που δεν είμαι ευχαριστημένος και δεν θα τους ξανά δώσω φράγκο, πόσο εύκολη είναι η μεταφορά στο joomla? Θα υπάρχουν τίποτε απώλειες σε μηνύματα πχ? Η βάση του είναι περίπου 120 mb αυτή την στιγμή.

Από πλευράς forum τι δυνατότητες υπάρχουν σε κάτι που να είναι παραπλήσιο της vbulletin? πχ kunena δεν θα ήθελα καθώς το έχω δοκιμάσει παλιά και δεν καλύπτει της ανάγκες μου.

Ευχαριστώ.
dimitris_p

Re: Από vbulletin σε joomla γίνετε??

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την l.chalk » 09 Μάι 2014, 08:55

Καλημέρα,
το vBulletin είναι forum software και το joomla είναι cms.
Άρα δεν μιλάμε για convert σε Joomla αλλά για forum συμβατό με το Joomla.

Από πλευράς συμβατότητας υπάρχει το kunena αλλά όπως είπες και εσύ δεν σου κάνει.
Μετά μπορείς να πας στην λύση του γεφυρωμένου forum phpBB με το Joomla (όπως είναι το αυτό του joomla.gr).
Αλλά και πάλι δεν νομίζω πως θα σε καλύψει.

Ρίξε και μία ματιά στο JED αλλά και πάλι δύσκολα θα βρεις κάτι καλό.
http://extensions.joomla.org/extensions ... tion/forum

Αν τελικά βρεις Joomla forum που να σου κάνει, θα συναντήσεις αρκετά προβλήματα με το convert από το vBulletin.

Σε κάθε περίπτωση θεωρώ ότι είναι ένα δύσκολο εγχείρημα με αβέβαια αποτελέσματα ως προς την πλήρη συμβατότητα!
Άβαταρ μέλους
l.chalk

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την dimitris_p » 09 Μάι 2014, 11:41

Η vbulletin εχει 2 version. Η μια είναι το απλό που περιλαμβάνει μόνο το forum όπως σωστά είπες και υπάρχει και η Suite που περιλαμβάνει CMS και ενσωματωμένο forum.

Eγω έχω αγοράσει την Suite.
Aρα ψαχνω για convert από vbulletin σε joomla αν υπαρχει.
dimitris_p

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την dimitris_p » 10 Μάι 2014, 17:23

Mε λίγο ψάξιμο είδα ότι υπαρχει αυτό εδώ. http://extensions.joomla.org/extensions ... dges/11440 θα το επιχειρήσω για δοκιμή σε test server να δω τι θα γίνει!
dimitris_p

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την dimitris_p » 17 Μάι 2014, 23:31

Eχει κάποιος δοκιμάσει μήπως αυτό το extensions για να μου περιγράψει τα βήματα που πρέπει να κάνω???
dimitris_p

Επιστροφή στoν Μου κάνει το Joomla?

Συνδεδεμένα μελη

Συνδεδεμένοι: Bing [Bot]