Κάθε ερώτημα πρέπει να περιλαμβάνει σύνδεσμο προς τον ιστότοπο όπου εμφανίζεται το συζητούμενο ζήτημα. Καμία δημοσίευση που περιλαμβάνει σύνδεσμο προς ιστότοπο για σχολιασμό ή επίλυση προβλήματος δεν πρόκειται να διαγραφεί ό,τι κι αν συνεπάγεται αυτό για τα αποτελέσματα των μηχανών αναζήτησης ή τις σχέσεις με τους πελάτες σας. Διαβάστε τους κανόνες δεοντολογίας πριν δημοσιεύσετε.

Δημιουργία site με Joomla or Wordpress

Ερωτήματα από χρήστες άλλων cms, που θέλουν να μάθουν αν το joomla καλύπτει τις ανάγκες τους.

Δημιουργία site με Joomla or Wordpress

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την ditiel » 13 Απρ 2016, 23:32

Καλησπέρα σας.
Έχω κάνει πριν από 2 χρόνια ένα site με προσωπικό περιεχόμενο με το joomla. Μπορώ να πω ότι ξέρω τα βασικά του joomla και επεμβαίνω και στον κώδικα (html).
Θέλω να ξεκινήσω ξανά και να κάνω ένα καινούριο site και αναρωτιέμαι με αυτά που διαβάζω αν πρέπει να το κάνω σε joomla or wordpress. Ο λόγος είναι ότι θέλω το site εκτός από σταθερό περιεχόμενο, να έχει και σχόλια χρηστών / blogs, να έχει εύκολο seo,... όπου έχω διαβάσει στο internet ότι το wordpress είναι καλύτερο και πιο εύκολο σε αυτά. Ισχύει αυτό ή μπορώ εύκολα και στο joomla να έχω σχόλια χρηστών και να δημιουργήσω φιλικό seo; Πάντως ένα πλεονέκτημα του wordpress είναι μπορώ να δημοσιεύσω το site δωρεάν (στη περίπτωση που θέλω ένα προσωπικό site όπου δεν με πειράζει αν θα έχει δικό του domain).
Φυσικά έχω ασχοληθεί με το joomla και το γνωρίζω, αλλά θα ήθελα να ξέρω αν μπορώ εύκολα να βάλω τα παραπάνω στο site. Βέβαια εδώ που γράφω πιστεύω ότι θα υποστηρίξετε το joomla αλλά θέλω να ξέρω γιατί έχω ζαλιστεί με όσα έχω διαβάσει όπου άλλοι υποστηρίζουν το joomla και άλλοι το wordpress.
Σας ευχαριστώ πολύ. :-\ ::bigeyes:: ::wave::
ditiel

Re: Δημιουργία site με Joomla or Wordpress

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την Χάρης_Α » 14 Απρ 2016, 06:05

ditiel έγραψε:...Ο λόγος είναι ότι θέλω το site εκτός από σταθερό περιεχόμενο, να έχει και σχόλια χρηστών / blogs, να έχει εύκολο seo,... Πάντως ένα πλεονέκτημα του wordpress είναι μπορώ να δημοσιεύσω το site δωρεάν (στη περίπτωση που θέλω ένα προσωπικό site όπου δεν με πειράζει αν θα έχει δικό του domain)...

Αν ερμηνεύω σωστά τις προθέσεις σου,
και αν πρέπει να επιλέξω ένα από τα δυο cms,
-εκτιμώντας την κατάσταση-
σου προτείνω wordpress…
joomla.gr - Η επίσημη σελίδα της Ελληνικής κοινότητας υποστήριξης του JOOMLA - Απευθυνθείτε στους Eιδικούς!
joomla.gr/FreeTemplates - Δωρεάν joomla templates απο το JOOMLA.GR
[ joomla! = Όλοι μαζί! ]
Άβαταρ μέλους
Χάρης_Α
Διαχειριστής
Star Star
Maths , Joomla! website design

