Κάθε ερώτημα πρέπει να περιλαμβάνει σύνδεσμο προς τον ιστότοπο όπου εμφανίζεται το συζητούμενο ζήτημα. Καμία δημοσίευση που περιλαμβάνει σύνδεσμο προς ιστότοπο για σχολιασμό ή επίλυση προβλήματος δεν πρόκειται να διαγραφεί ό,τι κι αν συνεπάγεται αυτό για τα αποτελέσματα των μηχανών αναζήτησης ή τις σχέσεις με τους πελάτες σας. Διαβάστε τους κανόνες δεοντολογίας πριν δημοσιεύσετε.

site με αυτόματο περιεχόμενο - feedgator

site με αυτόματο περιεχόμενο - feedgator

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την seeder » 26 Απρ 2012, 00:25

Ανοιγω αυτο το τοπικ για να συζητήσουμε , εφοσον υπαρχει ζητηση , το πως μπορεις να κανεις ενα σαιτ με joomla! με αυτοματοποιημενο περιεχομενο , δηλαδη να αντιγραφει ειδησεις , αρθρο , περιεχομενο γενικα απο αλλα σαιτ . Και μαλιστα ολα αυτα αξιοποιώντας μονο δωρεαν extentions .

To παραδειγμα που εχω δουλεψει και λειτουργει μπορειτε να το δειτε στο ...

http://peleki.com

Το συγκεκριμενο σαιτ λειτουργει με το feefgator . Το οποιο ειναι ενας rss agregator (συλεκτης) και θα το βρειτε στa extentions του joomla! στην κατηγορια automatic content.

Eχει την δυνατοτητα να παρει περα απο το κειμενο εισαγωγης και το πληρες κειμενο, δημοσιευοντας το αυτοματα στα αρθρα του joomla! απευθειας ή στο K2 .

Παλιωτερα υπυρχε ακομα ενα extention που λεγοταν e-content αλλα εχει σβηστει απο τα αποθετηρια του joomla! διοτι παραβιαζε καποιους απο τους κανονες. Το συγκεκριμενο εκανε το λεγομενο scraping της σελιδας με RE-GEX (regular exprensions) και μπορουσε να γδισει τα παντα απο οπουδηποτε . Κυριος χρησιμοποιητο για σελιδες που δεν διαθετουν RSS.

Επισης , παραμενοντας στις δωρεαν λυσεις , εδω και λιγο καιρο υπαρχουν στο ιντερνετ υπηρεσιες που σου κανουν την δουλεια τσαμπανταν, οπως πχ. το yahoo PIPES και το DAPPER.

Οπως ειπα πριν ανοιξα αυτο το τοπικ για να παρουσιασω και να σηζητισουμε για την συγκεκριμενη κατηγορια extension , να βοηθησω και να βοηθηθω απο φιλους που δουλευουν κατι τετοιο ή επιθυμουν να δουλεψουν καθως ειδικα στην χωρα μας γινεται τρελος χαμος με την αντιγραφη ειδησεων απο blog σε blog .

Η προοοπτικη που εξεταζω το θεμα ειναι κυριως για εκπαιδευτικους λογους ως joomla! εκπεδευομενος που ειμαι. Βεβαια πολλοι κυνηγοι seo-sefατζιδες θα δουν την προοπτικη να κερδισουν επισκεψεις μεσα απο ενα τετιο "μηχανιμα" αφου μπορεις ως ειναι γνωστο να το αφησεις μονο του να δουλευει και να βγαζει χρηματα . Απο την εμπειρια μου σε αυτο θα πω εξ αρχης οτι το google δεν προκειτε να στειλει κανεναν σε ενα τετοιο σαιτ αφου δινει μεγαλη βαριτιτα τα τελευταια χρονια στο αυθεντικο περιεχομενο ... Αλλα αξιζει να δοκιμασει κανεις.
Πολλοί ήταν εκείνοι που υποβίβαζαν συνεχώς την Joomla! συγκρίνοντας την με τις ευκολίες των άλλων πλατφορμων και εκθειάζοντας τα μειονεκτήματα της.
Μετά την 2.5 όμως ένοιωσα ότι ο γίγαντας άρχισε να ξυπνάει. Όταν είδα την 3.0 ήμουν σίγουρος.
Άβαταρ μέλους
seeder

Re: site με αυτόματο περιεχόμενο - feedgator

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την argix » 01 Μάι 2012, 09:58

Το έχω εγκαταστήσει και μου βγάζει διπλο- τροπλοεγγραφές.
Μπορείς μήπως να με βοηθήσεις (προφανώς στις ρυθμίσεις ?)
e-mail: argiropoulosx@gmail.com
argix

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την seeder » 08 Μάι 2012, 19:22

Κάπου εχει μια επιλογη για αυτο στο manage feeds ... που αποτρεπει τα διπλα , τριπλα post . δοκιμασε να αλλαξεις τις επιλογες .
Πολλοί ήταν εκείνοι που υποβίβαζαν συνεχώς την Joomla! συγκρίνοντας την με τις ευκολίες των άλλων πλατφορμων και εκθειάζοντας τα μειονεκτήματα της.
Μετά την 2.5 όμως ένοιωσα ότι ο γίγαντας άρχισε να ξυπνάει. Όταν είδα την 3.0 ήμουν σίγουρος.
Άβαταρ μέλους
seeder

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την argix » 01 Ιουν 2012, 18:00

Προσπάθησα αλλά μάταια με το feedgator. Μου βγάζει πάλι διπλοεγγραφές και δεν μου εμφανίζει φωτογραφίες. Θα παρακαλούσα τον seeder να με βοηθήσει λίγο παραπάνω. Να μου υποδείξεις τις επιλογές.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
argix

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την seeder » 02 Αύγ 2012, 13:04

Δοκιμασε τα παρακατω setings στο "images and enclosures" και λογικα πρεπει να σου εμφανηζει της φοτογραφιες .
Επισης βαλε ως σαιτ url το tromaktiko που δινει καθαρα rss με τις φωτογραφιες τους

Save Images No
Relative Image URI No
Set Image Folder
Save Images to Sub-folders none
Remove Image Styling Yes
Alternative Image Extraction Yes
Enclosure image/thumbnail over-ride No

Process Enclosures Yes
Extract Enclosure Images Yes
Save Enclosures No
Save Enclosure Images as Images No
Άβαταρ μέλους
seeder

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε από τον/την kersor » 26 Σεπ 2012, 21:36

seeder μηπως σου είναι εύκολο να με βοηθησεις με καποια προβληματα που εχω με το feedgator γιατι στο φορουμ δε βρίσκω άκρη.Πρώτον μου βγάζει το intro text δυο φορες.(σα να εχει δυο readmore).Επίσης εχω προβλημα με τη φωτογραφια,τι θέλω μετα το intro text ,ξερεις πως γίνεται?Αν δεν έχεις χρόνο και έχεις καποιο documentation στείλε μου PM επειδή δε βρίσκω κατι.

Σε αυτό το site θέλω να το βάλω για κάποιες ειδικές κατηγορίες http://www.newsforgreece.gr/

Ευχαριστώ
kersor

Επιστροφή στoν Components τρίτων κατασκευαστών

Συνδεδεμένα μελη

Συνδεδεμένοι: Δεν υπάρχουν συνδεδεμένα μέλη.