Κάθε ερώτημα πρέπει να περιλαμβάνει σύνδεσμο προς τον ιστότοπο όπου εμφανίζεται το συζητούμενο ζήτημα. Καμία δημοσίευση που περιλαμβάνει σύνδεσμο προς ιστότοπο για σχολιασμό ή επίλυση προβλήματος δεν πρόκειται να διαγραφεί ό,τι κι αν συνεπάγεται αυτό για τα αποτελέσματα των μηχανών αναζήτησης ή τις σχέσεις με τους πελάτες σας. Διαβάστε τους κανόνες δεοντολογίας πριν δημοσιεύσετε.

Πολυγλωσσικο eshop με 5 γλώσσες

Ερωτήματα από χρήστες άλλων cms, που θέλουν να μάθουν αν το joomla καλύπτει τις ανάγκες τους.

Πολυγλωσσικο eshop με 5 γλώσσες

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την blademyc » 03 Μαρ 2016, 21:14

Γεια σας !
Εχω ασχοληθεί εδω και χρονια με το joomla το virtuemart και άπειρα components modules plugins.
Προσφατα χρειαστικα να φτιαξω ενα πολυγλωσσικο eshop με 5 γλωσες. Με migration αντε και τα καταφέρνω να φτιαξω τα Ελληνικα απο το υπαρχον 2.5 joomla που τελειώσαμε μόλις πριν ενα χρόνο.
Οι ερωτησεις ειναι πολλες καταρχας μια αριστη δουλειά ενος χρονου με ολα τα προσθετα πληρομενα αρκετα ειναι obsolete. Βεβαια καταλάβω οτι ενα site δεν χρειαζετε μονο να περνεις παραγγελίες αλλα και συντήρηση, κατι που οι περισσότεροι πελατες δεν το καταλαβενουν...
Τρομάζω με το γεγονός οτι οι γλωσες ειναι 5 και θυμαμε ποσο ευκολα ηταν παλια με το joomfish, επίσης ενας φιλος μου περιεγραφε ποσο εύκολα ηταν σε μια αλλη πλατφόρμα.
Κατι αλλο που με απασχολούσε ηταν οτι στην συντήρηση και τις ασυμβατοτητες που διμιουργουνται με ολα τα πρόσθετα που ειναι απαραίτητα, τις περισσότερες φορες δεν τις πληρώνομαι αλλα το κανα για να αποφύγω μελοντικα προβλήματα και ολο αυτο με εχει κουράσει απίστευτα.

Αισθάνεστε κιαλλοι ετσι ? Συμβουλες ?
blademyc

Re: Πολυγλωσσικο eshop με 5 γλώσσες

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την ribo1972 » 03 Μαρ 2016, 21:46

blademyc έγραψε:Γεια σας !
Εχω ασχοληθεί εδω και χρονια με το joomla το virtuemart και άπειρα components modules plugins.
Προσφατα χρειαστικα να φτιαξω ενα πολυγλωσσικο eshop με 5 γλωσες. Με migration αντε και τα καταφέρνω να φτιαξω τα Ελληνικα απο το υπαρχον 2.5 joomla που τελειώσαμε μόλις πριν ενα χρόνο.
Οι ερωτησεις ειναι πολλες καταρχας μια αριστη δουλειά ενος χρονου με ολα τα προσθετα πληρομενα αρκετα ειναι obsolete. Βεβαια καταλάβω οτι ενα site δεν χρειαζετε μονο να περνεις παραγγελίες αλλα και συντήρηση, κατι που οι περισσότεροι πελατες δεν το καταλαβενουν...
Τρομάζω με το γεγονός οτι οι γλωσες ειναι 5 και θυμαμε ποσο ευκολα ηταν παλια με το joomfish, επίσης ενας φιλος μου περιεγραφε ποσο εύκολα ηταν σε μια αλλη πλατφόρμα.
Κατι αλλο που με απασχολούσε ηταν οτι στην συντήρηση και τις ασυμβατοτητες που διμιουργουνται με ολα τα πρόσθετα που ειναι απαραίτητα, τις περισσότερες φορες δεν τις πληρώνομαι αλλα το κανα για να αποφύγω μελοντικα προβλήματα και ολο αυτο με εχει κουράσει απίστευτα.

