Κάθε ερώτημα πρέπει να περιλαμβάνει σύνδεσμο προς τον ιστότοπο όπου εμφανίζεται το συζητούμενο ζήτημα. Καμία δημοσίευση που περιλαμβάνει σύνδεσμο προς ιστότοπο για σχολιασμό ή επίλυση προβλήματος δεν πρόκειται να διαγραφεί ό,τι κι αν συνεπάγεται αυτό για τα αποτελέσματα των μηχανών αναζήτησης ή τις σχέσεις με τους πελάτες σας. Διαβάστε τους κανόνες δεοντολογίας πριν δημοσιεύσετε.

joomla η wordpress για e-eshop?

Ερωτήματα από χρήστες άλλων cms, που θέλουν να μάθουν αν το joomla καλύπτει τις ανάγκες τους.

joomla η wordpress για e-eshop?

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την george t. » 21 Φεβ 2017, 01:58

Καλησπέρα.. Θα ήθελα να φτιάξω ένα site τύπου e-food με πολύ λίγα καταστήματα για μια μικρή κοινωνία.. έχω ασχοληθεί αρκετά με joomla (αν κ πάει καιρός) όμως πάρα πολύ λίγο με virtuemart.. το πιο σημαντικό που έχω στο μυαλό μου κ δεν ξέρω ακόμη πως να το κάνω είναι να βάλω τα καταστήματα σε μια σελίδα που να δείχνει ποια είναι ανοιχτά την συγκεκριμένη ώρα κ ποια κλειστά..Γνωρίζει κανείς κάποιο πρόσθετο για να γίνει αυτό? Κ γενικά η γνώμη σας είναι να γίνει με joomla η με wordpress? Βλέπω γενικά ενα θεμετακι σε joomla e-shops στο θέμα τον ειδοποιήσεων των παραγγελιών κ δεν ξέρω αν φταίνε η χρήστες η το joomla.. Σας ευχαριστω
george t.

Re: joomla η wordpress για e-eshop?

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την Emmanouil » 21 Φεβ 2017, 14:08

Ανοίγεις μεγάλο θέμα φίλε μου. Πολύ γρήγορα θα σου πω πως και με τα δύο συστήματα για να πετύχεις λειτουργικότητα τέτοιου είδους θα χρειαστείς και custom αλλαγές. Δύσκολα δηλαδή θα βρεις κάτι out of the box.

To virtuemart από τη φύση του παρέχει δυνατότητα multi vendor store, για το woocommerce πρέπει να αγοράσεις εξτρά plugin.

Έχοντας δουλέψει και με τα δύο αυτό που με κέρδισε είναι το virtuemart λόγω των πολλών δυνατοτήτων που δίνει εξαρχής αλλά και στο θέμα των αλλαγών που μπορείς να κάνεις εύκολα και με ασφάλεια κάνοντας χρήση overrides.

Το woocomerce από την άλλη μου βγάζει μια πιο εμπορική αίσθηση τόσο στο promotion του όσο και στη λειτουργία του. Παρέχει μεν ευκολία αλλά αν δεις τη βάση δεδομένων του θα πάθεις μικρό εγκεφαλικό.

Από κει και πέρα είναι θέμα γούστου αλλά και εμπειρίας γιατί κακά τα ψέματα αν μάθεις ένα σύστημα όλα τα άλλα μετά είναι πιο εύκολα γιατί πάνω κάτω κάνουν τα ίδια.

Ένα από τα μεγαλύτερα sites φαγητού πάντως στην Ελλάδα είναι στημένο σε virtuemart (μη με ρωτήσεις πιο δεν μπορώ να πω δυστυχώς).
Άβαταρ μέλους
Emmanouil

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την george t. » 21 Φεβ 2017, 20:48

Emmanouil θα σου πω πως περιπου σκεφτομαι να το κανω κ αν μπορεις να με βοηθησεις γτ εχω αρκετο καιρο να ασχοληθω με joomla.. Σκεφτομαι να κανω την αρχικη σελιδα και me subdomains την σελιδα καθε καταστηματος.. Η αρχικη δεν θα ειναι καν e-shop.. Θα περιεχει links ολων των καταστηματων κ οπως το εχω στο μυαλο μου με το που μπαινεις θα εχει κατι σαν slider που να επιλεγεις π.χ αν θελεις π.χ να φας ζυμαρικα, σουβλακι, κοτοπουλο κτλπ.. κ θα σε πηγαινει στην ανάλογη κατηγορια που ομως εκει θελω να φαινεται ποια καταστηματα ειναι ανοιχτα κ ποια οχι.. Αυτα ειναι τα πιο βασικα για μενα να δω αν γινονται κ πως πριν αρχισω.. Μετα το θεμα ειναι ο τροπος παραγγελιας που κ παλι δεν ξερω ποιος ειναι καλυτερος σε joomla και πανω απο ολα πιο σταθερος για να μην χανονται παραγγελιες.. virtuemart? k2? κατι αλλο? Αν μπορεις να μου πεις εσυ σαν pro λογικα χειριστης joomla τι θα χρησιμοποιουσες για να τα κανεις αυτα.. Σ ευχαριστω..
george t.

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την tednikos » 22 Φεβ 2017, 17:19

Αυτό που θέλεις να κάνεις george t. το έχω κάνει στη "γειτονιά μου" σε opencart με αρκετή custom δουλειά. Δεν σου λέω με αυτό να πας στο εν' λογω cms, αλλά σίγουρα θα χρειαστεί και από σένα παρεμβάσεις σε ότι επιλέξεις.
Υπάρχουν πάντως πρότυπα ελάχιστα βέβαια σε wordpress που είναι έτοιμα για τη δουλειά αυτή. Σε joomla κάτι έτοιμο δυστυχώς δεν γνωρίζω να υπάρχει.
Και για να κλείσω τη μεγάλη παρένθεση που εκανα, επειδή το θέμα το έχω ψαγμενο εδώ και πάρα πολύ καιρό, θα σου πρότεινα ιδιαιτερα αν δεν έχεις dedicated server, να στραφείς στην εταιρεία που προσφέρει την πλατφόρμα που "πατάει" το efood και άλλα παρόμοια site ανά την υφήλιο. Σου φιλοξενούν τη σελίδα και σου προσφέρουν ότι θέλεις από υποστήριξη.
Άβαταρ μέλους
tednikos
Star Star

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την george t. » 22 Φεβ 2017, 17:40

tednikos καταρχην σε ευχαριστω για την απαντηση.. Αν σου ειναι ευκολο μπορεις να μου στειλεις ενα τετοιο template wordpress για να το δω?
george t.

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την Verorama.gr » 10 Ιούλ 2017, 12:54

Ένα τέτοιο template θα ενδιέφερε κι εμένα.
Verorama.gr
Κοσμήματα,Ρολόγια

Επιστροφή στoν Μου κάνει το Joomla?

Συνδεδεμένα μελη

Συνδεδεμένοι: csts, leva