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την l.chalk » 14 Απρ 2016, 07:47

Θα συμφωνήσω και εγώ, από την στιγμή που θέλεις καθαρά blog + δωρεάν subdomain.wordpress.com + καλό seo, είναι καλύτερα να ασχοληθείς με το wordpress.
Γρήγορα, εύκολα, καλό αποτέλεσμα και δωρεάν!
Άβαταρ μέλους
l.chalk

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την Volga » 14 Απρ 2016, 09:41

Καλημέρα. Είμαι εδώ για να σου καταρρίψω την κάθε σου σκέψη :)

ditiel έγραψε:να έχει και σχόλια χρηστών / blogs

Φυσικά και μπορείς να έχεις σχόλια χρηστών στο Joomla.
Υπάρχουν 2 components δωρεάν τα οποία έχω χρησιμοποιήσει και μπορώ να πω οτι δουλεύουν άψογα.

1. Disquss Comments
http://extensions.joomla.org/extensions/extension/social-web/social-comments/disqus-comments

2. JComments
http://extensions.joomla.org/extensions/extension/contacts-and-feedback/articles-comments/jcomments

αλλά και γενικά μπορείς να δεις και να επιλέξεις ένα κάρο από δαυτά για να δεις ποιο σου ταιριάζει
[url]http://extensions.joomla.org/extensions/extension?searchall=comments&filter%5Btags%5D%5B%5D=&filter%5Bcore_catid%5D=&filter%5Bincludes%5D=&filter%5Bversions%5D=&filter%5Btype%5D=free&filter%5Bhasdemo%5D=&order=&filter%5Bnewupdated%5D=&filter%5Bscore%5D=&filter%5Bfavourites%5D=&dir=DESC&limitstart=0&controller=filter&view=extension&layout=list&Itemid=145&clearorders=0&clearfilters=1
[/url]

ditiel έγραψε:να έχει εύκολο seo,... όπου έχω διαβάσει στο internet ότι το wordpress είναι καλύτερο και πιο εύκολο σε αυτά

Αυτός που στο είπε αυτό, να ξέρεις οτι είναι ανίδεος ψεύτης ή απλά χαζός. Tο SEO το καθορίζει η ορθότητα οργάνωσης-παρουσίασης του template, οχι το CMS.
Παρόλαυτά όμως να ξέρεις οτι στη βασική πλέον δομή του Joomla από την έκδοση 3.0 όλα τα στοιχεία έμφανίζονται χρησιμοποιόντας το structure data (περισσότερες πληροφορίες: schema.org) κάνοντάς σκόνη το κάθε wordpress site.

Δυστυχώς βέβαια κάποιοι χρησιμοποιούν το K2 για την παρουσίαση των άρθρων τους με αποτέλεσμα να μην "γεύονται" αυτή τη δυνατότητα...

Σε κάθε περίπτωση

Αυτό που θέλω να πω ειναι το εξής. Φτιάξε ένα κενό Joomla και ένα κενο Wordpress γράψε το ίδιο άρθρο και στα 2 και έπειτα στην παρουσίαση κάνε δεξι κλικ view source και δες - συγκρινε τη δομή και του ενος και του άλλου.

Αυτό μονο. τιποτε άλλο.

ditiel έγραψε:Πάντως ένα πλεονέκτημα του wordpress είναι μπορώ να δημοσιεύσω το site δωρεάν (στη περίπτωση που θέλω ένα προσωπικό site όπου δεν με πειράζει αν θα έχει δικό του domain).

Είναι τεράστιο πλεονέκτημα αλλά με δεμένα χέρια. Δεν μπορείς να "πειράξεις" το theme, το περιβάλλον διαχείρισης έχει κομμένες επιλογές κλπ.