Όσο αφορά το πολύγλωσσο όσο εύκολο ήταν με το joomfish άλλο τόσο εύκολο είναι και με το core του joomla και μάλιστα καλύτερα θα έλεγα. Τώρα όσο για τις ασυμβατότητες σε κάποια πρόσθετα, λύση υπάρχει. Σίγουρα τρώει χρόνο αλλά ο χρόνος μειώνετε όταν μαθαίνεις όλο και περισσότερα πράγματα, και αποκτάς εμπειρία. Και προσωπικά έχω μάθει κι άλλα πράγματα εκτός joomla που με βοηθάνε και στο joomla. Η γνώμη μου γενικώς είναι ότι όποιος βαριέται και απλώς θέλει να λέει ότι φτιάχνει μια ιστοσελίδα μπορεί να πάει στο Wordpress. Προσωπικά έχω εκμηδενίσει τα προβλήματα εκτός αν δημιουργηθεί κάποιο bug σε κάποια έκδοση το οποίο θα φτιαχτεί στην επόμενη.
Άβαταρ μέλους
ribo1972
Star

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την Volga » 04 Απρ 2016, 09:52

blademyc έγραψε:Κατι αλλο που με απασχολούσε ηταν οτι στην συντήρηση και τις ασυμβατοτητες που διμιουργουνται με ολα τα πρόσθετα που ειναι απαραίτητα, τις περισσότερες φορες δεν τις πληρώνομαι αλλα το κανα για να αποφύγω μελοντικα προβλήματα και ολο αυτο με εχει κουράσει απίστευτα.

Είχα την ίδια άποψη με εσένα παλαιότερα. ΟΧΙ Φίλε μου όμως. Να τις πληρώνεσαι! Να εξηγείς στον μάγκα που θέλει 5γλώσσες σε eshop οτι ούτε το ΠΛΑΙΣΙΟ δεν το προσφέρει, και πως υπάρχουν τεράστιες δυσκολίες και κυρίως χρονοβόρες διαδικασίες με αρκετή "χαμαλοδουλειά". Να τα σκάσει λοιπόν.
Δε θα κάθεσαι να βγάζεις τα μάτια σου εσύ γιατί ο άλλος θέλει να το παίξει "παγκόσμιος". Και στην τελική για να έχει 5 γλώσσες σημαίνει οτι το κοινό του είναι τεράστιο. Μη μασάς και μην ντρέπεσαι να υπερασπιστείς τη δουλειά σου. Και ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΤΣΑΜΠΑ. Χαλάς και εσένα και χαλάς και τη δουλειά. Μπορεί εσύ να λες έλα μωρε σιγά. Αλλά δεν είναι έτσι. Και εγώ οταν παω να αλλάξω λάδια στο αμάξι, απλή δουλειά είναι αλλά δεν θυμάμαι κανένα συνεργείο να μου είπε "έλα μωρέ σιγά"... τα έσκασα!
Άβαταρ μέλους
Volga

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την Χάρης_Α » 04 Απρ 2016, 10:17

Volga έγραψε:Είχα την ίδια άποψη με εσένα παλαιότερα. ΟΧΙ Φίλε μου όμως. Να τις πληρώνεσαι! Να εξηγείς στον μάγκα που θέλει 5γλώσσες σε eshop οτι ούτε το ΠΛΑΙΣΙΟ δεν το προσφέρει, και πως υπάρχουν τεράστιες δυσκολίες και κυρίως χρονοβόρες διαδικασίες με αρκετή "χαμαλοδουλειά". Να τα σκάσει λοιπόν.

"Φορτωμένο" σε βρίσκω…
Άβαταρ μέλους
Χάρης_Α
Διαχειριστής
Star Star
Maths , Joomla! website design

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την Volga » 04 Απρ 2016, 11:13

χαχαχα ειμαι γιατί την έχω πατήσει ουκ ολίγες φορές...
και στην τελική βγήκα και "αχάριστος"... οπότε οχι φίλε. Να πληρώνεσαι ακόμη και για το οτι αναβάθμισες τα components. Ετσι είναι και σε όποιον αρέσει. Ο τσάμπας πέθανε!
Άβαταρ μέλους
Volga

Επιστροφή στoν Μου κάνει το Joomla?

Συνδεδεμένα μελη

Συνδεδεμένοι: csts, leva