Υπάρχουν εταιρίες που δίνουν δωρεάν χώρο χωρίς "ανταλλάγματα". Πχ hostinger.gr

Ελπίζω να σε κάλυψα.
Άβαταρ μέλους
Volga

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την Χάρης_Α » 14 Απρ 2016, 09:58

Volga έγραψε:...Είμαι εδώ για να σου καταρρίψω την κάθε σου σκέψη :)

Έπεσες στην -γνωστή- παγίδα της σύγκρισης των cms... Κάτι που εγώ προσπάθησα να αποφύγω διακριτικά...
Τώρα βγάλτα πέρα μόνος...
joomla.gr - Η επίσημη σελίδα της Ελληνικής κοινότητας υποστήριξης του JOOMLA - Απευθυνθείτε στους Eιδικούς!
[ joomla! = Όλοι μαζί! ]
Άβαταρ μέλους
Χάρης_Α
Διαχειριστής
Star Star

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την pcrikos » 14 Απρ 2016, 10:25

Για χρήστες, ότι έχει συνηθίσει κανείς, νομίζω βολεύει.

Δομικά-προγραμματιστικά, το joomla θεωρώ ότι είναι πολύ ανώτερο.
Άβαταρ μέλους
pcrikos
Star Star Star Star Star

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την Volga » 14 Απρ 2016, 10:28

χαχα συζήτηση κάνουμε. Απλά μου αρέσει αυτό που λέω να το λέω με επιχειρήματα, γιατί με έχουν κουράσει οι γενικολογίες.

Διαβάζω σε forum - blogs για την ανωτερώτητα του Wordpress και προσπαθώ να δω κι εγώ καιρό τώρα σε τι πράγμα και σε ποιό τομέα αλλα πραγματικά δεν βρίσκω κάτι.

Έχω δουλέψει και στα 2 φτιάχνοντας δεκάδες templates αλλά δεν βρίσκω ανωτερότητα σε κάτι. Ούτε από τη μια ούτε από την άλλη. Σε κάποια πράγματα υπερέχει το ένα σε κάποια το άλλο. Αλλά μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι να μιλάμε για ανωτερώτητα Wordpress σε SEO. Τo SEO δεν ειναι κανα μαγικό javascript που πάει βόλτα το site σητν κορυφή της Google. Το SEO το καθορίζει η δομή που θα οργανώσει ο χρήστης και η λογική σχεδίασης του template.

Απλά αυτή τη στιγμή αυτά που έχει ήδη έτοιμα το Joomla, στο Wordpress πρέπει να εγκαταστήσεις Plugin για να στα κάνει. Σε κάθε περίπτωση όμως θα υπάρχει το ίδιο αποτέλεσμα.
Άβαταρ μέλους
Volga

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την Χάρης_Α » 14 Απρ 2016, 10:35

Volga έγραψε:Έχω δουλέψει και στα 2 φτιάχνοντας δεκάδες templates

Πςςςςς....
[ joomla! = Όλοι μαζί! ]
Άβαταρ μέλους
Χάρης_Α
Διαχειριστής
Star Star

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την Volga » 14 Απρ 2016, 13:15

haris_a έγραψε:Πςςςςς....

χαχαχαχαχα ::sofunny::
Άβαταρ μέλους
Volga

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την ditiel » 14 Απρ 2016, 14:36

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις.
Πάντα υπάρχει διαμάχη μεταξύ joomla και wordpress.
Σίγουρα και με τα δύο εργαλεία μπορείς να κάνεις καλή δουλειά.
ditiel

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την ditiel » 14 Απρ 2016, 14:45

Αν κατεβάσω τo Joomla ποια έκδοση να πάρω;
ditiel

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την Χάρης_Α » 14 Απρ 2016, 16:22

Την πιο πρόσφατη...
[ joomla! = Όλοι μαζί! ]
Άβαταρ μέλους
Χάρης_Α
Διαχειριστής
Star Star

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την ditiel » 15 Απρ 2016, 09:30

Ευχαριστώ πολύ.
ditiel

Επιστροφή στoν Μου κάνει το Joomla?